Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 969
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 969
Název:Falešný Rytíř
(Der falsche Ritter)
Autor:William Voltz
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1,3 milionu let př.n.l./ 1,1 milionu let př.n.l./ 3587
Stalo se to v daleké minulosti - kdosi rozjel falešnou hru
Hlavní postavy románu:

Harden Coonor - falešný Rytíř Hlubiny

Samkar - mladík, který byl oklamán

Čan - hlava ambiciózní rodiny

Lussmann alias Marifat - hvězdný poustevník

Jen Salik - muž se stává géniem

Se svou ambiciózní rodinou, kterou na trhu na Kartlecu koupil od Gryho, odletí Čan ze svého rodného světa Kartlebec na planetu Schusc v galaxii Norgan-Tur. K rodině patří vedle hlavy rodiny Čana Yardahanada, okřídlený průzkumník Mezza Angdröhm, strážce Eltariccer a Soono jakož i proměnlivý Kitter. Rodina navštíví bažinu, ve keré žije hvězdný poustevník Lussmann, jeden ze tří sikrů, kteří žijí v Norgan-Turu. Čan a Yardahanada prosí sikra, aby jejich koupeného syna Hardena Coonora, který je ještě miminkem, dal šanci, aby se stal Rytířem Hlubiny1).

Lussmann umožní rodině, aby se dostala na Khrat. Tam má být jednoletý Igsorian z Veyltu z planety Sarcon v systému Dryva v Dómu Kesdšan vysvěcen na Rytíře Hlubiny. Je synem soudce Parcuse z Veyltu a jeho ženy Creenie. S pomocí své mimikry schopnosti vymění Kitter malého Igsoriana z Veyltu tajně za Hardena Coonora. Sikr s lítostí předá čekatelům a ceremoniářům upozornění na únos Igsoriana z Veyltu. Ceremoniář Kasault, osmiprstý Schcoide s žabíma očima, informuje sice soudce Parcuse z Veyltu, zdráhá se ale přerušit slavnost, protože nechce ohrozit důvěru obyvatel Norgan-Turu v rytířský řád. Rozhořčený soudce, který ztratil všechny své ideály, se vrací zpět na Sarcon.

V dómu Kesdšan, který má tvar obrovského ocelového polovejčitého zvonu, převezme Harden Coonor podvodem roli Igsoriana z Veyltu a je spolu s pěti dalším malými dětmi vysvěcen na Ryříře Hlubiny2).

Lussman odvede pravého Igsoriana pod jménem Samkar na Schusc a vypráví mu o jeho původu. Jako dospělí opustí Samkar starého Sikra a navštěvuje bojovou školu astronautské gildy na Kasyr-Ger. Nakonec se nechá Čanem, jehož rodina na Kartlebecu tajně žije v Carchanské propasti, na trhu Gry koupit jako bojovník. Aby vykonal svou pomstu, přepadne Samkar později Čanskou rodinu s Wirrselem, pancéřovaným krtkovitým vozidlem. Zatímco je drží v rokli, protože je chce nechat zemřít žízní a hlady, naváže s nimi sikr ve formě své druhé existence Marifat kontakt. Lussmann-Marifat vyjasní Samkarovi vlastní roli při podvodu na Khratu a zapřísáhne ho při moudrosti svého otce, aby rodinu, jejíž jednání kvůli jejím životním poměrům chápe, ušetřil a aby jim pomohl. Samkar přeruší útok a je Čanskou rodinou, kteří souvislosti nepoznají, pozdraven jako zachránce3).

O mnoho let později doráží falešný Igsorian z Veyltu v doprovodu svého orbitera Zorga a androida Donnermanna4) se svou lodí ZYFFO ve vedlejším rameni bezejmenné galaxie do sektoru Kinsischdau, jehož bývalí obyvatelé, moudří Dohuunové, své vědomosti kdysi předali Girodenům. Protože získané vědomosti používali k sebeobohacování a vybudovali velkou říši, upozornili na sebe loupeživé Bilkottery5). ZYFFO je napaden energetickými medúzami Bikotterů, které pokrývají oblast půl světelného roku. Rytíř poručí Donnermannovi aby se přesunul do PYE Orbitera Zorga, ačkoliv android nemá Vogha rád. Poté obětuje ZYFFO, aby zničil energetickou medúzu, a zachrání se v energetické záchranné bublině. Bezprostředně předtím než se na černou díru změnivší se ZYFFO transmiteru podobným efektem dematerializuje, uvědomí si falešný Rytíř svůj pravý důvod.

Harden Coonor se materializuje ve sběrném zařízení Armadana z Harpoonu4) na planetě ve westside Mléčné dráhy. Roboautomatika ho informuje o boji Armadana z Harpoonu proti Hordám z Garbeše a o velkokapacitních zařízeních Rytíře v centru Mléčné dráhy. Poté je Coonor bez svého souhlasu uvržen do hlubokého spánku.

Začátkem srpna roku 3587 se radí terranští kolonisté ze Sentimentalu, který jako čtvrtá planeta krouží kolem velkého modrého slunce v galaktické westside, o významu tajemného útvaru, který byl o dva měsíce dříve objeven v odlehlé pustině. Má kvadratickou základnu o velikosti strany 20 metrů a výšku tří metrů, na které se vznáší deset metrů vysoká polokoule s mnoha dutinami a výstupky. Po důkladném prozkoumání artefaktu se rozhodne starosta Cherkor odtáhnout ho do města.

Ve stejné době se v kolonii objeví Harden Coonor, asi stodvacetiletý, samotářský muž, který disponuje velikou silou a tvrdí, že přiletěl se zásobovací lodí ELLOREE.

Přibližně současně cítí v Amsterodamu 120 let starý klimatolog Jen Salik, který v rámci Operace Otec Poutník přišel z Gäa na Zemi, že v něm záhadným způsobem narůstá schopnost rozpoznávat a řešit problémy. Nenápadný muž, který velmi dobře hraje na housle a je členem spolku pro chov ptactva, se ale vzpírá tomu, že postupně získává cizí vědomosti a neobyčejné schopnosti.