Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 130
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 130
Název:Mistr ještěrek
(Meister der Echsen)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Atlanovo první dobrodružství
« AT 128 • chronologicky • AT 132 »
Vydáno poprvé:1. dubna 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 13. Ansoor až 16. Ansoor 10‘497 da Ark (8023 před Kristem)
Hrozivá armáda se dává na pochod - praještěři poslouchají dálkové ovládání
Hlavní postavy románu:

Atlan - Krystalický princ spouští pomstu

Fartuloon - Atlanův starý učitel se stane Mistrem ještěrek

Ledodráp - Chretkor dává smrtelné rány

Morvoner Sprangk - vesmírný velitel má co dělat s policí

Coraschol a Harakas - Atlanovi nedobrovolní pomocníci

Mavillan Ruuver - guvernér z Kortasch-Auromt

Atlan, Fartuloon, Morvoner Sprangk a Ledodráp dorazí do přístavního města na kontinentu Kortasch-Auromt. Sedí jako zajatci v kleci, která je uložena na molu. Nakonec se objeví tři Arkonidané, kteří mají vězně odvést ke Mavillanu Ruuverovi. Klec je naložena na káru, kterou táhnou dva Moojaové.

Během cesty přijde bouřka. To nabídne Fartuloonovi příležitost, sehrát se třemi hlídači divadlo. Vytáhne Skarg a namíří špičku k nebi. Do čepele sjede blesk a rozzáří meč. Fartuloon je zahalen do zářivé aury. Jeho hlídači na něj civí neschopni slova. Když Fartuloon namíří čepel proti straně klece, začnou se mříže tavit a vznikne velký otvor. To je pro hlídače příliš a utečou jako by je pronásledovali fúrie.

Bez kontrolních přístrojů, které odnesli stráže, se Moojaové rozeběhnou a táhnou káru se čtyřmi přáteli za sebou. Zvířata vyvinou pozoruhodnou rychlost. Atlan se pokusí tuto pekelnou jízdu zastavit, zatímco jednomu Moojaovi skočí na záda. Nemůže ale rozříznout zvíře postroj, a tak divoká jízda pokračuje dál. Ledodráp mu přijde na pomoc. Chretkor se rukama dotkne druhého Mooja, který díky jeho hrozivé schopnosti okamžitě ztuhne na led a rozdrobí se. Ledodráp seskočí. Kára se začne kymácet a hrozí, že se převrátí. Atlan seskočí ze zad Mooja a přistane drsně na kamenité zemi. Kára se převrátí a podaří se zvířata osvobodit z postrojů. Vysokou rychlostí se rozeběhne pryč. Atlan osvobodí oba druhy z klece, která leží na Skargem vypáleném otvoru. Potom se vydají hledat Ledodrápa. Najdou Chretkora, který má vymknutou ruku. V pozůstatcích zmraženého Mooja objeví Fartuloon malý přijímač, se kterým bylo zvíře řízeno, a vyndá ho. Teď se čtveřice musí vydat na pěší pochod k paláci Mavillana Ruuvera.

Dorazí k patě náhorní plošiny, na které se nachází základna guvernéra. Fartuloonovi se podaří sebrat strážci jménem Coraschol vysílací blok pro kontrolu Moojaů. Coraschol sdělí Fartuloonovi ochotně informace o poměrech na Kortasch-Auromt. Strážce je odvede ke spřátelenému obchodníkovi Harakasovi, který guvernéra nemá příliš v lásce. Harakas slibuje doprovodit Fartuloona na náhorní plošinu. Atlan, Morvoner Sprangk a Ledodráp zůstanou v bytě obchodníka.

Fartuloon upraví Corascholův vysílač, který teď má desetinásobný dosah. Břichořezač schová vysílač a napojí ho na generátor impulzů, který aktivuje. Moojaové se vymknou kontrole a na náhorní plošině vypukne chaos. Při krátkém testu zjistí, že Moojaové se nezaleknou zaútočit i na své strážce. Dříve než dojde k masakru, vypne Fartuloon vysílač. Moojaové se okamžitě uklidní a jsou znovu pod kontrolou svých opatrovníků. Corascholovi je teď jasné, co Fartuloon plánuje. Břichořezač chce přes kontrolu nad zvířaty přinutit guvernéra Ruuveru k jednání, protože funkce celého hospodářského a vojenského systému na Kortasch-Auromt je závislé na Moojazích.

Uprostřed noci se Fartuloon a Atlan v káře tažené Moojaou vydají k sídlu guvernéra. Projdou kruhem Moojaů. Zde Fartuloonův vysílač projde první skutečnou zatěžkávací zkouškou. Zvířata zůstanou klidná. Bez obtíží se dostanou k propadlině, ve které stojí palác Mavillana Ruuvera. Dál si oba přátelé netroufnou, protože kosmická loď je zajištěna pozitronickou uzávěrou. V chatě najdou jednoho strážce Moojaů. Nechají u Arkonidana písemnou zprávu pro guvernéra. Psaní obsahuje přání jednat s Ruuverem, ovšem ne jako zajatci, ale jako rovnoprávní partneři. Guvernér má poslat červeně nalakovaný kluzák nad osadu obchodníků, pokud s návrhem bude souhlasit. Fartuloon hrozí, že zbaví stráže možnosti kontrolovat Mooja, pokud by Ruuver chtěl dát osadu obchodníků prohledávat.

Aby svému varování dodal důraz, projdou Fartuloon, Atlan a strážce kruhem Moojaů. K úžasu strážce se o ně praještěři vůbec nedazjímají. Fartuloon ho pošle samotného zpět k jeho chatě. Oba přátelé se vrátí do osady obchodníků.

Příštího rána podnikne Morvoner Sprangk výlet. Chce pozorovat zesílenou aktivitu police a chce se při eventuální kontrole vydávat za vysokého důstojníka arkonidské vesmírné flotily.

Coraschol předá Fartuloonovi krátce na to zprávu, že nad městem krouží červený kluzák. Morvoner Sprangk byl zadržen policejní hlídkou a uvězněn ve strážnici, protože odmítnul ukázat mu průkaz. Atlan a Ledodráp se vydají na záchrannou akci. Jsou svědky výslechu svého přítele, při kterém je použit také bič. Atlan paralyzuje jednoho ze tří policistů. Druhého Ledodráp proměni v hromádku krystalů. Muže s bičem ztluče Sprangk.

Příštího dne letí Atlan, Fartuloon a Ledodráp s malým kluzákem od Haraka do sídla guvernéra. Ruuver naváže rádiový kontakt a vyhradí jim přistávací plochu na severní platformě paláce. Jsou odvedeni k Ruuverovi a hrozí guvernérovi propuštěním Moojaů na celém Kortasch-Auromtu z kontroly jejich strážců, pokud jim zkřiví byť jen vlásek. Jako už na Broschaanu, nabídne Atlan s Fartuloonem, že prošetří fámu, zda je zmocněnec impéria Fertomash Agmon skutčně mrtvý. Kromě toho chtějí vědět přesný čas příjezdu ekonoma Freemushe. Ruuver jim nevěří.

Fartuloon spustí generátor impulzů. Staticíce Moojaů začnou pustošit kontinent. Praještěři zaútočí také na kosmodrom a guvernérův palác. Když je Mavillan Ruuver konečně připraven k čestnému jednání, vypne Fartuloon svůj vysílač. Moojaové se okamžitě uklidní a poslouchají opět rozkazy svých strážců. Ruuver nechá připravit kluzák, se kterým chce Atlan a Fartuloon letět na Sebentool. Morvoner Sprangk a Ledodráp zůstanou jako záloha v osadě obchodníků s generátorem impulzů na kontrolu praještěrů.