Perry Rhodan 1961 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1961
Název:Šestina SENECY
(Ein Sechstel SENECA)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Thoregon / MATERIA
Vydáno poprvé:23. března 1999
Vydáno v češtině: -
Čas děje: leden 1291 NGL
Nový cíl SOL – loď v moci nanokolony
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan – Terranec musí opět bojovat o SOL.

Tautmo Aagenfelt – Vzdor všem odborným znalostem platí fyzik za strašpytle.

Monkey – Oxtorňan se na palubě SOL stává stále výzamnějším faktorem.

Trabzon Karett – Nebezpečná akce pozitronického specialisty má přinést záchranu.

Reginald Bull – Jeho komando krtek pracuje docela zvláštními metodami.

Ve velkém konfliktu mezi koalicí Thoregon, která se zasazuje za mír v kosmu, a stále ještě mysteriózní Šabazzou, mohli nedávno Perry Rhodan a jeho průvodci dosáhnout vynikajícího úspěchu: Podařilo se jim nazpět dobýt SOL.

Tím je prastará generační vesmírná loď, silně přestavěná Šabazzinými pomocníky, po mnoha staletích opět v rukou lidstva. Je tu ovšem problém: Během bojů byly těžce poškozeny četné sektory lodi; plavidlo však zůstalo v omezené míře letuschopné.

Perry Rhodan ví, že jde jenom o dílčí vítězství. Nepřátelé lidstva stále disponují zbraněmi a mocenskými prostředky, jejichž síla a charakter zůstávají velkou neznámou. Aby mohl Perry Rhodan, Šestý posel Thoregonu, zasadit Šabazze a jejímu spojenci rozhodující úder, potřebuje v první řadě víc informací.

Ty může získat pouze od Thoregonu samotného. Proto SOL odlétá z galaxie DaGlauš k velkému letu do Gorhoonu. Palubní mozek SENECA však s posádkou hraje falešnou hru a podaří se mu ji oklamat. Namísto do Gorhoonu Terranci přilétají do Mléčné dráhy, a rovnou do domovské Sluneční soustavy.

Perry Rhodan a jeho průvodci nyní mají jedinou šanci: Musí se pustit do přímé bitvy s palubním mozkem. Jejich nepřítelem je přitom ŠESTINA SENECY...


Poté, co THOREGON ŠEST opustí Sluneční soustavu, začíná její posádka s tajnou operací z kódovým jménem »projekt dělení buněk« proti SENECOVI a jeho vládající Nano-kolonou. Zacímco bývalá generační loď létá sem a tam krátkými hypertaktovými etapami v Mléčné dráze, vydá se do pater lodi více než sto malých skupinek, aby SENECU a jeho roboty odlákaly od důležitých akcí. Marně se několik Solánců pokusí zapnout SPARTAC-teleskopy. Tautmo Aagenfeltovi a dvanácti spolupracovníkům, ke kterým patří Titus Quant a Marc Lefebre, se ale podaří sestavit nový hypertaktový zaměřovač, přestože několikrát musí měnit laboratoře. Když zamaskován za konvenční zaměřovací přístroj, je pro jistotu prototyp přenášen neustále po lodi. K tomu ještě koluje pět atrap, aby se zabránilo objevení pravého hypertaktového zaměřovače. S pomocí prototypu, který má dosah padesáti světelných let, zjistí Tautmo Aagenfelt, že THOREGON ŠEST neustále létá kolem sluncí, které slouží galaktickým národům k navigaci. Reginaldem Bullem vedená speciální jednotka, »krtci«, buduje pro ostatní skupiny tajné cesty mezi palubami a stará se v případě nouze o útěk transmitery. Aby se SENECOVI dostatečně stížil přehled, odehrává se komunikace mezi skupinami jen pomocí kurýrů, kteří se žertovně nazývají »poslové bohů«. Monkey, který si zavzpomíná, jak svého Okrilla Shakara na Oxtorne pustil na svobodu, má lví podíl na všech operacích.

Samotný útok připravuje specialista na pozitroniku Trabzon Karett. Snaží se zeslabit ochranný štít kolem SENECOVI pětisetmetrové koule, aniž by si toho biopozitronika všimla.

6. ledna 1291 se zaostří situace a SENECOVI bojoví roboti nekompromisně zaútočí. Aby je odvrátili od akcí Karetta a Monkeyeho u pětiset metrové koule, Perry Rhodan v následujícím dnu zaútočí proti hypertaktovému pohonu.

10. ledna dosahuje THOREGON ŠEST Dengejaa Uvesa, gigantické černé díry v centru Mléčné dráhy1). Její záření umožní Karretovi, Monkeyemu a jejim společníkům, nepozorovaně proniknout do centra SENECY a aktivovat bezpečnostní zařízení, díky kterému se palubní pozitronika odpojí od bioplazmy a rozdělí se do šesti samostaných fragmentů. Zatímco ostatních pět částí Perry Rhodanovo komando ihned obsadí, odstřelí Monkey část tři, ve které se ukrývá Shabazzina Nano-kolona.

Bezprosředně poté se kosmická továrna MATERIA2) ponoří za horizont událostí černé díry a gigantickým tažným paprskem ze sebou stahuje i THOREGON ŠEST. Osud lodi se zdá spečetěn, ale těžce zraněný Roman Muel-Chen zamíří pomocí SERT-přilby přímo na MATERII a použije tak sílu tažného paprsku k dosažení potřebné únikové rychlosti.

SENECA nyní oznámí Perry Rhodanovi, že právě on zavlekl nanokolonu na SOL ve chvíli, kdy na Centuri I 3) poprvé vstoupil na palubu. Hologramy Romea a Julie3) volali o pomoc. Okruh částí je následoval, protože želatinové kuličky tu byly předtím, než jeho program poznal v maličkých kuličkách nebezpečí a než se rozšířilo do všech pamětí palubního mozku. Šabazzin plán předpokládal, že budou Rhodan a další z jeho lidí kondicionováni prostřednictvím čipů a poslouží jako pátá kolona v boji proti lidstvu. Četné orientační manévry byly nutné, protože Shabazza posílala cílové souřadnice Nano-koloně pomocí povelového systému SHWOBAN. Existenci MATERIE u Dengejaa Uveso interpretoval SENECA z informací pocházejích z Nano-kolony, dále zjistil s vysokou pravděpodobností, že se za horizontem událostí skrývá nějaká superinteligence. Perry Rhodan poté přestane uvažovat o útoku na MATERII4)

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál