Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 94
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 94
Název:Zapomenutý z Andromedy
(Der Vergessene aus Andromeda)
Autor:Kurt Fischer
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Poslední Mistr ostrovů
« AT 93 • chronologicky • AT 95 »
Vydáno poprvé:23. července 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2842
Prchá před svým vrahem - je posledním Mistrem ostrovů

Minulost:

Comden Partan je oficiálně Tamratem z Caltuvoonu. Neoficiálně je ale Faktor XIII a jedním z Mistrů ostrovů. Patří tak k vládcům celé galaxie. Ale jeho osud, stejně jako Faktorů VIII až XII, se změní, když objeví pravou identitu Faktoru I. Mirana Thetin jedná okamžitě a zabije šest Faktorů, přičemž jim zmanipuluje buněčné aktivátory. Partan s tím ale počítal a život prodlužující zařízení už nenosí. Předal ho svému důvěrníkovi Majvisovi Darninovi a sám opustil Ostrov (Andromedu).

Přes sluneční šestiúhelník a Kahalo se dostal do první galaxie a odletěl k planetě Nemoia. Planeta krouží kolem žlutého slunce v centrální oblasti a Tefrodi tam na rozkaz Mistrů ostrovů provozují výzkumnou stanici, kterou vede hyperenergetický fyzik Brass Teldoq. Partan je uvítán jako Dogon (vysoký inspektor), tedy ne jako Maghan respektive Mistr ostrovů. Přesto musí pozabíjet celou posádku stanice, aby si byl jist svým bezpečím. Největší část jich zemře v konferenční místnosti, do které je Partan pozve a kterou zaminoval. Následně musí zabít ještě dalších 20 osob, po jednom nebo ve skupinkách. Musí přitom počítat s odporem.

Ve skutečnosti Mantabar, který zůstal na svém postu, získal rychle podezření. Zástupce Teldoqa je ale zavolán Galethim do zaměřovací centrály, protože se k Nemoie blíží objekt. Je to halutská loď, která ale brzy změní kurz a zmizí v lineárním prostoru. Nakonec se Mantabar a Galthi vyzbrojí a postaví se domnělému Dogonovi. Ten ale překvapivě odhalí svou identitu Maghana, čímž Galethiho okamžitě přetáhne na svou stranu. Mantabar ale unikne.

Galethi se stane Partanovým ochotným pomocníkem a postupně zabije všechny Tefrody na základně. Poté co Mistr ostrovů zabije také Galethiho, zůstane už jen medik Peh-Khe. Zrovna tento bojově nezkušený muž dělá největší potíže. Nakonec je ale Partan na Nemoie sám (nehledě na primitivní domorodce, které jí říkají Ikriitz). O hodinu později se Faktor XIII odebere do kapsle pro hluboký spánek.

Když se opět probudí, zjistí nejdříve, že tělesně zmutoval. Je to pro něj šok, ale Partan vlastní nový duševní nadání. Stal se hypnosugestorem a dokáže zahnat ptákům podobné Ikriitze, kteří začali ničit základnu. Následně aktivuje Faktor XIII opravárenské roboty a začne poslouchat, co se děje v okolním vesmíru. Partan překvapivě zjistí, že uplynuly tisíciletí. Mistři ostrovů už neexistují - a on se tak začne považovat za nového Faktora I, dědice Mistrů.

Mezi roboty stanice se nachází také P-II-P robot, který disponuje pozitronickými dodatky, které mu dovolují určitou svébytnost, z čehož plyne zvyšování výkonu. Partan mu dá jméno a-trut, což znamená něco jako vpřed respektive vzhůru. Stroj se stane jeho partnerem k dialogu. Následně Partan aktivuje multiduplikátor. Může ale vyprodukovat jen pět duplikantů, potom přístroj začne vyplivávat monstra. V šesti exemplářích chce dobýt Mléčnou dráhu. Nejdříve chce zrekrutovat Tefrody, potom srazit na kolena nejsilnější hvězdnou říši: Solární impérium. Potom začnou roky plynout - a stále ho pronásleduje strach, který nese jméno Thetin.