Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 173
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 173
Název:Návstěva ve světě mrtvých
(Besuch im Totenreich)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Ištařina paměť
« AT 171 • chronologicky • AT 175 »
Vydáno poprvé:27. ledna 1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: počátek ledna 2844
Cestuje do minulosti - a vrátí se zpět do svého starého těla

Ronald Tekener, který se na planetě Hyrion věnuje svému novému hobby, kosmoarcheologii, a snaží se přijít na stopu zmizení Manjythů, zaměří se svým systémem ARGUS kosmickou loď, která přilétá do systému slunce Syannah. Se systémem ARGUS sleduje Tekener alias Godwin Bokma let neznámé lodi a její přistání na protilehlé straně planety, než přistála jeho OUDE GENEVER. Tekener pošle OUDE GENEVER dálkovým řízením na slunci blízkou dráhu, aby se loď vyhnula eventuálnímu zaměření. Sám se stáhne do nedávno objeveného systému bunkrů. Musí se skrývat až do plánovaného návratu do Quintova centra, 15. ledna 2844. Pak by ho měl začít hledat jeho partner Sinclair Marout Kennon. Aby ovlivnil eventuální návštěvníky (mezitím za neznámým tuší svého přítele Kennona, který si s ním hraje), umístí Tekener u vstupu do zařízení snového brouka Olgu. Tekenerův plán ale zcela nevyjde. Podlehne parapsychickému záření Olgy stejně jako jeho přítel Sinclair Marout Kennon, který do bunkru proniknul.

Kennon přiletěl na Hyrion, protože se bojí o Lordadmirála, který je už více než dva měsíce nezvěstný. Jak Kennon zjistil, pátral Atlan po Chapatovi a Ištar. Arkonidan zakázal USO jakékoliv vměšování do této osobní věci. Specialista USO ale není ochotný se tomuto podřídit a chce se s Tekenerem vydat hledat Atlana.

Na TRAUMPALASTU nechá Alfo Zharadin pod aktivovaným iluzorním strojem, ke kterému je připojena Ištařina paměť, ležícího Atlana a Chapata přenést na palubu pomocného člunu. Jigweder Tschumlueg odletí s člunem na Meggion. TRAUMPALAST se vydá na Tevafor.

Tekenera a Kennona eskortuje OTHELLO do Quintova centra. Ve výpočetním středisku si opatří všechny známé informace o Chapatovi, Ištar, TRAUMPALASTU a Alfo Zharadinovi. Po vstupu na cirkusovou loď se Atlanova stopa ztrácí.

S divizí pěchoty USO na palubě lodi TROJA, která slouží jako krytí, se Tekener a Kennon odeberou s NUGGETEM na Tevafor, aby se TRAUMPALASTU podívali na zoubek. Aby nebyli poznáni, cestují v maskách Hilgana Orthose a Fraama Jocelyn do systému Cyclos. S velkými potížemi způsobenými stářím lodi a poškozenými stroji přistane NUGGET na Tevaforu.

Alfo Zharadin chce riskovat a prožít sám sen ovlivněný Ištařinou pamětí. Kvůli tomu pověří profesora Keevaara, aby naprogramoval sen.

Kennon získá vstupenku do TRAUMPALASTU. Oba specialisté USO vniknou na palubu, kde jsou v klecích umístěna exotická zvířata. Kvůli aktivaci katastrofického programu se ale tento sektor hermeticky uzavře. Aby unikli eventuálnímu hledacímu komandu, schovají se oba muži do klece Zafguira. Znají Zafugiry z dovolené na jejich původním světě. Proto také vědí, že před sebou nemají žádné divoké zvíře, ale vysoce inteligentní živočichy. Talad-y-Borgh slibuje, že jim pomůže. Zafguir má elektronický kódovač a může tak otvírat dveře klece. Tekener a Kennon se schovají za mohutné tělo Zafguira. Krátce na to se objeví pět těžce ozbrojených mužů a kontroluje energetickou uzávěru klece. Zafguir z rozhovorů zvířecích ošetřovatelů poznal, že Atlan a Chapat jsou připojeny na snový stroj. On sám je na palubě dobrovolně, aby vyšetřil osud třiceti mladých Zafguirů, které před lety Alfo Zharadin unesl z Tsakoree.

S pomocí malé kapsle s kyselinou STOG zničí Kennon přepážku. Za ní trojice narazí na čtyři muže z TRAUMPALASTU, které vyřadí. Kennon přivolá připravenou divizi pěchoty USO. Na palubě TRAUMPALASTU je spuštěn poplach. S účinnou pomocí Zafugira a jecho schopnosti energetické reflexe se brzy dostanou do technické sektoru TRAUMPALASTU. Naleznou tam ale už jen přípojku pro dva snové stroje. Iluzorní stroje už nejsou na svém místě, stejně jako oba hledaní.

Jejich dalším cílem je hlavní centrála TRAUMPALASTU. Kennon doufá, že tam bude moci z pozitroniky zjistit, kde Atlan je. Jsou tam ale konfrontováni se silnou obranou palbou robotických zařízení. Připraví tedy raketu typu DWARF a proniknou k oválné centrále lodi. Posádka je vyzvána, aby se vzdala. Posádce centrály dají deset vteřin, aby otevřeli dveře. V opačném případě DWARF odpálí, což by znamenalo smrt lidí v centrále. Dveře se otevřou, ale nikdo do chodby nevstoupí. Kennon běží do prázdné centrály. Ostatní zajistí dveře do centrály a východy z antigravu. Kennon se začne věnovat pozitronice. Talad-y-Borgh se tak dozví, že Kennon je jen lidský mozek v robotském těle. Kennon zjistí, že Alfo Zharadin s Atlanem a Chapatem odletěl na planetu Meggion.

Ohlásí se generál Hathira, který začne s pěchotou obsazovat TRAUMPALAST. Ačkoliv je jasné, že Atlan a Chapat nejsou na palubě cirkusové lodi a hledání bude pokračovat na Meggionu, je Talad-y-Borgh připraven tam oba nové přátele doprovázet. Na Meggionu se musí nacházet Alfo Zharadin, který ví, co se s unesenými Zafguiry stalo.

Na Meggionu profesor Keevaar právě svého šéfa připojuje na snový stroj spojený s Ištařinou pamětí. Zharadin nechal pro své vlastní bezpečí, aby ho Keevaar nějak nepodvedl, vytvořit simultánní psionickou propojku s vědcem. Keevaara tak potká stejný osud, jako Zharadina ve snu. Alfo Zharadin prožije sen, který už nemůže být realističtější. Humanoidi s hnědou kůží, kteří jsou ozbrojeni štíty a oštěpy, ho obklíčí a odvedou do vesnice. Tam pozná bývalé členy posádky TRAUMPALASTU, kteří byli na jeho rozkaz odsouzeni k smrti. Chtějí, aby se k nim Zharadin připojil. Naštěstí pro velitele TRAUMPALASTU uplyne půlhodinová lhůta a on se probudí z naprogramovaného snu. Zcela vysílen opustí Alfo Zharadin místnost s iluzorními stroji.

S rychlým křižníkem se Tekener, Kennon a Talad-y-Borgh vydají hledat Atlana. Dorazí k slunci Occad a přestoupí na space-jet, se kterým nepozorovaně přistanou na Meggionu. Když opatrně pronikají do údolí Thalaika, spatří před sebou nečekaně dva Zafguiry. Patří k celkem třiceti strážcům, kteří mají příkaz zabít každého, kdo nepatří k posádce stanice. Zharadin jim navykládal, že je kdysi nalezl ve vraku kosmické lodi a zachránil je. Talad-y-Borgh zazpívá zvláštní píseň, kterou nazývá »Poselství Hajun-Kamdira«. Objevuje se stále více strážců a trojici mužů obkličuje. Když Talad-y-Borgh skončí, dostaví se účinek poselství. Třicet Zafguirů je připraveno Talad-y-Borgha a oba Pozemšťany podpořit. Helgir-y-Borgh zavede trojici ke stanici. Ostatní zůstanou jako nouzová rezerva mimo základnu.

Kennonovi se podaří získat pod kontrolu hlavní pozitroniku pomocného člunu TRAUMPALASTU. Společně pak kulovitého člunu proniknou. Dostanou se až k přepážce, která je zajištěna zařízením typu Levertin, které ale není v provozu. Za přepážkou se nachází místnost, ve které tři muži leží pod snovými stroji. Tekener snové stroje odpojí. Atlan s Chapatem se probudí. Třetí muž je mrtvý. Je to profesor Keevaar. Zafguirové vezmou Atlana a Chapata do rukou. V antigravové šachtě centrály spatří Alfo Zharadina, který v rukou drží Ištařinu paměť. Kennon se ho vydá pronásledovat. Helgir-y-Borgh je poslán ven z lodi, aby přivedl své lidi. Spolubojovníci se stáhnou do prostoru se snovými stroji. Útočící posádku zaženou pomocí STOGu. Kennon se vrátí zpět s Ištařinou pamětí. Přijde skrze strop, do kterého prořízl díru. Posádce se podaří prolomit přepážku do místnosti. Chapat se soustředí na káču, která je zahalena oranžovou září. Když záře zmizí, padnou útočníci paralyzovaní k zemi.

Zafguirové ztuhnou kvůli posthypnotickému příkazu Zharadina. Talad-y-Borgh zůstane u nich. Kennon a Tekener se vrátí na palubu člunu. V kajutě najdou Alfo Zharadina, který se zřejmě snažil zničit přitěžující dokumenty, když ho zasáhla paralýza. Specialisté USO si záznamy vezmou. Zharadin má v ruce generátor impulzů, kterým může ovládat Zafguiry. Kennon jím probere Zafguiry ze strnulosti.

V centrále člunu se muži radí. Rychlý křižník USO je už v přistávací fázi. Atlan vypráví o dobrodružství na Arkonu I. Kennon prosí Lordadmirála, aby snovým stroje mohl odcestovat do času Orbanaschola III. Atlan to odmítne. Nakonec se ale Lordadmirál nechá přemluvit. Sen ale nesmí trvat déle než dvě hodiny.

Sinclair Marout Kennon se objeví znovu ve svém zmrzačeném původním těle. Nachází se na Arp'Tudor. Jeden policista zajme a paralyzuje pro něj slabomyslného mrzáka. Kennon je převezen do sanatoria Kemarest. Podaří se mu utéct z péče lékařů. S kluzákem pak uteče do nedalekého podzemního města. Najednou se mu začne okolí rozplývat před očima. Dvě hodiny uplynuly a Kennon se vrací zpět do přítomnosti roku 2844. Specialista USO se vehementně domáhá, aby se směl do snu vrátit. Nezalekne se ani toho namířit na Lordadmirála Atlana paralyzátor. Arkonidan ho vyzve, aby vyprávěl o svých zážitcích. Po krátkém vyprávění odloží specialista zbraň a Atlanovi se omluví. Přesto potvrdí své přání se vrátit zpět do roku 10‘498 da Ark. Chce radši žít ve svém nedokonalém těle než v perfektní robotické protéze. Tekener se za svého partnera přimluví, protože pozná, že sleduje určitý plán. Atlan mu vydá souhlas.

Alfo Zharadin přizná při výslechu, že do těla Helgir-y-Borgha ukryl bombu. Jako trest se musí podřídit terapii, která mu odebere část osobnosti, která je odpovědná za zločinecké jednání. Zharadin je zatčen.

Talad-y-Borgh prosí o přijetí do USO. Kennon se vydá na opětovnou cestu se snovým strojem. Dokud bude mozek v celkové protéze naživu, nebude stroj odpojen. Jako dodatečné jištění jsou nainstalovány zvláštní život udržující systémy. Tekenerovi je jasné, že svého přítele a partnera už nikdy znovu neuvidí.