Perry Rhodan 1961 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1961
Název:Šestina SENEKY
(Ein Sechstel SENECA)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Thoregon / MATERIA
Vydáno poprvé:23.3.1999
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1291 NGL = 4878
z Databáze Multiversa

Poté, co THOREGON ŠEST opustí Sluneční soustavu, začíná její posádka s tajnou operací z kódovým jménem »projekt dělení buněk« proti SENECOVI a jeho vládající Nano-kolonou. Zacímco bývalá generační loď létá sem a tam krátkými hypertaktovými etapami v Mléčné dráze, vydá se do pater lodi více než sto malých skupinek, aby SENECU a jeho roboty odlákaly od důležitých akcí. Marně se několik Solánců pokusí zapnout SPARTAC-teleskopy. Tautmo Aagenfeltovi a dvanácti spolupracovníkům, ke kterým patří Titus Quant a Marc Lefebre, se ale podaří sestavit nový hypertaktový zaměřovač, přestože několikrát musí měnit laboratoře. Když zamaskován za konvenční zaměřovací přístroj, je pro jistotu prototyp přenášen neustále po lodi. K tomu ještě koluje pět atrap, aby se zabránilo objevení pravého hypertaktového zaměřovače. S pomocí prototypu, který má dosah padesáti světelných let, zjistí Tautmo Aagenfelt, že THOREGON ŠEST neustále létá kolem sluncí, které slouží galaktickým národům k navigaci. Reginaldem Bullem vedená speciální jednotka, »krtci«, buduje pro ostatní skupiny tajné cesty mezi palubami a stará se v případě nouze o útěk transmitery. Aby se SENECOVI dostatečně stížil přehled, odehrává se komunikace mezi skupinami jen pomocí kurýrů, kteří se žertovně nazývají »poslové bohů«. Monkey, který si zavzpomíná, jak svého Okrilla Shakara na Oxtorne pustil na svobodu, má lví podíl na všech operacích.

Samotný útok připravuje specialista na pozitroniku Trabzon Karett. Snaží se zeslabit ochranný štít kolem SENECOVI pětisetmetrové koule, aniž by si toho biopozitronika všimla.

6. ledna 1291 se zaostří situace a SENECOVI bojoví roboti nekompromisně zaútočí. Aby je odvrátili od akcí Karetta a Monkeyeho u pětiset metrové koule, Perry Rhodan v následujícím dnu zaútočí proti hypertaktovému pohonu.

10. ledna dosahuje THOREGON ŠEST Dengejaa Uvesa, gigantické černé díry v centru Mléčné dráhy1). Její záření umožní Karretovi, Monkeyemu a jejim společníkům, nepozorovaně proniknout do centra SENECY a aktivovat bezpečnostní zařízení, díky kterému se palubní pozitronika odpojí od bioplazmy a rozdělí se do šesti samostaných fragmentů. Zatímco ostatních pět částí Perry Rhodanovo komando ihned obsadí, odstřelí Monkey část tři, ve které se ukrývá Shabazzina Nano-kolona.

Bezprosředně poté se kosmická továrna MATERIA2) ponoří za horizont událostí černé díry a gigantickým tažným paprskem ze sebou stahuje i THOREGON ŠEST. Osud lodi se zdá spečetěn, ale těžce zraněný Roman Muel-Chen zamíří pomocí SERT-přilby přímo na MATERII a použije tak sílu tažného paprsku k dosažení potřebné únikové rychlosti.

SENECA nyní oznámí Perry Rhodanovi, že sem sám zavlekl Nano-kolonu, poté co ji našel na Centuri I 3). Hologramy Romea a Julie3) volali o pomoc. Okruh částí je následoval, protože želatinové kuličky tu byly předtím, než jeho program poznal v maličkých kuličkách nebezpečí a než se rozšířilo do všech pamětí palubního mozku. Shabazzin plán předpokládal, že takto označené čipy použije jako pátou kolonu v boji proti lidstvu. Četné orientační manévry byly nutné, protože Shabazza posílala cílové souřadnice Nano-koloně pomocí povelového systému SHWOBAN. Existenci MATERIE u Dengejaa Uveso interpretoval SENECA z informací pocházejích z Nano-kolony, dále zjistil s vysokou pravděpodobností, že se za horizontem událostí skrývá nějaká superinteligence. Perry Rhodan poté přestane uvažovat o útoku na MATERII4)