Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 96
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 96
Název:Štvanice přes Bledou zemi
(Hetzjagd durch das blasse Land)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Atlanovo první dobrodružství
« AT 92 • chronologicky • AT 100 »
Vydáno poprvé:6. srpna 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: konec Coroma 10‘496 da Ark (8024 před Kristem)
Jejich cesta vede přes ledovou pustinu - čtyři lidé na útěku v jiném světě 6. srpna 1973
Hlavní postavy románu:

Atlan - mladý Arkonidan prchá přes Bledou zemi

Fartuloon - Atlanův přítel a vychovatel

Ledodráp - Chretkor

Farnathia da Declanter - dcera regenta z Gortavoru

Umman - pán vesnice anarchistů

Fartuloon, Atlan, Ledodráp a Farnathia se nacházejí v osadě Seuderovy bílé stany. Atlan se pokouší uvést do chodu dost zchátralé šestikolé vozidlo, se kterým se skupinka chce dostat k Fartuloonově základně v Bledé zemi.

Po několika opravách může cesta po ledu a sněhu začít. Brzy potkají první sněhová strašidla. Na zmrzlém jezeře sněhoví duchové zaútočí. Způsobí prasknutí ledového příkrovu. Šílenou jízdou se parou hnané vozidlo dostane na druhý břeh jezera. Kamarádi najdou útočiště ve skalní jeskyni. Po klidné noci pokračují v divoké jízdě dál. Ani sněhovými strašidly vyvolaná sněhová lavina nemůže vozidlo zastavit. Po šesti dnech cesty se dostanou do Údolí par. Potom na horizontu spatří Adjover.

Pohon vozidla stále více vypadává. Dříve než vozidlo odejde do věčných lovišť, dorazí skupinka do Adjoveru. Když se zpustlí muži z Adjoveru chtějí na Farnathiu vrhnou, poznají bojové schopnosti Atlana a Fartuloona. Teprve když Ledodráp zasáhne do boje a nechá jednomu muži zmrznout hlavu, zastaví útočníci pokusy zmocnit se Farnathie. Ohlásí se vládce Adjoveru Umman a poručí Fartuloonovi a jeho společníkům, aby přišli k pevnosti v centru osady. Atlan zaparkuje vozidlo přímo před stavbou a zavře všechny pojistné ventily. Tlak v parním kotli neustále stoupá. Atlan, Fartuloon, Ledodráp a Farnathia vystoupí a občerství se u kašny. Když kotel konečně exploduje, vyběhne čtveřice k Ummanově pevnosti, jejíž zdi se promáčkly a vstupní brána vypadla z držáků. Překvapený Umman je přinucen pohostit je a v příštích dnech plnit jejich rozkazy.

Zatímco Fartuloon sleduje Kergony, odeberou se Atlan, Farnathia a Ledodráp do přidělených komfortních pokojů. Po osvěžující koupeli a převlečení do nových, čistých šatů si dají vydatné jídlo ze zásob Ummana. Po dlouhém spánku, při kterém je hlídají Kergonští strážci, najdou saně, se kterými chtějí pokračovat v cestě do údolí Kermant. Pět silných Hr'seeců se postará o pořádnou rychlost.

Oddíl třinácti Kralasenů jim je ale v patách. V Adjoveru se od Ummana dozví, že hledají jsou na cestě do údolí Kermant. Několika výstřeli z impulzního děla, které je nainstalováno na střeše jeho paláce, rozšíří Umman v Adjoveru teror. Poskytne Kralasenům tažené sáně, aby mohli zahájit pronásledování. Protože mimo osadu nefungují žádné energetické agregáty, jsou Kralasené a samozřejmě také Fartuloon a jeho společníci odkázáni na tento primitivní dopravní prostředek. Záhadná zóna se rozprostírá od Teplého oka až k planetárnímu severnímu pólu.

Po šílené jízdě přes Asaku jsou tažná zvířata téměř vyčerpána. Ve tajné jeskyni si Fartuloon uschoval dvě Marky, se kterými chce nyní pokračovat v cestě. Stačí na překonání třicet kilometrů dlouhého ledovcového splazu Asaky. V krkolomné jízdě zdolají ledovec, následováni Kralaseny. Podaří se jim také sestřelit jednu Marku obsazenou sedmi Kralaseny. Krátce na to spustí Fartuloon střelbu také na druhou Marku a zabije brzdaře saní. Kralaseni skončí mrtví nebo těžce zranění u paty ledovce.

Atlan, Fartuloon, Ledodráp a Farnathia jsou spolknuti mlhou panujícím v údolí Karmant. V centru údolí se nachází základna Caluřana. V okolí ploché, bílé budovy bez oken není žádná mlha. Idylku dotváří stromy, bublající potok a květiny. Jedinou vadou na kráse jsou asi sto metroví sněhoví duchové, kteří čekají mezi skupinkou a základnou. Při přibližování k budově padne mnoho sněhových duchů za oběť paprskometům. Přesto se trojici náhle se vynořivších Kralasenů podaří přemoci Farnathii a zmizet s ní v mlze. Fartuloon zabrání Atlanovi, aby je pronásledoval. Oba muži a Ledodráp se stáhnou do budovy.

Nachází se tam krystal OMIRGOS, s jehož pomocí chtěl Fartuloon opustit planetu. Fartuloon, Atlan a Ledodráp projdou skrze povrch krystalu a zmizí z planety.