Menu

O Databázi Multiversa

Databáze Multiversa (auf Deutsch: Die Datenbank des Multiversums, in English: Database of Multiversum) je online encyklopedie, jejímž cílem je shromažďovat všechny informace o Perrym Rhodanovi, největším sci-fi seriálu všech dob, v českém jazyce. Je součástí SFK Perry Rhodan, českého fanklubu seriálu Perry Rhodan, a české online komunity kolem Perryho Rhodana. Od roku 2004 je Databáze Multiversa dostupná na adrese http://atlan.rhodan.cz. Databáze Multiversa byla zmíněna v dílech 3084 a 3100 německého vydání Perryho Rhodana, v srpnu 2021 také vyšel článek s názvem »Databáze Multiversa, die tschechische PR Wissensdatenbank« ve 41. čísle Newsletteru přední německé fanouškovské organizace Perry Rhodan-FanZentrale.

Leadři projektu:

 • Atlan (e-mail: atlan@arkon.cz)
 • Tyric

Spolupracovníci:

 • Alaska
 • Iren-ka
 • JamesFaith
 • rauksul
 • Stoupa
 • Thora
 • Wodka

Důležitými radami přispěli:

 • Benet
 • Codiac
 • rsc

Zvláštní poděkování:

 • hautymu, který dal impulz k vytvoření těchto stránek

Historie Databáze Multiversa

Vznik databáze se datuje do roku 1999, kdy Atlan, jeden z nejzapálenějších fanoušků Perryho Rhodana, začal pracovat na projektu zvaném Mapa Multiversa. Vytvořil svou vlastní databázi v tehdy »moderním« Visual Basicu, jíž poté začal plnit nejrůznějšími informacemi z Perryversa. Chtěl katalogizovat materiály o všech postavách, kosmických lodích, vesmírných fenoménech apod., které se objevily v románech. Tento katalog měl původně sloužit jako encyklopedie pro Atlanovu nikdy nedokončenou hvězdnou mapu celého vesmíru, kterou již několik let vyvíjel, a později také pro jeho nikdy nedokončenou hru z universa Perryho Rhodana, jež byla založena na počítačové hře zvané »Elite«. Tento program byl však postupně přetransformován na encyklopedii zaměřenou čistě na Perryho Rhodana. V jednom momentu si však Atlan uvědomil, že vesmír Perryho Rhodana je tak rozsáhlý, že není v jeho silách, aby všechnu tuto práci zvládl sám. Bohužel to bylo ještě v dávných dobách temna, kdy nebylo běžné mít doma přístup k internetu, a tak Atlan neznal nikoho, kdo by měl podobné zájmy. Naskytlo se jediné řešení – Atlan požádal svou mladší sestru, jež bude později známa jako Thora, a přesvědčil ji, aby začala číst Perryho Rhodana od začátku. Thora o tomto seriálu nic moc nevěděla, ale souhlasila, že to alespoň zkusí. Atlan měl štěstí, protože Thora se okamžitě do příběhů o Perrym Rhodanovi a jeho přátelích zamilovala. Jejím úkolem ale nebylo pouze čtení oněch románů, nýbrž hlavně zapisování poznámek o všech důležitých termínech vyskytujících se v každém díle: od postav k lodím a planetám a tak dále, podobně, jako to předtím dělal i Atlan. Všechny tyto informace pak byly zadány do Mapy Multiversa a daly se jednoduše procházet díky programu, který se začal rozrůstat jako nikdy předtím.

Další velký zlom nastal v roce 2003, kdy už Atlan a Thora měli připojení k internetu, a oba byly členy nedávno založeného českého fanklubu Perryho Rhodana. V tuto dobu se již několik dalších českých fanoušků snažilo o vytvoření prvních webových stránek s informacemi o seriálu a Atlan tehdy přišel s myšlenkou, že by bylo dobré sdílet jejich práci také online. A tak se stalo, že 11. června 2003 Atlan a Thora konečně prezentovali svou webovou stránku na adrese http://atlan.wz.cz a jistě se jim ani nesnilo, co se z ní v budoucnosti vyvine. Na webu byly sdíleny informace o postavách, národech, vesmírných objektech, kultuře, technice, ale také obsahy dílů, cyklů nebo biografie autorů série. Velkou inspirací pro tento projekt byla německá stránka Perry Rhodan and Atlan Materiequelle. Stránky začaly být velmi populární v rámci celé české komunity, a proto se Atlan rozhodl vytvořit novou součást webu, diskusní fórum, které se od té doby stalo neoddělitelnou součástí českého fanklubu Perryho Rhodana. I přesto, že tyto stránky již dávno nejsou aktualizovány, jsou stále online, takže si každý může udělat obrázek, jak vypadaly.

Tato malá a jednoduchá webová stránka se stále rozrůstala a na nabírala na důležitosti, a postupně začínalo být jasné, že její současná forma už nevyhovuje ani jejím tvůrcům, ani jejím čtenářům. Hlavní impuls prý přišel o hautyho, jednoho ze zakládajících členů českého fanklubu Perryho Rhodana, bohužel si však už nikdo nepamatuje, co za impuls to bylo... A vzhledem k tomu, že pro Atlana většinou neexistují hranice toho, co je ve virtuálním světě schopen vytvořit, začal pracovat na nové verzi české databáze vědomostí ze světa Perryho Rhodana. Zprvu uvažoval o použití Wikipedie jako základu pro databázi, ale rychle si uvědomil, že si raději zbastlí něco, co bude přesně vyhovovat jeho potřebám. Nechtěl se nechat omezovat Wikipedií, a tak dal dohromady vlastní platformu. Nová Databáze Multiversa, jak byl projekt nazván, byla veřejnosti představena 27. července 2004. Databáze byla nově hostována pod klubovými stránkami, a dokonce dostala svou vlastní subdoménu: http://atlan.rhodan.cz. Kromě Atlana se dalším hlavním leaderem projektu stal Tyric, jeden z nejrespektovanějších členů klubu a také jeden z největších expertů na sérii. Byl tak utvořen nový tým editorů a díky tomu se rychle rozrůstal i počet nových článků. Vzhledem k tomu, že v českém jazyce neexistuje mnoho materiálů, začali editoři překládat i články z německého jazyka, zvláště pak ty, které pojednávaly o nejnovějších dílech, které v Čechách nevycházely.

I přesto, že má dnes Databáze Multiversa pouze omezené množství spolupracovníků, stále se snažíme doplňovat články o nejnovějším dění v seriálu Perry Rhodan. Naším největším problémem v posledních letech je právě nalezení aktivních editorů, kteří by chtěli psát nebo překládat nové články. Databáze Multiversa také během své existence prošla několika krizovými obdobími, která byla způsobena především selháním domény, serveru a podobně. I přes to všechno má nyní naše databáze téměř 9500 článků. Nejdelší a zároveň také nejčtenější je samozřejmě ten o hlavním hrdinovi, tedy Perrym Rhodanovi samotném. V poslední době jsme také velmi hrdí na rozrůstající se sbírku článků o Perry Rhodan NEO, díky nimž si tato sesterská série našla fanoušky i v naší zemi, ačkoli v češtině nevychází. Vzhledem k tomu, že většina spolupracovníků je velkými fanoušky Arkonidanů, může se databáze chlubit i velkou sbírkou článků právě o tomto pozoruhodném národu. Poslední skvělou zprávou je také to, že Atlan v roce 2021 provedl velký update Databáze Multiversa, který přinesl několik skvělých vylepšení. O Vánocích 2021 Databáze Multiversa také dostala nové logo.