Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 122
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 122
Název:Piráti hvězd
(Piraten der Sterne)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Atlanovo první dobrodružství
« AT 120 • chronologicky • AT 124 »
Vydáno poprvé:4. února 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 33. Tedar až 35. Tedar 10‘497 da Ark (8023 před Kristem)
Atlan v Richmondově zámku - mezi pleniteli kosmické bariéry
Hlavní postavy románu:

Atlan - Krystalický princ skončí mezi piráty

Farnathia - Atlanova společnice při útěku ze světa mučení

Bronton Deflar, Tonven Debaaner, Lord Correson a Probis Tobanaschol - Atlanovi společníci při útěku ze světa mučení

Jepson Tropp - Atlanův zachránce

Hanwigurt Sheeron - pán Richmondova zámku

Trockman Quit a Schrika - hlavy spiknutí proti Hanwigurtovi Sheeronovi

Atlan prchá s kosmickou lodí pojmenovanou FARNATHIA, kterou získal od Slepého Sofgarta, z Ganberaanu. Čtyři bývalí vězňové vůdce Kralasenů, kteří fungují jako posádka, jsou Bronton Deflar, Tonven Debaaner, Lord Correson a Probis Tobanoschol. Na palubě je samozřejmě také Farnathia. Krystalický princ provede transici naslepo, aby setřásl pronásledovatele.

Na palubě FARNATHIE dojde ke vzpouře. Arkonidané věří, že je Atlan a Sofgart oklamali, protože se loď materializuje v neznámém sektoru kosmu. Přemůžou Krystalického prince. Lord Correson zabrání ostatním, aby Atlana zastřelili. Bronton Deflar se ale nenechá uklidnit a znovu na Krystalického prince zaútočí. Atlan ho jediným chvatem vyřadí z boje.

Konečně se posádka může věnovat oblasti kosmu, ve kterém se FARNATHIA ocitla. Lord Correson projeví domněnku, že se může jednat jen o pověstnou Sogmantonovu bariéru. Pak vypadne pohon a nepodaří se ho opět nahodit. Na palubě se začíná šířit panika. Je vyvinut zoufalý plán. Atlan dostane skafandr a připne k sobě letové agregáty z ostatních skafandrů. Opustí FARNATHII a snaží se impulzy agregátů loď otočit tak, aby pohon mířil směrem k centru Sogmantonovy bariéry. Atlan je silně ovlivněn působením bariéry. Trpí halucinacemi a nakonec už neví, kde zůstala FARNATHIA. V tomto chaosu ztratí vědomí a žene se pryč.

Nakonec spatří obrovské vejce. Za transparentní polovinou objektu je vidět muž. Atlan zoufale vyzve neznámého pilota, aby ho vzal na palubu. Vejce je malým kosmickým kluzákem o délce šest metrů a průměru čtyř metrů, který dokáže manévrovat také ve zvláštních podmínkách Bariéry. Jepson Tropp, pilot Prachovejce, se zdráhá přijít FARNATHII na pomoc. Dojde k bitce v pilotní kabině, ze které Tropp vyjde jako vítěz. V okolí se vynoří 11 dalších Prachovajec a vydají se ve formaci k Richmondově zámku. Prachovejce brzy na to přistanou v asteroidu. Ten je rozdělen na několik skrýší, které obývá celkem 10‘000 pirátů a které jsou výchozím bodem pro drancování v Sogmantonově bariéře ztroskotavších kosmických lodí, což piráti provádějí pomocí Prachovajec.

První pirát, kterého Atlan potká, je Axym. Zvláštní chlapec je zřejmě mutant a předpoví Atlanovi něco o jeho budoucnosti. Atlan bude mnoho tisíciletí spát a pak se stane jednou z nejslavnějších osobností Mléčné dráhy. Jepson Tropp pak odvede pryč Atlana, který Axymovy výroky označí za nesmysl.

Cestou do vnitřku Richmondova zámku hledá Atlan možnost, jak Troppovi uniknout. Když spatří skrytou přepážku, podaří se mu Jepsona Troppa poslat do říše snů. Za příčkou se nachází nakloněná rovina, kterou Atlan sjede dolů. Dole ho očekávají do barevných obleků oblečení muži Trockmana Quita. Od nich se Atlan dostane pryč skrze další přepážku a znovu klouže dolů. V kulatém propadlišti ho očekává zpustle vypadající Arkonidan, který ho ihned napadne. Střetnutí napjatě sledují stovky pirátů. Po tvrdém boji, do kterého Trockman Quit zasahuje zničování a zvyšováním gravitace, porazí Arkonidana, který disponuje androidským tělem.

Quit odvede Atlana do místnosti, ve které je na monitoru zobrazena Sogmantonova bariéra. Svítící bod přestavuje FARNATHII, která se v té době nachází v relativně bezpečné zóně. Trockman Quit nabídne Atlanovi, aby vstoupil do jeho služeb. Kromě toho ho informuje, že ho hledá Hanwigurt Sheeron a Jepson Tropp. Atlan se dostane do hry plné intriky Trockmana Quita a Schrika. Zamýšlejí zabít Hanwigurta Sheerona, velitele pirátů, přičemž pro to chtějí zneužít Krystalického prince. Atlan bohužel zjistí, že oba jsou příznivci Orbanaschola III.. Jen cizinec se ale může dostat dost blízko k vůdci pirátů. Až bude tak daleko, má Atlan zničit řídící přístroj robotské gardy vůdce pirátů.

Najednou rozhovor přeruší dva muži. Gravitace zmizí a Atlan s Quitem jsou napadeni elektrobiči. Atlanovi se podaří oba útočníky vyřadit. Trockman Quit se v bezvědomí vznáší po místnosti. Útočníci, kteří patří k vojákům Sheerona, začnou náložemi ničit obytné čluny Quitových pirátů. Atlan táhne bezvědomého s sebou a snaží se uniknout Sheeronovým pochopům. Antigravitační šachtou se dostanou do oblastí Richmondova zámku, kterou kontroluje Schrika a její ženský oddíl.

Pirátka se pokusí realizovat Atlanův plán. Jako odměnu jí stačí záchrana Farnathie. Když se ale z reproduktorů ozve Orbanascholova sláva pod hvězdami, zmocní se Schriky panika. Sheeronovy vojáci pronikli při hledání Atlana do jejího úkrytu.

Schrikyna děvčata ukryjí Atlana ve stropě obytné zóny, který je nacpaný potrubím, technickými zařízeními, tyčemi a výklenky. Brzy se stanou pány situace a odrazí Sheeronovy muže zpět. Ve tvářích Schriky a Quita jsou jasně vidět stopy boje.

Pokus o převrat přejde do další fáze. Atlanův a Quitův obličej je změněn bioplazmou. Aby se dostali do Sheeronovy skrýše, musí se dostat přes oblast Phalanů. Podporováni Schrikynými dívkami proniknou až k Phalaymu. Když spolubojovníci Phalyam spatří, je Schrika připoutaná ke sloupu. Nabízí zajímavý pohled. Její tělo je transparentní a namodrale zabarvené. Orgány jsou jasně vidět. Hlava září intenzivně červeně, mozek je zelený.

S antigravovým projektorem se Atlan a Quit pokusí Phalaymův sloup vytrhnout. Pokus se podaří, sloup vystřelí otvorem ve stropě a narazí na překážku. Naproti očekávání se Phalaym roztříští na prach, který brzy na to vyplní celý prostor. Trockman Quit částice prachu vdechne. Jeho hlava začne rudnou a stane se transparentní.

Ve všeobecném zmatku se podaří Schriku osvobodit. Quit vezme těžký paralyzátor a spustí střelbu na blížící se Phalany. Ale Pahalanové nechtějí bojovat. Jsou demoralizovaní ztrátou své svatyně a nechápou, proč to Atlan a Quit udělali.

Trockman Quit zavede Atlana do hangáru Maahské lodi, která Phalanů slouží jako úkryt, ve kterém stojí tři Prachovejce. Krystalický princ piráta knock-outuje, paralyzuje ho a odvleče na palubu jednoho plavidla. Tam pozná, že není schopen Prachovejce řídit. Je nucen čekat, dokud Quit opět nenabyde vědomí. Ale pirát také nedokáže s Prachovejcem létat. Ujistí Atlana ale, že po zbavení Sheerona moci dodrží uzavřenou dohodu a dá mu k dispozici vhodné piloty, aby zachránil FARNATHII.

Po návratu do Schrikyniny skrýše se pokračuje dále v plánu proti Sheeronovi. Atlan dostane povzbuzující nápoj, do kterého je přimíchána droga, která ho začne zbavovat vlastní vůle. Logický sektor se snaží Arkonidana varovat před vzrůstající agresivitou a blížící se pastí.

Ve skrýši Hadů narazí Atlan, Quit a Schrika na Hanwigurta Sheerona. Velitel pirátů se stáhne se dvěma bojovými roboty do menší místnosti a snaží se Atlana telepaticky sondovat. Atlan myslí na záchranu FARNATHIE. Přitom se stále více blíží k pirátovi, který bleskurychle vytasí zbraň. Quit hodí Atlanovi zbraň. Ten ale bleskurychle pozná skutečný úmysl Trockmana Quita, skrčí se a paprskomet nezachytí. Sheeron vystřelí, mine Atlana a zasáhne místo něj Trockmana Quita do prsou. Schrika je na Sheeronův rozkaz odvedena.

V dalším rozhovoru mezi Hanwigurtem Sheeronem, Jepsonem Troppem a Atlanem je objeven skutečný plán Trockmana Quita. Sheeronův opasek, se kterým ovládá bojové roboty, nebyl nikdy cílem atentátu. Mezi piráty známý Sheeronův zvyk hrát si při výslechu s paprskometem, byl centrálním elementem pokusu o převrat. Atlan měl pomocí hozené zbraně na Sheerona vypálit a zabít ho. Navíc měl vůdce pirátů s posledním nadechnutím odstranit Atlana. Tím by byla volná cesta, aby se Quit dostal do čela pirátů z Richmondova zámku.

Atlan znovu prezentuje svůj požadavek a vyvolá tak vzteklý útok Jepsona Troppa. Dříve než se k němu pirát dostane, zvedne Atlan bez povšimnutí pohozený paprskomet a ohrozí tím oba piráty. Atlan přinutí Troppa, aby ho doprovodil k jednomu Prachovejci.

V propusti se pirátovi podaří Atlana přelstít. Kvůli dovnitř proudícímu plynu ztratí Atlan a Tropp vědomí. Poslední, co Atlan vnímá, je Troppův tichý smích.