Atlan 93 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 93
Název:Atlan a Šedivák
(Atlan und der Graue)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Poslední Mistr ostrovů
« AT 89 • chronologicky • AT 94 »
Vydáno poprvé:16. července 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2842
Psionická bouře nad světem džunglí - souboj na život a na smrt začíná

Lordadmirál Atlan da Gonozal a krásná Akonanka Nuramy z Potrinetu jsou odvedeni z paluby přistanuvší ANVOY a uvrženi do vězení na Tolvtamuru. Přitom poznají, že planetu ovládá džungle a roboti se zabývají tím, že agresivní flóru drží dál od základny a kosmodromu.

Po asi 24 hodinách předstoupí oba před Šedého. Toto označení se perfektně shoduje, protože se jedná o tělesně mutovaného člověka - zda Pozemšťana nebo Tefroda se nedá určit. Šedý prozradí účel svých akcí v Mléčné dráze: sbírá psionickou hmotu z Psionických bašť, kterou z jednotlivých planet získává pomocí situačního transmiteru. Že přitom nastává Suddenly-Effekt a vyrubaná hornina, která měla původně zůstat v hyperprostoru, se materializuje na různých planetách a přispívá k zániku jednotlivých světů, je pro něj jen nežádoucím vedlejším účinkem. Souřadnice Psionických bašt získal Šedý z Lemurského válečného kalendáře.

Šedý mluví o systému Tolvtyra, a psionické hmoty ženoucí se k Tolvtamuru se nebojí. Spíše mluví o tom, že brzy má být vytěžena další Psionická bašta Lemurů. Potom se chce stát vládcem Mléčné dráhy.

Jako další věc chce Šedý svým vězňům ukázat energetickou kopuli stojící daleko uprostřed písečné pouště, ve které se zpracovává destilovaná psionická hmota. V tu dobu psionická hmota, kterou Atlan vyhodil z paluby ANVOY, dorazí na kritickou vzdálenost k planetě. Dochází k prudké psionické bouři, ve které si akceschopnost zachovají jen Atlan a Šedý.

Navzdory náhle nastupující barevné změny a vytváření strukturálních trhlin je zřejmé, že kopule Šedého bouři přečká. V jiném případě by to byl jistě jejich konec. Dojde k jevům pozorovaným už na ANVOY. Mezi Tefrody a Terranci v základně propuknou bojové akce a násilnosti. Také kluzák Šedého se dostane do mumraje a zřítí se. Atlanovi, Nuramy a Šedému se podaří včas vozidlo opustit, než vybuchne. Šedý, který nakonec tvrdí, že je novým Faktorem I, se stáhne a prchá směrem k asi 150 kilometrů vzdálené základně a kosmodromu. Atlan, který ho následuje, je handicapován, protože s sebou táhne zmatenou Akonanku.

Šedý se pokusí spojit se s pomocí náramku se svými lidmi, ale nikdo se nehlásí. Fauna a flora reaguje v psionické bouři ještě bláznivěji. Šedému se podaří Atlana a Nuramy nepozorovaně předhonit. Na vhodném místě si na ně počíhá.

Atlan nebezpečí tuší. Šedý má Arkonidana v zaměřovači a vystřelí. Nuramy se vpotácí do dráhy střely a je zasažena impulzním paprskometem do zad. Arkonidan zaleje pozici Šedého paprskovou palbou, ale monstrum dokáže uniknout. Lordadmirál se věnuje Akonance. Nuramy z Potrinetu III. mu zemře v náručí. Atlan pohřbí Nuramy v bažině. Mrtvola pomalu klesá do bahna.

Atlan začne pronásledovat vraha, ale džungle jako by se proti Arkonidanovi postavila, protože postupuje kupředu ještě pomaleji než předtím s poblázněnou Akonankou. Nakonec bude rád, že se vůbec dostane na kosmodrom.

V noci 1. dubna 2842 dorazí Šedý na svou základnu. Také zde panuje ještě chaos. Po blahodárné lázni se Šedý nově ozbrojí a odstartuje s kluzákem. Založí v džungli oheň a doufá, že touto cestou zabije Arkonidana.

Mezitím se Atlanovi podařilo vyhoupnout se na záda menšího dinosaura a použít ho jako jezdecké zvíře, aby uniknul před hrozivou stěnou plamenů. Když zvíře změní směr a začne se vzdalovat od kosmodromu, seskočí Arkonidan na zem. Musí v cestě nepřátelskou džunglí pokračovat opět pěšky. Dostane se k malému jezeru a potopí se do vody, aby uniknul řvoucí ohnivé stěně. Když se opět vynoří, je hladina pokryta tlustou vrstvou popele. Skrze vypálený les spatří ANVOY. Na přistávací ploše pobíhají stovky mužů posádky. Atlan se musí schovat mezi nimi, aby unikl zaměření od Šedého. Nakonec vstoupí na vyjetou rampu a dostane se do ANVOYE.

Impulzním dělem potom sestřelí nad kosmodromem kroužící kluzák Šedého. Následně se Arkonidan vydá k vraku a vidí, jak se Šedý souká z trosek. Atlan spustí palbu na vraha své milenky. Poslední slova umírajícího jsou záhadná. Nadále tvrdí, že je novým Faktorem I a nemůže být dost často zabit. Potom Šedý zemře.

Atlan je rovněž na konci svých sil. Po vydatné koupeli chce najít hypervysílačku a přivolat na pomoc USO. A také se ptá, jestli nezabil duplikanta.

Aktuální data:
17.5.2022
1565 před NGL
23. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459716.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál