Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Oxtorne
hledat
Astronomická data:
Sluneční soustava:Illema
Pořadí od hvězdy:8
Galaxie:Mléčná dráha
Doba oběhu:3.5 roku
Gravitace:4.8g
Zdejší národy:
Oxtorňané

Oxtorne je osmá planeta pulzujícího rudého obřího slunce Illema v Mléčné dráze, 512 světelných let od Sluneční soustavy. Soustava se nachází v otevřené hvězdokupě Praesepe (M 44), která obsahuje asi 100 sluncí. Oxtorne je domovem Oxtorňanů, prostředí přizpůsobených Terranců.

Planeta je extrémní svět, třikrát větší než Země, obsahuje ale daleko vyšší podíl těžkých prvků. Teplota na povrchu kolísá mezi -120°C až +100°C. K tomu se přidávají ještě vichřice o rychlosti až 1000 kilometrů za hodinu, jakož i těžká zemětřesení, vyvolávané pulzací slunce.

O ekosféře Oxtorne je známo jen málo. Nachází se zde mnoho rostlin, které jsou velkým nebezpečím pro nepozorné živé tvory. Velké množství ostatních druhů je jedovatých a nebo velice životu nebezpečných. Nejznámější formou života představují ropuchovití Okrillové. Jsou to lovci a perfektně přizpůsobení na drsné podmínky. Několik exemplářů Oxtorňané dokonce vycvičili a slouží jim jako domácí zvířata. Většinu flóry zde tvoří lesy nožovitých stromů, ve kterých se prohání stáda Mamů, které loví Okrillové.

Whipové jsou agresivní, masožravé rostliny, které se umějí pohybovat. Vylučují jed, který může být smrtelný i pro Oxtorňany.

Nevertheless

Hlavní město planety se jmenuje Nevertheless, jehož prastará část pochází ještě z dob prvních osadníků a jejich tlakových kopulí. V blízkosti se také nachází jediný kosmodrom planety.

Město je obklopeno Chliitskými močály, které trochu chrání před okolními extrémními podmínkami. Močály jsou jediná naleziště farmaceuticky používaných ANP-bakteriích, hlavním exportním zbožím planety.

Historie

Planeta byla Terranci kolonizovaná v roce 2234, když vystěhovalecká loď ILLEMA musela po boji s lodí Skokanů nouzově přistát na Oxtorne. Planeta byla nazvaná po Geoffrey Oxtorne, který obětoval svůj život v boji proti Skokanům, když použil jeden z pomocných člunů jako kamikadze.

Kvůli neschopnosti opustit planetu, nezbylo vystěhovalcům nic jiného, než aby se přizpůsobili podmínkám planety. Genetikové nacházející se na palubě lodi udělali nemožné a během jen čtyř generací přizpůsobili trosečníky zdejším brutálním podmínkám.

V roce 2364 dochází k nenásilnému převzetí vlády 3. generace 4. generací Oxtorňanů. Do té doby bylo osídlení omezené na jedno jediné město.

V roce 2404 je Oxtorne zcela autonomní. Prezidentkou je Yezo Hawk, manželka Omara Hawka.

Velká část Oxtorňanů byla kvůli pokusům odvlečena do genetických továren Cantarů; po Monosově éře byla planeta navrátilci prakticky znovu osídlena. Kolem roku 1200 NGL činil počet obyvatel pouze 10000, v roce 1344 NGL přibližně 1.5 milionu.

V roce 1344 NGL se Dilja Mowak jako první Oxtorňanka zúčastní budovatelské konference národů.