Atlan 170 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 170
Název:Spáči z Alfonthome
(Der Schläfer von Alfonthome)
Autor:Conrad Shepherd
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 168 • chronologicky • AT 172 »
Vydáno poprvé:1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 5. až 11. Tarman 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Je mentorem - jeho myšlenky jsou silou, která přináší chaos

Křišťálový princ Atlan na Kraumonu cvičí bojovou techniku Katsugo. Jama Pjers mu slouží jako tréninkový partner a Atlan ho jen těsně poráží. Atlan a jeho přátelé nemají jinou možnost než zůstat fit, protože se zničením Quaddinova těla připravili o možnost vystopovat Kámen mudrců.

Fartuloon navrhuje, že se bude věnovat posílení jejich povstalecké skupiny. Má na mysli svého starého přítele Valvpiesela. KARRETON má nyní cíl - planetu Alfonthome v soustavě Kagepote. Při přiblížení se Fartuloon pokusí navázat rádiové spojení. Nikdo mu však neodpovídá. Nakonec robotická stanice vydá povolení k přistání. KARRETON však zůstává na oběžné dráze Wikipedia-logo.png, zatímco je člun připraven k navedení naváděcím paprskem na kosmodrom. Po přistání u hlavní budovy sanatoria si Fartuloon všimne některých nesrovnalostí. Například se s Atlanem setkávají bojoví roboti. Nabízí se otázka, proč Valvpiesel tyto stroje vůbec potřebuje. Nikde také nejsou vidět žádné Arkonidy.

Když jsou oba přátelé odvedeni do čekárny, stanou se svědky startu člunu a jeho odletu. Než stihnou zareagovat, dveře se zavřou. Fartuloon a Atlan obklopuje asi 25 robotů. Pulzní paprsky strojů se aktivují. Oba muži jsou v pasti.

Do nižších pater budovy je vyvezou čtyři roboti výtahem. Fartuloon srazí jednomu z robotů hlavu skargem. Bezhlavý stroj vystřelí na ostatní tři roboty, zneškodní je a pak se sám odpálí. Fartuloon a Atlan se uchýlili do velké strojírenské dílny. Dalším výtahem vjede do haly několik robotů, kteří jsou zanedlouho vyvedeni dvěma muži. Vezmou výtah zpět na povrch a vzlétnou v kluzáku z hangáru. Roboti zasáhnou motor. Brzy začne motor prskat a nakonec se úplně zastaví. Fartuloonovi se podaří nouzově přistát. Nepodaří se jim navázat rádiové spojení s lodí KARRETON. Pěšky se přátelé vydají do zařízení, kde se opět setkají s roboty, před kterými s obtížemi uniknou.

Atlan a Fartuloon se opět dostanou na ošetřovnu. Snaží se pohybovat nenápadně jako nemocní mezi medoroboty. Uvědomují si, že jsou na oddělení pro duševně nemocné. Nemocní vytvoří kolem mužů těsný kruh, který mohou prolomit pouze pomocí paralyzátorů. Z bizarní situace se dostanou pomocí záchranného kluzáku.

Na stanici, která je daleko od stanice šílenců, musí s hrůzou zjistit, že i zde, stejně jako zřejmě všude na planetě, jsou normální zbývající obyvatelé pronásledováni a zabíjeni jako šílenci. Šílenci vzdávají hold doktríně "univerzálního poznání". V jejich očích je Alfonthome jediným bezpečným místem v temnotě.

Atlan a Fartuloon zažívají skutečné hony na příčetné, kteří jsou mučivě popravováni. Vstoupí do nálevkovité budovy, v níž se nachází nemocnice. Fartuloon omráčí procházejícího břichatého a nechá Atana, aby se oblékl. Fartuloon napodobuje nemocného člověka. Oba muži se dostanou do zamčeného oddělení, kde jsou umístěni nevyléčitelně nemocní, hlídaní roboty. Osvobodí z cely mladou Arkonidku, která se bouří proti "univerzálnímu vědění", a vezmou ji s sebou na antigravitačních nosítkách. Uloží nosítka na palubu kluzáku a rychle se vzdálí od stanice. Na bezpečném místě chce Fartuloon mluvit s Kerthií.

Během rozhovoru se řezník břicha dozví, že podivné změny začaly před více než rokem. Důvodem bylo, že Valvpiesel usnul. Kerthia zůstane v malé jeskyni, zatímco Atlan a Fartuloon se vydají hledat Valvpiesela.

Atlan pomalu začíná podléhat vyzařování spícího Valvpiesela. Křišťálového prince stále častěji trápí vidiny a halucinace. Někdy ho jen s obtížemi dokáže vrátit do reality Fartuloon. Zatímco Křišťálový princ blouznil, kluzák byl obklopen upoutaným polem. Oba muži jsou odzbrojeni a zavřeni v kleci v podzemním tunelu. Je jim řečeno, že zemřou, protože nepřijmou "univerzální poznání". Když je odvedou tři muži, Atlan dostane prudký záchvat. Začne zuřit pod vlivem děsivých halucinací a dvěma strážným zlomí končetiny, než ho třetí ochromí. Když se probere z bezvědomí, Fartuloon mu prozradí, že strážci věří, že Atlan byl nyní zasažen "univerzálním věděním" a je jedním z nich. Atlan je propuštěn a nyní musí hledat Valvpiesela sám.

Atlantovy výpadky paměti jsou stále častější a záchvaty šílenství prudší. Dokonce ani vybudování mentálního obranného štítu a psychická stabilizace ne vždy pomáhají. Atlan vnímá telepatické impulsy, které ho nasměrují k Valvpieselovi. Takto se dostane na pobřeží. Na jednom z ostrovů na pobřeží má podezření na spícího. Na veslici se snaží dostat na ostrov. Nastává špatné počasí s hromy a blesky. Loď je vržena na skály a rozbita. Atlantovi se podaří vylézt na útesy. Křišťálovému princi brání silný déšť a krupobití. Napaden velkými ptáky, kteří zde hnízdí, se dostane do kopulovité stanice, která slouží jako vstup do subplanetárních zařízení. Schody vedou do podzemního labyrintu chodeb a tunelů. V jedné hrobce najde Atlan kamenný podstavec o rozměrech dva krát tři metry, na němž leží nahá postava - Valvpiesel.

Když se křišťálový princ pokusí spícího probudit, je oklamán přeludy a halucinacemi. Zdá se, že po něm jdou krvelačné bestie a démoni. Pekelný scénář napíná Atlan až na hranici jeho výkonnosti. Strašidelné impulzy extra smyslu mu zachraňují život a chrání ho před šílenstvím. Pokusil se udeřit hlavou o zeď. Okamžiky, kdy je Atlantovo vědomí schopno pochopit realitu, jsou stále vzácnější. Už začíná mluvit sám se sebou. Přikáže si tedy, aby Valvpiesela vytáhl na povrch. Zesláblý zvedne studené tělo bez života a nese ho chodbami, přičemž ho znovu a znovu zastavují halucinace. Těsně před dosažením okraje útesu, který se strmě svažuje do moře, se Atanovi podaří zastavit mimořádný smysl. Křišťálový princ se zřítí na zem a upustí Valvpiesela. Mořští ptáci se okamžitě lačně vrhnou na tělo starého Arkonida. Atlan zabije mnoho ptáků, kteří posedle útočí na Valvpiesela paprskovou zbraní. Valvpiesel opět vyšle telepatickou zprávu, nouzové volání. Říká Atlantovi, že neměl usnout, a doufá, že nenapáchal příliš mnoho škody. Pak zemře Fartuloonův kamarád z dětství.

Nyní je Atlan napaden ptáky. Převalí Valvpieselovo znetvořené tělo přes okraj útesu. Moře bude jeho hrobem. Na útěku před ptáky se Atlan vydrápe dolů ze skály a pak skočí do vody. Začne plavat k blízkému břehu pevniny. Z posledních sil se mu podaří vytáhnout se na bezpečný břeh, kde ztratí vědomí.

Poté, co se probere z bezvědomí, se začne hýbat. Čeká ho asi stokilometrový pochod džunglí a bahnem. Najednou se aktivuje telecom náramku. Jama Pjers se k němu snaží dostat. Atlan se dozvídá, že situace na Alfonthomu je stabilizovaná. Fartuloon už má plné ruce práce s tím, aby dal robotické systémy do pořádku. Přistane kluzák a vyzvedne Atlan. KARRETON přistál a bere na palubu Crystal Prince.

Břichatý Ramud Chelot požádá Atana o paralýzu v KARRETONOVĚ přízemním zámku. Po jeho boku stojí zdravotnický technik Kerthia. Žena podporuje zdravotníka v jeho plánu zůstat na Alfonthomu a pokračovat v práci, kterou započal Valvpiesel. Ramud Chelot vidí na tomto světě životní úkol. Fartuloon, Atlan a posádka KARRETONU přejí svému bývalému lodnímu lékaři hodně štěstí v jeho nových povinnostech.

Během letu zpět na Kraumon se Fartuloon zdá být velmi zamyšlený. Přestože z tohoto dobrodružství vyvázli ve zdraví, cítí, že galaxie utrpěla velkou ztrátu.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Schläfer_von_Alfonthome« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
27.1.2022
1565 před NGL
2. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459606.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál