Atlan 89 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 89
Název:Boj o psionickou baštu
(Kampf um die Psi-Bastion)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Poslední Mistr ostrovů
« AT 79 • chronologicky • AT 90 »
Vydáno poprvé:18. června 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: února 2842
Honí ho banda vrahů - a vyřeší záhadu smrti světů

Baggo Arnvill se stal prostým farmářem, a jeho milující Amjana mu porodila Tregira, kterému je mezitím sedm let. Mírumilovný život tří lidí v únoru 2842 náhle skončí a dožene je minulost. Najatý vrah Šedého zabije Amjanu a unese chlapce. Chce-li ho znovu vidět, musí se okamžitě odebrat k propasti Hamay.

Na místě se bývalý specialista USO dostane do moci pochopů Šedého. Ve space-jetu opouští Arnvill asi navždy planetu Fee III. Cílem je Formar v systému Xo-Xa, 46‘333 světelných let od Slunce ve vnějším centrálním prstenci. Během první lineární etapy dokáže Arnvill oklamat své čtyři protivníky. Dva zemřou, dva jsou paralyzováni. Nakonec se mu podaří sevřít v náručí svého syna, kterému nic není.

Aby se nedopustil žádné chyby, udělá Arnvill zastávku na planetě Kaprun III, která se nachází ve směru letu. Na planetě žijí gracilně rostlí Mixové, kteří nepoužívají žádnou techniku. V každém případě někteří ovládají interkosmo, jako Ayun arr Sonk. Na zaostalém světě přesto nepřistávají kosmické lodě často.

Po této mezihře pokračuje let dál a o dva dny později přistane jet tajně na jednom z mnoha ostrůvků Formaru. Mezitím se Arnvill od svých vězňů dozví, že Šedý chce na místě instalovat situační transmiter a že má velkou loď jménem ANVOY. Potom přistane bývalý specialista USO s jetem na mořském dně a objeví podmořskou stanici.

Arnvill nechá své vězně se zásobami v jetu a společně se svým synem vyrazí ven v shiftu. Podaří se jim proniknout do stanice, která je podle Arnvillova odhadu pozůstalostí Lemurů. O něco později je pozitronika v lemurské řeči vyzve, aby se autorizovali. Arnvill tvrdí, že je příslušníkem nové lemurské říše. Kromě toho vysvětluje, že je na inspekci všech planet, které jsou uvedeny v Lemurském válečném kalendáři. Pozitronika ho poté pozdraví jako Tamrata a uvítá ho v Psionické baště Goslania.

Jako další věc se Arnvill dozví, že psionický radiační pás, který slouží jako obrana před Haluťany, je oslabený. Kromě toho už ve stanici mnoho věcí nefunguje. Přesto může pozorovat přistání lodi ANVOY. Její posádka, kterou vede S'Vangor-Bradd a Ca Mingor, očividně hledá přesnou pozici psionické hmoty (tato data se ve válečné kalendáři zřejmě nedají přesně najít). Arnvill vyzve pozitroniku, aby jeho odpůrcům, jak tvrdí, nastražila past.

Lordadmirál Atlan a Nuramy z Potrinetu jsou stále ještě zajatci na palubě ANVOY. Přesto se dozví, že se Tefrodi musí vypořádat s neočekávanými potížemi, protože na planetě Formar se zdržuje nějaký Tamrat. Nicméně postupují směrem k lemurské stanici.

Arnvill začíná chápat, že Šedý je Tefrod. Chce psionickou hmotu, která je uskladněna na příslušných planetách, použít jako zbraň. Je to zřejmě možné jen díky situačnímu transmiteru, který psionickou hmotu oddělí od každé jiné látky. Dochází tím k Suddenly-Effektu, který je znám i na Fee III. Ex-agentovi USO je jasné, že je to na něj příliš velká věc. Rozhodne se informovat USO.

Pozitronika Psionické bašty nechá domnělého Tamrata jít, Arnvill se se svým synem vrací k jetu. Později opustí loď systém Xo-Xa a po jedné lineární etapě vyšle nouzové volání. O půl dne později se objeví křižník USO THATUM pod velením majora Wedella, a jet nabere. Quintovo centrum je mezitím vysílačkou informováno. Arnvill a jeho syn jsou tam přeneseni transmiterem.

V hlavním stanu USO přijme Arnvilla Leonid Nurejew a Ronald Tekener, a dojde k podrobné výměně informací. Ne o mnoho později vystartuje superbitevní loď FARTULOON k systému Xo-Xa, kde se už nachází flotila USO. ANVOY stačil uprchnout, ale psionická hmota zůstala na místě. V psionické baště se Arnvill dá znovu pozitronice poznat jako Tamrat. Dozví se, že několik Tefrodů prchlo transmiterem. Je naprogramován na těžký svět Kasyra v systému Schtuir, kde kdysi udržovala základnu Lemurská Hvězdná garda. Tekener, Nurejew, Arnvill a několik vojáků použijí stejnou cestu, ale Tefrodi jsou nalezeni mrtví.

Po návratu do systému Xo-Xa odstartuje FARTULOON 2. března 2842 směrem do Quintova centra. Arnvill se chce se synem vydat na Zemi - a potom na honbu za Šedým.

Aktuální data:
20.1.2022
1565 před NGL
1. Katany Capitu 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459599.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál