Atlan 90 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 90
Název:Město v hlubině moře
(Stadt in der Tiefsee)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Poslední Mistr ostrovů
« AT 89 • chronologicky • AT 91 »
Vydáno poprvé:
Vydáno v češtině: -
Vesmírný detektiv Baggo Arnvill - samotář bojuje proti hrozivé moci

Když Baggo Arnvill se svým synem Tregirem dorazí na palubě HYAS-SETT na Zemi, okamžitě pozná pochopy Šedého. Bývalý specialista USO ale protivníky přelstí a unikne nejdříve do megapolis Terrania.

Mezitím dostanou specialisté USO Altyrn Massocka a Organest Schernk od svého současného šéfa Ronalda Tekenera rozkaz, aby na Arnvilla dali pozor. Smíšek považuje za možné, že ho vypátrá Šedý, onen neznámý, který je v současnosti hlavním protivníkem USO. S nejlepším vybavením dorazí do Sluneční soustavy. Současně analyzuje lunární inpotronika NATHAN všechny dostupné obrazy fragmentu Lemurského válečného kalendáře. Naděje, že touto cestou získají souřadnice další psionické bašty, je ale nepatrná. Specialistům, kteří pracují v hlubinách moře ve dvou nedávno objevených lemurských městech (spíše jejich pozůstatcích), by se to ale mohlo podařit rychleji.

V najatém kluzáku odlétá Arnvill směrem k předměstí Noyon Suma. Cestou setřese jednoho pronásledovatele. Následně nechá Arnvill najatý kluzák utrpět nehodu a pokračuje dál s Tregirem pěšky. V malé vesnici naváže kontakt se starým známým, který mu je okamžitě ochoten pomoct. Vydá se do Bagdádu, kde se zdržuje dva dny. Pochopové Šedého se neukáží, proto pokračuje v cestě dál. Přes Mossul, Oslo, severozápadní Afriku a Mexiko se vydá do jižní Ameriky. Nejdříve do města Recife, pak do Brasilie.

Muži Šedého ztratili Arnvillovu stopu a oznámí to svému velitelství. Velení má zrovna hubený Asket, blízký spolupracovník Šedého (kterého tituluje jako Faktora). Asket odvelí své podřízené do Jižního moře. Odeberou se tam také Massocka a Schernk, kteří Arnvilla rovněž ztratili. Jejich přesným cílem je ostrov Ellice. Později se tam musí objevit i jejich bývalý kolega.

V Brasilii zanechá Arnvill svého syna u vzdálených příbuzných. Následně vyhledá několik klientů ze starých časů, kteří mu něco dluží. Během krátké doby má dost finančních prostředků, aby se vystrojil na podmořskou expedici. Jeho dalším cílem je Austrálie.

Ve městě Cairns si Arnvill najme hlubomořského technika Mantuna. Kromě něj naváže kontakt s lemurským archeologem doktorem Fritzem Reinheimerem (který byl také kontaktován oběma specialisty USO, kteří jsou teď opět na Arnvillově stopě). Následně koupí starý space-jet a vhodné vybavení. Vydá se dolů do hlubin Tichého oceánu, kde se před 50‘000 lety nacházel kontinent Lemuria.

Jedno z obou starých měst, jak se mezitím zjistilo, se jmenovalo Marro a bylo to náboženské centrum Lemurů. Do něj se vydá Arnvill a jeho dva průvodci. Ale na konci se dostanou do rukou pochopů Šedého. Zajmou ale jen bývalého specialistu USO a vydají se se svou ponorkou pryč. Po několika hodinách se dostanou na podmořskou rybí farmu. Tam se Arnvill setká se Šedým.

Mantum jakýmsi způsobem přežije přepadení. Doktor Reinheimer byl ale zastřelen. Technik vezme jeho mrtvolu do jetu a rozhodne se, navzdory nepatrné naději, pátrat po Arnvillovi.

Šedý je více než dva metry vysoký muž, ze kterého vychází hypnotická síla. Jeho kůže připomíná šedou kůži slona, tvář je oteklá. Posmívá se Arnvillovi a tvrdí, že už byl jednou zabit, ale v jeho případě to bylo málo. Arnvill je s defektním dýchacím přístrojem a kyslíkem na jednu hodinu zanechán na pospas hlubokému moři.

23. března musí Massocka a Schernk přiznat, že ztratili Arnvilla, Reinheimera a Mantuna. Oznámí svůj neúspěch do Quintova centra.

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál