Perry Rhodan 982 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 982
Název:Vyvolený
(Der Auserwählte)
Autor:William Voltz
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Na cestě za materiální zdroj - jeden muž má zastupovat zájmy lidstva
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan a Atlan - jeden z nich má zastupovat zájmy lidstva u kosmokratů

Laire a Samkar - poslušní služebníci kosmokratů

Nartus, Neerad, Ladee a Becca - obyvatelé kosmické továrny

K překvapení všech prohlásí Laire, že ne Perry Rhodan, ale Atlan je vyvolený, který ho má doprovázet na druhou stranu materiálních zdrojů. Arkonidan to zpočátku odmítá a říká, že buď půjde Perry Rhodan nebo nikdo. Rhodan sám je šokován a věří v omyl kosmokratů. Ačkoliv zdůrazňuje, že rozhodnutí jeho pánů je nezvratné, dovolí Laire Rhodanovi účast na desetidenním tréninku, který má vyvoleného připravit na jeho úkol.

Na palubě BÁZE musí Atlan a Rhodan nejprve po několikahodinové meditaci zjistit obsah kovové koule, ve které je ukryto zobrazení neznámé sluneční soustavy. Již při prvním úkolu vzroste nedozírně napětí mezi oběma přáteli. Ještě se vyostří, když musí v počítačové simulaci řešit strategické úkoly.

Následně trénink pokračuje v kosmu. Ve volném prostoru, 12‘000 mil od BÁZE, izolováni v kapslích, se mají osvědčit v dalších simulovaných úkolech. Rivalita mezi oběma muži je tak veliká, že se Perry Rhodan ocitne v nebezpečí života, když klimatizační zařízení jeho kapsle selže, přesto ale vyčkává, aby neztratil pozici vůči Atlanovi. Lékařská prohlídka dr. Hanze Jordana později ukáže, že se Atlanovy tělesné funkce zpomalují.

Třetí část tréninku následuje ve vesmírné továrně kosmokratů1). Dříve než vstoupí do space-jetu, který ho s Rhodanem a Lairem má odvézt do továrny, potká Atlan Orbitera Zorga2). Voghe mu oznamuje, že Samkarovo chování mu nevysvětlitelným způsobem připomíná Igsoriana z Veyltu. Když dá Atlan během letu Lairemu najevo, že Samkar je asi Rytíř Hlubiny, odhalí ohromený robot Samkarův původ3). Přitom zazní, že také Laire byl kdysi úplně jinou postavou. Robot se tématu sice vyhne, zdůrazňuje ale, že Samkar a on se nedají srovnávat.

Ve vesmírné továrně oznámí Laire Perry Rhodanovi, že se už dále nesmí účastnit tréninku, protože ho jen zbytečně zdržuje. Laire přiznává, že mu to neoznámil v BÁZI proto, aby zabránil nepokojům. Zároveň pobouřenému Pozemšťanovi předá poselství kosmokratů, že nemá usilovat o přechod na druhou stranu, protože má splnit jiné a důležitější úkoly. Pohledem do bývalého oka Laireho mu kosmokraté vyřídí: »Nesmrtelný, který už byl skoro všude, by neměl klesat na mysli4)

Protože tento výrok Terranci připomene slova loučení ID5), zeptá se kosmokratů přes Laireho na počátek superinteligence. Robot vysvětluje, že ID v daleké minulosti vzniknul z mnoha osamělých vědomí6). Protože při tom byla přijata také negativní vědomí, vyvinula se v něm silná polarizace, a tak vyvstalo nebezpečí, že by se ID mohl stát schizofrenním. Nakonec byl nejspíš s pomocí kosmokratů oddělen Anti-ID, dodatečné multivědomí, které obsahovalo negativní síly7). ID jako pozitivní moc ležela v zájmu kosmokratů. Anti-ID ale neočekávaně zesílil, došlo k souboji superinteligencí, do kterého byl zahrnut Rhodan a zbytek lidstva8), a který mohl být rozhodnut jen díky zásahu kosmokratů.

Rhodan pozná, že kosmokraté byly ony Vyšší mocnosti, které Anti-ID kvůli porušení pravidel na deset relativních jednotek vypověděli do Bezejmenné zóny9), a kosmokraté skrze Laireho potvrdí, že se tato oblast nachází na druhé straně materiálních zdrojů. Laire dodává, že Anti-ID bude po uplynutí této doby přeměněn nebo přestane definitivně existovat10).

Mezitím se Atlan pomocí snových projekcí připravuje dále na svou misi. Teprve nyní se Laire od Perryho Rhodana dozví o Atlanově extrasmyslu a pozná, že by mohl ohrozit kosmokratické plány. Zatímco Nartus a jeho androidi mění nastavění snového projektoru, vzrůstá v Rhodanovi přesvědčení, že nyní přišel jeho čas jako náhradníka.

Kvůli vlivu snových projekcí na extrasmyl vidí Atlan v Rhodanovi arkonidského diktátora Orbanaschola, který ho v mládí nemilosrdně pronásledoval11). Arkonidan je přesvědčen, že Orbanaschhol se Slepým Sofgartem12) zjevil kvůli jeho exekuci, a volá Fartuloona13). Laire poté Terrance a Arkonidana oddělí. Protože se s Nartusem pokouší Atlana uklidnit, považuje ho Arkonidan za člena spiknutí.

Perry Rhodan, jehož naděje přeci jen se vydat na cestu ke kosmokratům kvůli zmatku jeho přítele ožívají, narazí na Neerada a jeho rod14) a s jejich pomocí nalezne cestu k Atlanovi, který mezitím se Samkarovou pomocí přechází na druhou stranu. Samkar se nakonec jako první odebere za materiální zdroje15). Laire vysvětlí Rhodanovi, že Atlan bude na druhé straně materiálních zdrojů velice dlouho, a radí mu, aby s BÁZÍ okamžitě vyrazil zpět do Mléčné dráhy. Poté se dematerializuje s Atlanem, pro kterého je Rhodan stále ještě nepřítelem z jeho mládí16).

Nartus vyzve Terrance, aby vesmírnou továrnu opustil. Poté co se Perry Rhodan se space-jetem vzdálí z továrny, aktivuje Nartusem vedený demontážní oddíl Drugunový konvertor stanice17).

Na BÁZI se Rhodan marně naposledy pokusí Atlana a oba roboty s pomocí Lairova Oka sledovat, ale Oko zůstane neaktivní.

Aktuální data:
27.1.2022
1565 před NGL
2. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459606.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál