Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 88
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 88
Název:V Pavoučí pustině
(In der Spinnenwüste)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Atlanovo první dobrodružství
« AT 175 • chronologicky • AT 92 »
Vydáno poprvé:11. června 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: počátek Coroma 10‘496 da Ark (8024 před Kristem)
Mezi zrádci a vrahy - dobrodružství mladého Atlana v roce 10496 da Ark
Hlavní postavy románu:

Atlan - mladý Arkonidan nezná svůj původ

Fartuloon - Atlanův vychovatel a ochránce

Ledodráp - Chretkor

Azhira, Prontier, Komya, Lay Manos a Waccor - obyvatelé Maraythanských ruin

Vafron - vrah v arkonidské uniformě

Sedmnáctiletý Atlan žije v roce 10‘496 da Ark, což odpovídá roku 8024 před Kristem, se svým pěstounem Fartuloonem na odlehlém světě Gortavor v Tarkihlu, velkém paláci Tata Armancka da Declanter. Poté co byl jeho otec Gonozal VII. před lety zavražděn svým bratrem, který nyní vládne jako imperátor Orbanaschol III. Velkému impériu, podařilo se osobnímu lékaři zavražděného odvést mladého Krystalického prince Mascarena da Gonozala do bezpečí. Aby Mascarena mohl skrýt před pochopy vraha, dal mu jméno Atlan, adekvátně podle původního přání jeho matky. Fartuloon mladému Arkonidanovi doposud neřekl nic o jeho původu a o zákonném právu na trůn.

Když zachytí nouzové volání z Marauthanských ruin, ve kterých žije několik soupeřících skupin, vydá se Atlan, Fartuloon a Ledodráp na palubě drifteru do Pavoučí pustiny. Ledodráp je Chretkor a má průhledné, humanoidní tělo o výšce 1.35 metrů, ve kterém jsou vidět všechny vnitřní orgány. Svému jménu vděčí schopnosti, nechat svou drápovitou rukou organickou substanci zmrznout na led. Pavoučí pustina je pokryta sítí asi jako ruce tlustých stříbrných provazců, které se nacházejí ve výšce asi dvou metrů. Tato síť může být ovlivněna vibracemi a tajemnými tóny zvířat. Dotyk provazce vede k tomu, že příslušná osoba je bleskurychle zbavena všech tělesných tekutin a začne se jí vařit krev, díky čemuž nakonec vypadá jako uschlá nebo mumifikovaná.

Během prudké písečné bouře se drifter zaboří do země. Tímto způsobem skupinka objeví neporušenou část labyrintu Zagooth.

Cestou zachrání z rukou Zagorů Arkonidanku Azhiru, dceru archeologa Prontiera. Dozví se od ní, že se v ruinách objevil Arkonidan jménem Vafron se čtyřmi společníky. Po příjezdu do ruin jsou Atlan, Fartuloon, Ledodráp a Azhira uneseni tlupou Laye Manose, který chce Prontiera vydírat k vydání archeologických pokladů. Trojici chce použít jako zprostředkovatele. Zatímco Chretkor zůstane u Manose, odebere se Atlan a Fartuloon s Prontierem ke skupině Voolynesera Komyala, který vyslal volání o pomoc. Je to ale past, protože Komyal spolupracuje s Vafronem, který hledá mladého Krystalického prince. Fartuloonovi se ale podaří poštvat obě bandy proti sobě. Když se boj přesune do Pavoučí pustiny, zahynou Arkonidané kolem Vafrona kvůli halucinaci v síti. Fartuloon identifikuje mrtvoly jako Kralaseny, členy tajné služby Orbanaschola. Po návratu do Tarkihlu je Fartuloon překvapivě zatčen vojskem Tata.