Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Technologie > Enerpsí-pohon
hledat

Enerpsí-pohon používá k pohybu v celém vesmíru existující psionickou síť jako přímou bází k pohybu vpřed.

Funkční princip a historie

Pohon fungoval ale jen v oblasti o průměru 50 milionů světelných let, ve které DORIFER kolem 50027 před Kristem zvýšil psionickou konstantu.

Po zvýšení psionické konstanty vyvinuli Pterové s pomocí Nakků na základě techniky, kterou jim zanechala ESTARTU, první prototypy enerpsí-pohonu. Dosažitelná rychlost daleko převyšovala v té době obvykle dosahovaný výkon ostatních pohonů. Enerpsí-pohon se stal hybnou silou přívrženců Permanentního konfliktu.

Při nadsvětelném letu je možný přímý výhled ven. Universum samo vypadá jako dynamický organismus, psionické pole se jeví jako zářící čáry.

Tišinaté zóny

Tišinaté zóny jsou prázdné zóny, ve kterých je psionická síť přerušena. Galaxie M 87 ležela v obrovské tišinaté zóně. Tišinaté zóny představují pro psionickou síť velké nebezpečí. Pokud nejsou včas rozpoznány a nevyhne se jim, zřítí se loď zpět do normálního prostoru, v horším případě také do zcela neznámých prostorů a dimenzí. Tišinaté zóny ale mohou být zaměřeny na velkou vzdálenost.

Přívrženci permanentního konfliktu se pomocí Zázraků ESTARTU vytvořit rozsáhlé tišinaté zóny.

Galaktikové jako vironauti nebo síťochodci používali enerpsí-pohon, aniž by ho technicky chápali. Enerpsí-pohon byl také hlavním pohonem na technice Querionů se opírajících DORIFER-kapslí. Také virolodě, vytvořené ze zbytků viroimpéria, používali enerpsí-pohon. Enerpsí-pohon HALUTY disponoval maximálním nadsvětelným faktorem přes 400 milionů.

Po materializaci první čtvrtky Hangaye počátkem 447 NGL a následným DORIFER-šokem se kvůli normalizaci psionické konstanty v oblasti vlivu DORIFERU už žádné enerpsí-lety nedaly provozovat.