Atlan 123 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 123
Název:Pozitivní kontakt
(Der Positiv-Kontakt)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Dědictví Bernalů
« AT 121 • chronologicky • AT 125 »
Vydáno poprvé:11. února 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: počátek prosince 2842
Potká časového nomáda - a pozná nebezpečí pro Ammavol

Planeta Ammavol se nachází v systému Ammuses, 23‘120 světelných let od Slunce. Patří do kategorie sekundárně osídlených světů Solárního impéria a 15‘000 zdejších kolonistů žije převážně ve městě Quandvec a kolem něj. Nepatří k nim samotářský Lelle Salgouz, který žije v několika jeskyních na mořském pobřeží. Žijí u něj dvě ženy Kervania Reallah a Meinja Idrak, které se navzdory jeho vrtochů stali jeho milenkami. Společně provozují chov vlčáků, které prodávají kolonistům jako lovecké pomocníky. Salgouz není v Quandvecu právě oblíbený, protože při každé vhodné příležitosti prorokuje vyhnání osadníků z Ammavolu. Zdůrazňuje svůj proslov tím, že od léta roku 2842 dochází ke zvláštním zemětřesení, které zas a znovu ničí budovy. Kolují divoké zvěsti, protože statikové toho moc nenadělají a mluví o problému budov pouze všeobecně. Dost zlé je, že problému padlo za oběť už mnoho kolonistů.

Počátkem prosince 2842 se Salgouz vydá s nákladním kluzákem do města, aby obstaral pochůzky. Když dorazí ke 30 metrů vysoké skladovací věži rybářského podniku na pobřeží, začne se věž z kvalitního oceloplastiku drobit a zhroutí se. S touto nehodou se počet obětí zvětší na více než 1600.

Lelle Salgouz se obává, že inspektor USO Plantez Garvarenz už brzy nebude moci nařídit vyklizení Ammavolu. Po nákupu v Degoschuově obchodě odlétá k centrálnímu náměstí Quandvecu. Zde se zvedají budovy administrativy s kancelářemi planetární rady. Shromáždilo se zde asi 2000 kolonistů, kteří čekají na rozhodnutí vlády a inspektora USO.

V administrativě vyjednávají radní s Garvarenzem, aby zabránili, že svým nadřízením podá pro Ammavol negativní zprávu. Garvarenz opustí administrativu z bezpečnostních důvodů zadním vchodem, aby hypervysílačkou vyslal zprávu ze své základny.

Sleduje ho velký dav lidí. Garvarenz odstartuje s kluzákem, ve kterém vězí bezpečnostní klíč. Šílenou jízdou úzkými uličkami města se pokousí dostat se na výpadovku ke své základně. Cestou chce uniknout svým pronásledovatelům. Nepodaří se mu ale dostat se do základny. Před vstupem ho zadrží Pasqua. Radní si chce vynutit tříměsíční odklad do příští plánované zprávy pro USO. Střelí Garvarenze těžkým šokerem. Pronásledovatele pošle Pasqua pryč, aby v nejbližších třech měsících přišli na stopu nevysvětlitelné zkáze.

Pasqua vymontuje z hypervysílačky důležitou součástku a nechá Garvarenze odvést do svého domu, kde je mu dáno domácí vězení. Plantez Garvarenz má teď dost času věnovat se svému koníčku - psaní básní na papír.

To všechno Salgouze zpočátku vůbec nezajímá, zejména proto, že se jeho chov právě rozrostl o šest štěňat. Jeho zájem platí převážně Brunovi, který najednou reaguje nadmíru inteligentně. Salgouz je zpočátku nadšen, potom pozná, že Bruno určitý kus pláže považuje za své vlastnictví a reaguje agresivně, když se tam někdo přiblíží.

Během těžké bouřky probudí Lelle Salgouze kňourání psů. Vydá se ke klecím a spatří s podivem, jak Bruno otevírá závoru. S tichým vrněním chňapne Bruno po Lellově ruce a odtáhne ho pryč od klece. Potom pes opět zavře klec závorou. Bruno utíká do obytné jeskyně, skočí na stůl, vezme si do zubů nůž a začne do stolu kreslit kruh. Najednou nůž upustí a skočí k Salgouzovi, který stačí uhnout. Bruno skočí na Meinjino lůžko a zakousne se do přikrývky. Lelle strne psa, ten potom uteče z jeskyně. Bruno se velkými skoky žene do Quandvecu, zatímco Lelle ho sleduje s kluzákem. Teprve u kosmodromu města psa dohoní. Zamotal se do boje se dvěma muži. Bruno je zahnán na útěk. Na okraji města se Salgouzovi podaří zastřelit Bruna paprskometem. Zvláštní chování psa je pro Lelleho záhadou.

Příštího rána se Salgouz probudí s pocitem, jako by se na něj něco snášelo a objeví se v cizím prostředí, které je naplněno mléčnou mlhou. Zdaleka slyší hlasy. Najednou začíná padat skrze mlhu a objeví se opět ve své jeskyně, kde se na něj tisknou obě ženy vysvětlujíce, že na pět minut zmizel a pak se opět objevil. Dívkám je nápadné, že se Lelle změnil. Zdá se, že je chytřejší.

Na pláži se Salgouz znovu přesune do mlhy. Tentokrát cíle zformuluje otázku vůči tajemným hlasům, kteří s ním naváží konakt a označí se za časové nomády.

Salgouz se dozví dějiny Bernalů a využije příležitosti, aby těmto inteligentním a vědomostmi disponujícím bytostem položil telepaticky otázky o planetě Ammavol a hrozícím nebezpečí pro tento svět. Salgouz informace skutečně dostane, jsou mu ale v současnosti nesrozumitelné. Začne se od časových nomádů vzdalovat a vypadne z mihotavého času. Bezprostředně před Kervaniou Reallah se objeví opět na pláži. Dívku postihne panika a začne od Lelleho utíkat. Když jí Salgouz dožene, vysvětlí jí, kde byl, že navázal kontakt s časovými nomády a že kdykoliv může přejít do mihotavého času. Vypráví také o vibrační sponě, pozůstatku Lemurů, které je zodpovědné za ničení povrchových staveb na Ammavolu.

S těmito vědmostmi vyhledá Lelle Salgouz neprodleně planetárního radní Pasqua a Drol'tha. Ti ale neuvěří jeho úžasné historce o Bernalech, časových nomádech, Lemurech a vibrační sponce.

Salgouz se vydává k Pasquaově domu, aby navázal spojení s Plantezem Garvarenzem. Tajně pronikne do pokoje specialisty USO a prosí ho, aby s ním šel k severnímu planetárnímu pólu a pomohl mu vyřadit vibrační sponku. Garvarenz se nechá přesvědčit zejména po demonstraci přechodu do mihotavého času. Oba muži nepozorovaně zmizí z domu.

V základně USO se vyzbrojí všelijakými přístroji, výstrojí a vezmou si těžký kluzák. Dalším cílem je knížecí hrad. Tam naloží kluzák USO proviantem, kořalkou a vezmou na palubu Kervanii Reallah, Meinju Idrak a dva psi. Potom se vydají k severnímu pólu.

Během cesty naváže Salgouz kontakt s časovými nomády. Dostane informace o poloze lemurské stanice. Meinja se cítí být přitahována ke Garvarenzovi, ale specialista USO reaguje odmítavě, aby nevyvolal žádný konflikt se Salgouzem.

Nakonec objeví markantní skalní nos, pod kterým byla stanice před asi 50‘000 lety vybudována. Psi najdou ledem a sněhem zakrytý vstup pro kabely, které zásobují projektory vibrační sponky energií. Salgouz a Garvarenz paprskomety roztaví led a uvolní vstup. V hloubce asi 20 metrů umístí bomby, které při explozi vyvinou teplotu v řádech desítek tisíc stupňů. Díky gigantickému uvolnění tepla led zprůhlední a hluboko pod povrchem se objeví lemurské stavby. Ledová vrstva praskne a začne se odpařovat. Čtyři lidé a dva psi stačí kluzákem uniknout z inferna. Aktivované sebedestrukční zařízení starých Lemurů vyvrhne do vzduchu spoustu menších a velkých ledových bloků. Vibrační sponka je tak vyřazena.

Po návratu do Quandvecu čtveřice oslavuje. Planetární rada se omluví za chování vůči Lelle Salgouzovi. Garvarenz dostane zpět součástku hypervysílačky. Nepošle do USO žádnou poplašnou zprávu. Garvarenz chce v budoucnu dávat na Salgouze pozor, protože se z něj stal mutant. Lelle Salgouz pozve všechny radní do skalního hradu, kde se s velkým množstvím alkoholu oslavuje odvrácení nebezpečí pro Ammavol.

Aktuální data:
3.12.2021
1566 před NGL
33. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459551.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!