Atlan 95 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 95
Název:Muž, který přišel z hlubin
(Der Mann, der aus der Tiefe kam)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Poslední Mistr ostrovů
« AT 94 • chronologicky • AT 97 »
Vydáno poprvé:30. července 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2842
Po stopách válečného kalendáře - boj v hlubokém moři

Baggo Arnvill se žene ve svém potápěčském obleku širým mořem. Zásoby vzduchu docházejí. Detektiv je zachycen mořským proudem a dorazí ke skalní stěně, kolem které stoupá. Přesto se naděje, že se dostane na hladinu, nesplní. Skalní stěna končí malou plošinou, asi 100 metrů pod hladinou, která je pro Pozemšťana kvůli těžkému obleku nedosažitelná. Arnvill si sedne na okraj plošiny a čeká na smrt.

Mezitím Mantun na palubě space-jetu vzdal pátrání po Arnvilovi a vrátil se k vykopávkám na mořském dně u města Marro. Tam objeví tři ponorky Šedého, které pokračují v průzkumu započatém Arnvillem a Reinheimerem. Mantun se stáhne do města Marro, aby nebyl zpozorován. Kvůli zvláštním zvukům se vrátí k doktorovi Fritzovi Reinheimerovi, jehož bezvládné tělo leží ve skladišti jetu. Ohromeně teď zjistí, že vědec není v žádném případě mrtvý, ale nachází se ještě pořád mezi živými. Jeho kombinéza absorbovala větší část ničivé energie. Musí být ošetřena jen popálená kůže.

Aby přišli na to, kde se Baggo Arnvill nachází, rozhodne se Mantun a Reinheimer unést jednoho z mužů Šedého. Jejich volba padne na Spiffa. Mantun odnese malou bombu k jednomu stroji, se kterou zločinci propátrávají mořské dno. Bomba detonuje a oblast vykopávek zahalí rozvířené bahno. Mantuh odvede Spiffa k jetu. Reinheimer vyvede loď z nebezpečné oblasti.

Spiff začne po Mantunově přesvědčování pomocí elektrošoků spolupracovat a oznámí, že Baggo Arnvilla zavezli k Big Fish Company a tam ho v defektním podmořském skafandru vyhodili ven. Mantun a Reinheimer přejdou na kurz k rybí farmě a doufají, že včas Arnvilla naleznou a zachrání ho před zadušením.

Arnvill se stále ještě nachází na skalní plošině. Vzduch už téměř nemá, začne být malátný. Teprv pohled na přibližující se space-jet ho opět probudí k životu. Propust se otevře a Mantun ho vtáhne na palubu.

Jet nabere kurs k ostrovu Ueva, na kterém Eela-Eela, Mantunova přítelkyně, vlastní dům. Členové expedice jsou přátelsky přijati. Také Spiff je odveden do domu. Podaří se mu tam zbavit se pout. Zatímco Mantun a Reinheimer se zabývají lemurskými nálezy, dostane se Spiff k těžkému kuchyňskému noži a ohrožuje Eela-Eelu. Mantun utrpí při útoku na zločince hlubokou bodnou ránu do ramene. Když Mantunovi hrozí, že podlehne, zabije Arnvill nohsleda Šedého blasterem.

Mezitím se spolupracovníkům Šedého, především Genghorovi a Charronovi, podaří znovu najít Arnvillovu stopu. Mantun prodá space-jet a koupí šestimístný kluzák. Arnvill a jeho malý tým navštíví Hose Sangreneho, který jim dá detailní informace o pozemských zařízeních BFC. Pomůže jim také najít místo, kde jsou ubytováni Charron a Hangaj, dva rázní spolupracovníci Šedého. Mantun oba muže zajme a získá tak doklady pro přístup do BFC.

Genghor, který pohřešuje své spolupracovníky, uzavře z opatrnosti všechny přístupy do BFC. Netroufne si informovat Šedého o selhání jeho spolupracovníků. Z protokolů vyplívá, že se ještě nikdo nepokusil vstoupit do zařízení BFC s ukradenými doklady.

Arnvill, Mantun a Reinheimer proniknou skrze vyřazenou branou nepozorovaně do továrny. Tři muži nějakou dobu pozorují ruch v rybí farmě. Ještě než mohou proniknout do centrály Šedého a tak se nechat objevit, naléhá Arnvill na své oba druhy, aby ho nechali samotného a sami unikli do bezpečí. Chce bojovat s Šedým sám.

Arnvilla brzy objeví Šedého nohsledi. Dojde k přestřelce. Při útěku skrze třídírnu ryb je Arnvill těžce zraněn ostrým nožem. Zařízení ho ale nevyhodnotí jako dobrou rybu a pošle ho na skládku odpadu. Tam už na něj osobně čeká Arnvill. V bezprostřední blízkosti Šedého stojí Genghor. Ještě, než chce Šedý popravit Arnvilla, potrestá svého neschopného pracovníka. Hypnotickým vlivem zlomí jeho vůli.

Tohoto okamžiku využije Arnvill a zaútočí na Šedého. Genghor vyklouzne psychické kontrole a napadne Šedého, který mu nastaví záda. Pevně sevře svého pána a zřítí se s ním do trychtýřového otvoru recyklačního zařízení. Náraz oba zabije.

Arnvill se vydá do archivu Šedého a odnese tolik informací, kolik jen může. Potom opustí na palubě kluzáku půdu BFC. Letí do Cairnu a ubytuje se v hotelu, ve kterém začala jeho expedice do města Marro. V pokoji se spojí hypervysílačkou s USO. Popíše informace kolem Big Fish Company, nechce ale uvést své jméno.

Jeho společníci Mantun, Eela-Eela, Hos Sangrene a doktor Fritz Reinheimer pozorují policejní akci na půdě BFC. Tuší, že Arnvilla už znovu neuvidí.

Aktuální data:
24.5.2022
1565 před NGL
29. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459723.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál