Atlan 131 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 131
Název:Časový nomád
(Der Zeitnomade)
Autor:Kurt Fischer
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Dědictví Bernalů
« AT 129 • chronologicky • AT 133 »
Vydáno poprvé:8. dubna 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: konec ledna 2843
Návštěva z cizí dimenze - Bernalan v Terrania-City

V Quintově centru sleduje Lordadmirál Atlan divadelní představení mladých důstojníků USO. Brzy na to se ale musí odebrat k jednání na téma Bilfnei Gloddus. Lelle Salgouz je připraven vydat se do mihotavého času a hledat pomoc proti Gloddusovi. Nejdřív chce navázat kontakt s nějakým Časovým nomádem. Je sice osloven Bernalem Shankoonem Faskernem, ale kontakt se náhle přeruší. Stane se něco neuvěřitelného a Shankoon Faskern se vrátí do normálního prostoru. Šokovaný Salgouz se vrací zpět do hlavního stanu USO. Přesvědčen, že je něco špatně, se rozhodne prozatím nevyužívat mihotavý čas.

Bernalan se materializuje v Terranii. Faskern rychle akceptuje nepříjemnou skutečnost, že opět existuje jako trojrozměrné tělo. Troufne si zamíchat se mezi Pozemšťany. Rychle se mu podaří naučit se zdejší jazyk, a chce se dostat ke kosmodromu, aby s nějakou lodí odletěl na Toulminth. Při koupi lístku na dráhu ho finančně podpoří Toronar Alburs. Agent SolAbu ale Feskerna považuje za neškodného a na setkání brzy zapomene.

Na terranijském kosmodromu si seržant SolAbu Johann F. Douglas všimne Faskerna, který se pohybuje mezi loděmi Skokanů. Bernalovi se podaří uniknout Douglasovi na nádraží. Faskern dál hledá, jak se dostat na Toulminth. Už ví, že Pozemšťané planetu neznají a že žádná pravidelná trasa nevede do blízkosti systému Ovendeno. Při vystupování spatří Douglase, jak se k němu blíží. Zpanikaří a začne utíkat.

15 let starý Valentin Mertins žije v Terranii teprve krátce. S dědečkem Peerem, matkou Donou a sestrou Valeskou musel ukvapeně opustit svůj domovský svět Kepa-Kepa kvůli útočícím Bluesanům. Při hře v opuštěném zařízení Terra-Television zjistí, že kulisy slouží skupině gangsterů jako úkryt. Právě když Valentin zločince tajně špehuje, objeví se Shankoon Faskern tajně sledován Johannem F. Douglasem, který Bernala chce zastavit pomocí zbraně. Povýšeně jednajícího agenta Solární kontrarozvědky Faskern téměř přelstí. V divoké rvačce dojde k výstřelu z paprskometu. Johann F. Douglas je mrtvý.

Bernalan nemá dlouho na to, aby si kladl výčitky. V zádech se mu objeví Jonny Dalyle se svými kumpány. Zločinec se chopí příležitosti, aby si doplnil tým a přinutí Shankoona Faskerna, aby se zúčastnil loupežné výpravy. Hrozí mu totiž tím, že ho předá agentům SolAbu, kterým by pak musel vysvětlit smrt svého agenta.

Cílem zločinců je banka Sol d'Avigny. S kapslí naplněnou virem Stosch si mají podrobit velitele banky. Faskern, kterého úřady neznají, má předat požadavek na vypnutí poplašeného zařízení a předávku jednoho milionu Solarů. Aby Faskerna nenapadlo spolupracovat s ředitelem banky, musí spolknout kapsli s viry. Pokud to půjde podle plánu, dostane od Dalyleho včas protisérum.

Bernala bez problémů pustí k ředitelce Dufresne. Ukáže jí kapsli a současně se jí snaží přimět ke spolupráci. Virus má být uložen do hlavního trezoru, který je chráněn pětidimenzionálním energetickým štítem. Viry polem proniknout nemohou. Potom Bernalec podnikne další přípravy.

Jonny Dalyle, Tobias Tob Callhammer a Gerard Piepe Polluk vstoupí do banky. Alarm se nespustí. Tři gangsteři jsou odvedeni k ředitelce. V kanceláři se setkají s Shankoonem Faskernem a Dalyle okamžitě pozná, že už nemá pouzdro s viry. Bezpečnostní síly banky zatknou lupiče. U Dalyleho najdou ampulku s protijedem. Faskern dostane injekci, jejíž účinek okamžitě nastoupí. Dalyle a jeho kumpáni jsou předání kriminálce.

Valentin Mertins mezitím odjel k bance Sol d'Avigny, kde pozoruje zatčení trojice zločinců a jak se Bernalec ve vřavě potají vzdálil. Valentin ho následuje. Chce mu pomoct a pozve ho k sobě domů.

Toronar Alburs vyšetřuje záhadnou smrt svého podřízeného Johanna F. Douglase. Probírá záznamy bezpečnostních kamer při přepadení banky Sol d'Avigny. Na obrázcích pozná Shankoona Faskerna. Další informace očekává z výslechu Jonnyho Dalyleho. Dalyle uvede do protokolu události v zařízení Terra-Television.

Valentin Mertins mezitím dorazí na kosmodrom a chce přemluvit jednoho skokanského patriarchu, aby Bernala vzal s sebou do vesmíru. Všimne si přitom, že ho někdo sleduje. Podaří se mu pronásledovatelce uniknout. Potom rychle odjede domů, aby varoval Shankoona Faskerna. Dunja Björnström ho přitom nepozorovaně sleduje.

Faskern se ukryje ve sklepš rodiny Mertinsů. Objeví se Toronar Alburs, promluví několik slov se členy rodiny a pak se opět stáhne.

Dona Mertins se pohádá se svým otcem, protože ten chce cizince, kterého považuje za vraha, vyhnat a to klidně i násilím. Peero kromě toho nenávidí všechny cizince. Valentin a Feskern, který se cítí vinen, že v přátelské rodině vyvolal roztržku, vyjde ze sklepa. V tom znovu přijde Toronar Alburs. Dona, která dosud paprskometem mířila na svého otce, zamíří na Ertrusana. Valentin skočí na důstojníka SolAbu a strhne ho k zemi. Dříve než Dona vystřelí, Faskern jí vytrhne zbraň. Bernalec pak uteče do horního patra. Tam ho objeví agent Ishigawa. Faskern ve zkratu namíří zbraň na agenta SolAbu, který ale vystřelí a Bernala zasáhne.

Těžce zraněný je Faskern převezen do nemocnice. Je přizván Fellmer Lloyd, aby od smrti zasvěceného Bernala, kterého lékaři kvůli jeho cizorodému metabolismu nemohou ošetřit, získal alespoň nějaké informace. Ale Faskern zacloní své myšlenky. Lloyd hypervysílačkou informuje Lordadmirála Atlana v Quintově centru. Sledujíc vnuknutí, přivolá Arkonidan Lelleho Salgouze. Podle obrázku cizince identifikuje Salgouz nenámého jako Shankoona Faskerna. Atlan nechá připravit ke startu loď SIDNEY a se Salgouzem dletí na Terru. Do kliniky se dostanou ještě včas. Faskern pozná v Lelle Salgouzovi ono individuum, se kterým měl naposledy kontakt v mihotavém čase.

S posledními slovy prozradí Shankoon Faskern souřadnice planety Toulminth. Prosí také Salgouze, aby už nechodil do mihotavého času, aby s sebou do normálního prostoru nestrhnul další Bernaly. Potom Shankoon Faskern zemře.

Aktuální data:
8.12.2021
1566 před NGL
1. Tartor 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459556.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!