Atlan 132 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 132
Název:Tyranův hrad
(Die Burg der Tyrannen)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Atlanovo první dobrodružství
« AT 130 • chronologicky • AT 134 »
Vydáno poprvé:15. dubna 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 18. Ansoor až 20. Ansoor 10‘497 da Ark (8023 před Kristem)
Z lovce se stanou pronásledovaní - Krystalický princ Atlan na »cestě tisíce kráterů«
Hlavní postavy románu:

Atlan - Krystalický princ se vydává za špióna impéria

Fartuloon - Atlanův starý učitel se vydává za špióna impéria

Banff a Vergord - členové Nocto-Nos na Sebentoolu

Djulf Sorpschan a Kaddoko - guvernér s ambicemi

Fertomash Agmon - mrtvý je vypreparován

Fartuloon a Atlan dorazí na kontinent Sebentool na světě volného obchodu Jacinther IV. Pokouší se prozkoumat situaci a vydávají se za obchodníky, kteří obchodují s informacemi. Navážou kontakt s Vergordem, který je seznámí s velkým obchodníkem Banffem. Fartuloon už při zahájení rozhovorů zmíní Nocto-Nos, ke které Banff patří, jako zločineckou organizaci a tuší v guvernérovi Djulfu Sorpschanovi hlavu organizace. Aby drzosti nasadil korunu, vydávají se Atlan a Fartuloon za zmocněnce ekonoma Freemushe, který je očekáván na Jacinther IV, aby prošetřil zdravotní stav imperiálního zmocněnce Fertomashe Agmona.

Po krátkém videohovoru Banffa jsou Fartulook alias Claudevarn a Atlan alias MocDoff odvezeni kluzákem Nocto-Nos. Let skončí před kruhovým valem kráteru, ve kterém sídlí guvernér Sorpschan. Po krátké kontrole se projdou oba kamarádi vstupní branou a vstoupí do navazujícího labyrintu. Osamoceni se vydají na cestu, která je lemována skupinami rostlin. Útočí na ně hmyz, ptáci a obrovští hadi. Jen díky paprskometům, které si směli ponechat, mohou vzdorovat nebezpečné džungli. Nakonec se jim podaří dorazit do sídla guvernéra v centru džungle.

Očekává je Sorpschan a jeho hosté. Po důkladném očištění jsou požádáni k připojení k banketu. Oslava je přerušena příchodem Sorpschanova špióna z Broschaanu. Špion odhalí podvod obou přátel.

Fatuloon vyskočí a položí guvernérovi na krk skarg. Se Sorpschenem jako rukojmím se stáhnou zpět do jeho domu. S kluzákem se pokusí uniknout nad vodním kanálem z kráteru. Šílenou rychlostí proletí džunglí. Poté co na konci kanálu s pomocí guvernéra překonají tajnou blokádu projedou kruhovým valem pomocí štoly. Poslední část cesty musí překonat pěšky. Dorazí k nehlídanému kluzáku na okraji silnice, se kterým přiletěli na Sebentool. Guvernéra Sorpschana tu zanechají. Fartuloonovým cílem je teď hrad Fertomashe Agmona, jediné místo na Jacintheru IV, kde je nikdo hledat nebude.

Před vysokoenergetickým štítem, který Agmonův hrad obklopuje, vytáhne Fartuloon Skarg a nakreslí na štít trojúhelník. V této oblasti se energetická stěna uvolní a oba muži se dostanou na druhou stranu energetického štítu. Dostanou se do pochmurné zničené krajiny. Mohutné zbytky zdí, věží, sloupů a bránových oblouků jsou udržovány a očišťovány roboty. Fartuloona s Atlanem najednou obklíčí ozbrojení muži. Jsou odvedeni do podzemí hradní ruiny. Setkají se tam s guvernérem Kaddokem. Ten vysvětluje, že Fertomashe Agmona zabil v nutné obraně a převzal jeho místo. Teď se obává blížícího se příletu ekonoma Freemushe. Atlan a Fartuloon mu slíbí, že se postarají, aby byl jmenován Agmonovým nástupcem. Pro to se ale musí bezpodmínečně vrátit na KevKev, aby obyvatelé mohli být přesvědčeni o přirozené smrti Agmona. Agmonova mrtvola je vynesena z chladící komory. Podle Fartuloonova plánu je Agmonovo tělo umístěno na jedno schodiště. Je rozdělen materiál, který přitíží guvernérům, kromě Kadedoka. Všechny přípravy jsou dokončeny. Kaddoko se už jen se svými muži musí stáhnout do KevKevu.

V noci pronikne do hradu vojsko guvernéra Sorpschana. Dojde k boji, při kterém všichni vojáci přijdou o život. Příštího rána začne odlet do KevKevu. Ještě během cesty je ohlášen přílet Freemushe. Jeho loď zaparkovala na orbitu kolem Jacintheru IV. V jeho doprovodu se nachází 600 robotských kosmických lodí arkonidské flotily.

Pro Fartuloona a Atlana dorazil ale Freemush příliš brzy. Během krátké doby musí vymyslet nový plán jeho únosu.

Aktuální data:
18.5.2022
1565 před NGL
24. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459717.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál