Atlan 613 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 613
Název:Vymazání paměti
(Die Gedächtnis-Löschung)
Autor:Peter Griese
Cyklus:Dobrodružství SOL / Anti-ID
« AT 612 • chronologicky • AT 614 »
Vydáno poprvé:4. července 1983
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3601, 3807
Atlan hledá zdroj zapomnění

Atlan přeruší výměnu části Atlan-Teamu, protože ho Wöbbeking nechá znovu zažít další temporální reinkarnační efekt:

Atlan se znovu probudí bez vzpomínek ve vězeňské cele, do kterého ho Anti-ID po osvobození Prvního Měřiče a narození Chybraina uvrhl. Born s tím tajně naváže kontakt a vysvětlí zmatenému Arkonidanovi, že byl unesen a že se mezitím píše březen roku 3601. Jako neodkladnou akci musí Atlan vyřadit zdroj Mnemo-mazání. Na pomoc nechá Born Atlanovi tři kuličky z hmoty z druhé strany. K tomuto účelu zorganizoval útok bytostí jménem Dýchači vakua na základnu Prvního Měřiče, což má odlákat pozornost Anti-ID.

První kouli Atlan spotřebuje, aby si propálil tunel ven z vězení. Cestou nejdříve potká Kika, který ho doprovází. Potom narazí na skupinu robotů, jejíž náčelník tvrdí, že ho Atlan pojmenoval Rico. Ukáže Atlanovi Arkonidův písemný příslib osvobodit Prvního Měřiče.

Na povrchu základny začne extrasmysl tušit, že Atlanovy myšlenky někdo trvale hlídá. Proto ho začne ovládat a říká mu, co si má myslet. Tímto způsobem předstírá extrasmysl, že Atlan ví, kde hledat příčinu Mnemo-mazání. Objeví se Janvrin, aby Atlana zadržel, a Atlaan ho zničí druhou koulí z hmoty z druhé strany.

Příčina Mnemo-mazání se skrývá v horském masivu. Born se po tomto prvním částečném úspěchu ohlásí a vyšle Dýchače vakua. První Měřič se rovněž ohlásí a děkuje Atlanovi, protože po zkáze Janvrina byla osvobozena jeho důležitá polovina. Měřič, který sám sebe nazývá Janv-Zount, chce předat Atlanovi kód, se kterým může převzít velení nad základnou, je ale přerušen.

Dýchači vakua se ukáží být nekontrolovatelnými zvířaty a asi 150 jich vnikne do základny. Většina se shromáždí kolem zdroje hmoty z druhé strany, zatímco začne kopat tunel do horského masivu. Tam je zachycena bytost Laupertyn, která Dýchače vakua zabije. Laupertyn je silný hypno a maže zas a znovu Atlanovu paměť, za což mu byla jednoho dne přislíbena volnost a velení nad základnou. Jeden stroj, který obsahuje hroudu hmoty z druhé strany, střeží Atlanovy myšlenky. Hmota z druhé strany přiláká deset až dvacet Dýchačů vakua, kteří Atlana zraní. Zatímco se ve spánku zotavuje, zabijí Dýchači vakua Laupertyna. Po probuzení má Arkonidan opět vzpomínky na roky svého zajetí.

Dýchači vakua se pokusí uvolnit ze základny zdroj hmoty z druhé strany a odvézt ho. Vzhledem k hrozbě si Zdroj promluví s Atlanem, rezignuje ale, když se dozví, že útočníci jsou Zepp-Zounterové, protože jsou imunní proti hmotě z druhé strany.

Atlan se vydává do základny a odvodí z poukazů Prvního Měřiče, že kód zní »Orbanaschol«. Po vyřknutí slova se roboti základny podřídí jeho velení. S pomocí robotů se Atlan rozhodne zachránit Zdroj hmoty z druhé strany.

S umělou gravitací vytrhne Dýchače vakua z příkopu, který vykopaly kolem Zdroje. Ukáže se ale, že zbraně robotů jsou neefektivní. Roboti jsou ničeni po řadách, dokud si Atlan nenechá od Rica opatřit halutské kombimety ze skladů základny. S těmito zbraněmi, které roboti považovali za primitivní, dosáhnou Atlan a Kik úspěchu. Když přesto hrozí, že podlehnou přesile, vyžene telepatický hlas Zepp-Zountery.

Ohlásí se Born a varuje Atlana před nastávající aktivní fází Anti-ID. Kdo Zepp-Zounty vyhnal, netuší ani on. Atlan se nechá roboty odvést do centrály základny. Tam zaměří Anti-ID, který se přibližuje k základně. S poslední kuličkou hmoty z druhé strany odrazí Atlan superinteligenci zpět. Při ústup zanechá Anti-ID stopu, o které Arkonidan věří, že by mohla vést ke Spinaru. Základna se dá do pohybu, aby stopu sledovala.

V přítomnosti přeruší Wöbbeking kontakt. Při diskuzi o získaných poznatcích věří Sanny, že Kika už někdy potkala. Atlan, Sanny, Glogg, Federspiel a několik Solánců přejde na TAUPRIN, zatímco Bjo Breiskoll převezme velení nad FARTULOONEM a CHYBRAINEM.

Aktuální data:
16.1.2022
1565 před NGL
34. Tartor 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459595.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál