Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Černé díry > Dengejaa Uveso
hledat

Jméno Dengejaa Uveso pro gigantickou černou díru v centru Mléčné dráhy pochází ze Sothalku, řeči Věčných válečníků, a znamená Propast plná síly. Terranci jí znají pod jménem Sagittarius-A, Arkonidani jako Thelak-Holur, Bluesani jako Zyürfityür-Piilike.

Černá díra má hmotnost 2x1038 kg, což odpovídá asi 100 milionům hmotností Slunce, a Schwarzchildův poloměr 295 milionů kilometrů, což je asi 16.66 světelných minut.

Historie

30. června 432 NGL vysvětí Sotho Tyg Ian zázrak ESTARTU pro Mléčnou dráhu, Gordický uzel. Z centrální černé díry napájený Gordický uzel ční jako pěst válečníka 8000 světelných let z galaktického centra. Psionický maják je zdrojem Sygišské sítě, která v Mléčné dráze nahrazuje psionickou síť a je neprostupná pro Síťochodce a kosmické lodi s enerpsí-pohonem.

V galaktickém centru obíhalo kolem centrální černé díry šestnáct stanic GEUZA tak, aby mohli přes čtyři stanice PELEKA napájet Stygišskou síť. Jako kontrolní stanice fungovali AMANI, TAWALA, UDHURU, USHIRKA s Nakky jako řídícími mistry.

Když Sotho Tyg Ian v prosince 446 NGL ztrácí kontrolu nad Mléčnou dráhou, naplánuje její zničení. S pomocí ve Stygišské síti nahromaděné energie měly být hvězdy galaktického centra nasáty centrální černou dírou, což by vedlo k ireversibilnímu kolapsu celé galaxie. Při výbuchu Stygišské sítě vzniknuvší psionická rázová vlna by kromě toho zničila všechen inteligentní život v Mléčné dráze. Bývalý Sotho Tal Ker vyzval ale Stygiana v nakkské stanici UDHURU k boji a přemohl ho. Arfrar a čtyři další Nakkové obrátili energii a znovu tak vytvořili spojení mezi Stygišskou a psionickou sítí – pěst válečníka zanikla.

Také za Monose se s pomocí Nakků manipulovalo s centrální černou dírou, aby se Mléčná dráha odizolovala od zbytku universa. Po vítězství nad Monosem v roce 1147 NGL se Eirene s pomocí Nakka Wiloma podařilo přemluvit řídícího mistra centrální galaktické černé díry Cleymura a jeho kolegy Filosena a Plainora k vypnutí radiovalu. Výpadek chronopulzního valu a virovalu byl předpovězen Willomem.

V roce 1289 NGL byla podle plánu Sabinnky Bré Tsingy během operace Prskavka nalákána Goedda s tolkandskou flotilou za horizont událostí a tak odstraněno jejich nebezpečí.

V roce 1291 NGL došlo u černé díry ke střetnutí, když se kosmická továrna MATERIA vydala na lov po superinteligenci ID, která s Poutníkem prchla za horizont událostí. ID na obranu nasadil dva 110 kilometrů dlouhé a 75 kilometrů široké černě svítící šišky. Pomocí situačního transmiteru pak bylo na kosmickou továrnu vrženo slunce. Nakonec se podařilo MATERII zničit pomocí odpálení transdimenzionálního stavového měniče naplněného ultimatními látkami. Cairol II byl zničen, zatímco Sluhovi matérie Torru Samahovi se podařilo utéct.

V lednu 1346 NGL připravovalo 100000 Temných vyšetřovatelů u Dengejaa Uveso refaktivní skok. Ten byl pozorován Perry Rhodanem a Guckym, kteří k černé díře přiletěli v opuštěném Zdrojoklipru. Díky zákroku rebelů z řad Vyšetřovatelé proběhl ale skok jinak, než bylo naplánováno, a sluha chaosu Twarion Uruc byl zničen.