Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 172
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 172
Název:Kat Varganů
(Henker der Varganen)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 170 • chronologicky • AT 174 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. až 5. Ansoor 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Poslední Vargani zemřou - Páni ledové sféry to nařizují

Na Kraumonu se rebelové kolem Atlan a Fartuloonu věnují rozšiřování základny a schůzkám o nedůležitých událostech. Cesta ke Kameni mudrců je ztracena.

Během jednoho z těchto setkání začne Atlan snít sám pro sebe. Odejde z místnosti, následován Fartuloonem, Ra a Morvonerem Sprangkem. Posthypnotická vzpomínka, kterou do Atlanova podvědomí vložila varganka Ištar, vyplave na povrch a způsobí, že se křišťálový princ chová jako loutka. Do pozitronu zadá galaktonautické údaje o poloze planety Margon, jednoho z potopených světů. Atlan se probere z bezvědomí a hodlá tam co nejdříve odstartovat.

FARNATHIA, nedávno ukořistěná a zrenovovaná sférická kosmická loď o průměru 200 metrů, je připravena ke startu. Po třinácti přestupech loď dosáhne svého cíle. Pevnina planety Margon je pokryta hustou vegetací a je domovem rozmanité živočišné říše. Slabé energetické emise jsou detekovány na největších kontinentech.

FARNATHIA se vyhoupne na oběžnou dráhu. Atlan, Fartuloon, Ra a Morvoner Sprangk přistávají na člunu u ruin, které se zdají být provizorně opravené. V podzemní místnosti plné ovládacích panelů a displejů muži objeví tři výklenky se zařízením pro přežití ve tvaru žlabu. Dvě z nich jsou prázdné a ve třetí leží nahý Vargane. Spáč je ponechán ve stávajícím stavu. Přátelé stráví noc pod jasnou hvězdnou oblohou.

Druhý den ráno se FARNATHIA nehlásí. Aby toho nebylo málo, kolem člunu přistávají kluzáky ve tvaru lusků. Z vozidel vylézají androidi s oválným tělem, mnoha končetinami a malou hlavou. Jakmile spatří čtyři přátele, začnou střílet, aniž by mířili. Morvoner Sprangk je ve svém živlu. Jako starý bojovník se hbitě kryje a sestřelí tři útočníky. Nyní se do akce zapojí Atlan, Fartuloon a Ra. Probojují se do vzdálenosti padesáti metrů od člunu. Z oblohy se snese Vargane zahalený do splývavého modrého pláště. Nařídí androidům, aby se stáhli. Pak se představí jako Magantilliken. Dočasně neutralizoval FARNATHII natolik, že s ní nelze navázat rádiové spojení. Stejně tak není možné, aby loď opustila oběžnou dráhu. Magantilliken chce Meshanorta, spícího v ruinách, přivést zpět do Ledové sféry. Nejvíce ho však zajímá Ištar. Než mu v tom jeho společníci zabrání, oznámí Atlan, že zná Zlatou bohyni a že k Margonovi přišel díky její nápovědě. Magantilliken je tím zaskočen.

Na Fartuloonovu žádost Magantilliken souhlasí, že osobně přivede Morvonera Sprangka do FARNATHIE. Švihák ani zbytek posádky si však nepamatuje, že by kdy opustil loď a odletěl na člunu do Margonu. Vargane pomocí jednoho z kluzáků dopraví Sprangka na loď, brzy se vrátí a pak nechá tři přátele na Margonu samotné. Fartuloon je na Atana dost naštvaný a obává se, že Magantilliken se svými nadřazenými schopnostmi z křišťálového prince vytáhne nejrůznější informace.

Fartuloon a Atlan, aniž by informovali Magantillikena, zahájí proces znovuprobuzení Meshanorta. Řezník břicha ovládá technické vybavení se somnambulní jistotou. Meschanortova první otázka v rozbitém Arkonidu se týká kata. Fartuloon mu vypráví o setkání s Magantilliany. Meschanort dostane mdloby, protože na Margonu je varganský kat. Meschanort oba muže prosí, aby utekli, protože pokud Magantilliken zjistí, že spací zařízení je prázdné, dopadne na ně jeho hněv.

Společně se třemi muži vyhledá Meschanort nedalekou skrytou stanici. Magantilliken naváže kontakt přes velkou obrazovku. Nabádá Atana a jeho přátele, aby v nadcházející bitvě s Meschanortem zůstali neutrální.

Meschanortovi se podařilo aktivovat malou armádu humanoidních bojových robotů. V bitvě hrozí, že budou Magantillikenovi androidi poraženi. Velký kluzák však zasype roboty ničivou palbou. Pouze po velkých ztrátách může být kluzák zničen.

Fartuloon, Ra a Atlan ustupují před blížícími se androidy hluboko do stanice. Přátelé se zřejmě rozhodnou postavit na stranu Magantillikena. Nechtějí podpořit Meschanorta, který vede zdánlivě beznadějný boj s varganským katem.

V obrovské strojírenské dílně asi padesát metrů pod povrchem planety se přátelé setkávají s androidy a svádějí bitvu. Fartuloon aktivuje skryté tlačítko v rukojeti Skargu. Androidi se dostanou do zóny se sníženou gravitací, prudce zrychlí a narazí do skalnatého stropu. Ihned poté se plnou silou zřítí na zem a prasknou. Magantilliken se ohlásí přes reproduktor a varuje přátele, aby neopouštěli oblast, kterou kontroluje. Fartuloon, Atlan a Ra se však nepodřídí. Po několika hodinách dorazí do řídicího centra, odkud lze ovládat Margonovu obranu. Magantilliken vyzve tři muže, aby uposlechli jeho rozkazů a vydali se na povrch. Pokud tak neučiní, vyhrožuje, že FARNATHII zničí.

Přátelé mohou aktivovat několik obrazovek, na kterých se odehrává bitva mezi Magantillikenovými androidy a Meschanortovými roboty. Ra nechtěně stiskne páku dolů. Androidi ztuhnou uprostřed pohybu a jsou zničeni roboty.

Morvoner Sprangk se hlásí z FARNATHIE poté, co Magantilliken na chvíli zruší neutralizaci rádiového spojení. K bezmanévrové a bezbranné lodi se blíží energetický mrak, jehož výrobu energie Kat ochromil.

Atlan, Fartuloon a Ra se tak mohou podřídit pouze vůli Vargana. Energetický mrak si udržuje odstup od FARNATHIE. Systémy podpory života opět fungují bez stížností. Tři muži čekají, až bitva skončí, jak nařídil Magantilliken.

Meschanort se snaží rozhodnout bitvu pomocí stíhacích kluzáků. Magantilliken však včas přijímá obranná opatření. Kat je nezastavitelný, i když Meschanort klimaticky ovládne hlavní stanici, z níž Magantilliken řídí svůj lov, a nechá z ní vysát dýchací vzduch. Meschanort je nucen znovu a znovu měnit svou polohu. Přitom překonává velké vzdálenosti v Margonově propracovaném podzemním labyrintu. Když si Meschanort dopřeje pohodlí při koupeli v bazénu, udělá osudovou chybu. Do vody je přidán konzervační prostředek, který brzy začne působit. Na Magantillikenovu radu si Meschanort lehne do postele, aby ho ve spánku zastihla smrt. Kat vykonal svou práci.

Nyní se vrátí k Atlan a jeho přátelům. Pomocí světelných signálů je navede na povrch planety Margon, kde nastoupí na dálkově ovládaný kluzák, který je dopraví k člunu. Fartuloon vyzvedne z lodi nouzové příděly. Tři muži si pochutnají na chutném jídle, pak si lehnou a usnou. Po osvěžujícím spánku přijíždí Magantilliken s kluzákem. Vysvětluje, že jeho úkolem bylo zabít Meschanorta, který byl údajně šílený ještě předtím, než se na Margonu uvedl do hlubokého spánku.

Kat, stejně jako Atlan a jeho přátelé, prohlásí, že má schůzku s Ištar na Margonu. Chce mluvit s Varganem. Atlan má informace o Zlaté bohyni, Magantilliken o Kameni mudrců. Spolupráce by tedy byla logická. Magantilliken informuje, že informace o Ištar, které dřímají v Atlantově podvědomí, by se mohly snadno dostat na povrch. Chce však dobrovolnou spolupráci.

Magantilliken odvádí Atlan na stanici. Fartuloon a Ra zůstávají u člunu. Křišťálový princ si lehne pod kovový zvon, který zcela bezbolestně vynese informace z jeho mozku na světlo. Na konci procedury Magantilliken zamumlá pouze slovo "Tabraczon". Atlan se po odpočinku vrací do člunu.

Následující noc navštíví trojici přátel android, který gestem vyzve Atana, aby ho následoval. Pomocí kluzáku odveze android křišťálového prince ke vchodu do podzemního světa Margon. V obrovské mrazivé místnosti se setkávají s Magantilliky. Z bezpečného úkrytu pozorují Kata, jak stojí se zdviženýma rukama pod energetickou koulí, která je poloprůhledná, takže jsou vidět jeho orgány. Uvnitř energetické sféry je mnoho trojrozměrných obrazů lidí, včetně Ištar a Mešanorta. Zatímco Ištarův obraz svítí bíle, Mešanortův obraz je zbarven červeně. Z těchto obrázků Magantilliken pozná, které Vargany už vzal na věšák a které ještě ne. Jeho dalším cílem je jednoznačně Ištar. Kat vidí Vargana v reálném čase, ale neví, kde ji najít. Doufá, že se s pomocí Atlan dozví, kde se nachází.

Android nepozorovaně odvede Atana ke kluzáku a pak k jeho dvěma přátelům. Umělá bytost zběsilými pohyby rukou stále ukazuje na Skarga, Atlan a na sebe. Fartuloon si uvědomí, co se mu android snaží říct: žádá Atlan, aby ho zabil. Křišťálový princ však zaváhá. Břišní řezač prokáže umělé bytosti laskavost a mohutným úderem rozdělí androida na dvě části. Krátce poté se objeví kluzák s posádkou dvou androidů a vyzvedne druhé vozidlo.

Kolem poledne se objeví Magantilliken, plně informovaný o Atlantově nočním výletu. Záhadou je pro něj pouze to, proč byl android zničen. Fartuloon mu sdělí přání umělecké bytosti.

Atlan, Fartuloon a Ra se nalodí na Magantillikenův kluzák. Atlan se unaveně zaboří do polštářů a usne bezesným spánkem.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Henker_der_Varganen« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)