Samkar

Informace o postavě:
Místo narození:Norgan-Tur
Původní identita:Igsorian z Veyltu
Samkar
Samkar
© VPM kg.

Samkar je pověřenec kosmokratů. Narodil se v galaxii Norgan-Tur jako Igsorian z Veyltu. V pravděpodobně tisíciletí trvajícím formovacím procesu obdržel tělo kosmokratického robota a stala se z něho bytost podobná Lairovi.


Vzhled

Před transformací

V době, kdy Samkar opustil svého pěstoun Lussmanna, to byl velký, vážně vypadající mladý muž s černými vlasy a jasnou tváří (PR 969).

Po transformaci

Jako všichni roboti kosmokraté je Samkar humanoidní, vysoký asi 2,50 metru a připomíná velice štíhlého, ale proporcemi perfektně stavěného Terrance. Ruce mají čtyři prsty a dva protilehlé palce. Šestiprsté jsou rovněž nohy. Samkarova hlava je přibližně hruškovitá. Ústa, nosní dírky a uši jsou pouze naznačeny, mají podobu vejčitých štěrbin. Díky poruše, která nastala při transformačním procesu (sabotáž, provedená posledním ze Sedmi Mocných, Kemoaucem), šilhá Samkar na levé oko (PR 979).

Samkar nenosí žádnou formu oděvu. Povrch jeho těla tvoří kov, měkký a flexibilní, ale extrémně odolný. V případě potřeby může být kov vytvrzen. Nejsou patrné robotické klouby nebo spáry. Robotický potah je absolutně hladký a chová se jako lidská kůže. Okolo kloubů se přitom skládá do zřetelně znatelných záhybů. Samkarovo tělo má lesklou hnědou barvu, nezrcadlí přitom přímé světlo (PR 979).

Poznámka: Samkar se celým svým vzhledem velice podobá Lairovi, který byl v jistém smyslu jeho předchůdcem. Jak se však zdá, je Samkarovo robotické tělo mnohem kvalitnější; kromě toho si Samkar udržel původní, lidskou osobnost.


Charakteristika

Jako smrtelník to byl soucitný, veselý muž s vyhraněným smyslem pro spravedlnost (PR 969). Dokázal rozpoznat rozdíl mezi pomstou a spravedlností a byl schopen odpuštění. To prokázal tím, že rezignoval na svou pomstu na Čanově trhové rodině (PR 970).


Dějiny

Igsorian z Veyltu

Samkar se narodil před 1,3 miliony lety jako Igsorian z Veyltu, a to pravděpodobně na Sarconu. Jeho otcem byl po celé galaxii Norgan-Tur známý soudce Parcus z Veyltu, jeho matka se jmenovala Creenia. Igsorian byl již jako dítě vyvolen, aby ho vysvětili na Rytíře Hlubiny (PR 969).

Igsorian byl ovšem ještě před ceremoniálem unesen a vyměněn za jiné malé dítě, Hardena Coonora. Coonor namísto Igsoriana obdržel rytířské svěcení a i v budoucnu žil život, který byl souzen Igsorianovi (PR 969). Z Hardena Coonora se stal Igsorian z Veyltu – a z pravého Igsoriana Samkar.

Samkar, mstitel

Samkar vyrostl na světě Schusc. Jeho pěstounem byl sikr Lussmann, jenž se podílel na únosu a výměně. Chlapce se ujal nejen ze špatného svědomí, ale také proto (jak jednou přiznal Samkarovi), že k tomu byl přinucen. Samkarův vztah k Lussmannovi byl plný lásky a úcty (PR 969).

Když se Samkar dozvěděl pravdu o svém původu, podrobil se tvrdému výcviku v gildovní škole na Kasyr-Geru. Stal se z něho obratný a smrtící bojovník. Rozhodl se zlikvidovat trhovou rodinu Čan, která ho okradla o předurčenou budoucnost, a nakonec ulovit Hardena Coonora. Pro jeho kvalitní výcvik ho Čan na Kartlebecu zakoupil do své trhové rodiny. Ačkoli už byl jen kousek od cíle, zřekl se Samkar po pěstounově intervenci vyvraždění rodiny. Lussmann ho přitom informoval o svém podílu na výměně. Samkar se ovšem nevzdal pomsty na falešném Igsorianovi (PR 969).

V tom momentu se na scéně objevili další pověřenci kosmokratů: Ulrus a UFOnauti. Když jim – bez vědomí toho, kým jsou – vysvětlil, že loví muže jménem Harden Coonor, byla jejich reakce: (citát) […] „Jmenuje se Igsorian z Veyltu.“ […]. Po odeznění prvotního šoku dokázali přesvědčit Samkara, aby šel s nimi a nalezl nové určení, možná ještě významnější, než život Rytíře Hlubiny (PR 970).

Samkarova transformace

V mnohaletém procesu obdržel Samkar v kosmické továrně v Erranternohre téměř dokonalé, vysoce odolné tělo robota kosmokratů. V tu dobu, ale spíš už dlouho předtím, pracoval jako služebník kosmokratů a pokoušel se zrušit manipulace materiálního zdroje Gourdel (PR 979).

Když byl transformační proces téměř u konce, vstoupil do továrny Mocný Kemoauc a odhalil její funkci. Samkar mu z úcty povolil volný pohyb po stanici, Mocný však díky tomu zjistil, že také on sám je uměle vytvořenou bytostí a ocitl se tak v těžké existenciální krizi. Ač chtěl původně pouze ukrást robotovy oči, teď se rozhodl zabít Samkara a zničit továrnu. Nepodařilo se mu však přerušit proces transformace.

Následně selhal i Kemoaucův další pokus zabít Samkara. Samkar, který chápal, co se v Mocném odehrává, nakonec Kemoauca přemluvil, aby se nechal odvést za materiální zdroje, kde bude moci žít důstojným životem (PR 979). Samkar potom pomohl Lairovi, Perrymu Rhodanovi a Atlanovi zrušit manipulace materiálního zdroje (PR 981).

Když dá Atlan o nějaký čas později Lairovi najevo, že považuje Samkara za bývalého Rytíře Hlubiny, odhalí překvapený robot Arkonidanovi a Perrymu Rhodanovi Samkarovu minulost. Přitom těm dvěma mimo jiné naznačil, že i on sám byl kdysi docela jinou osobou (PR 982).

Dne 10. listopadu 3587 odešel Samkar za materiální zdroje (Centauri 12).

13. století NGL

V únoru 1225 NGL se Atlan, Li da Zoltral, Zanargun, Ulbagimuun a Phazagrilaath pohybovali uvnitř Kharagského ocelosvěta. Když se zbláznil zde nainstalovaný přenašeč vědomí, objevil se náhle za Atlanem asi metr vysoký humanoid. Toho doprovázel Samkar. Z konečků robotových prstů vytrysklo směrem k černé kostce přenašeče rudé světlo. Stroj se deaktivoval. Samkar vysvětlil, že dostal příkaz implantovat do mozku Li da Zoltral druhé vědomí. Její původní vědomí přitom zůstalo nedotčeno. Cílem akce bylo dohlížet na Atlanovo počínání. Kvůli zranění, které Li utrpěla při atentátu v Epetranově archivu, si začala vzpomínat na určité věci a získala několik schopností, které dřív neměla. Samkar se pokusil Li zastihnout na Shahaně, aby napravil při atentátu utrpěné škody, nepodařilo se mu to však. Když byl v ocelosvětě ohrožen Atlanův, musel robot zasáhnout osobně. Atlan nesměl zemřít, protože byl v dohledné době zapotřebí jeho zákrok (Centauri 12).

Samkar z Liina těla vytáhl kopí, vržené Krantar em, zdvihl ji a zmizel s Arkonidankou i malým humanoidem. Robot však odnesl jen Liino tělo s dodatečně implantovaným vědomím. Duch pravé Li se zdržoval v Lemurovi Nevus Mercova-Banovi. Transfer jejího vědomí z Lemurova chřadnoucího těla do jednoho z androidů, vypěstovaných Crestem-Tharo da Zoltral, bylo vzhledem k poškození přenašeče vědomí nemožné. Atlan zazlíval Samkarovi, že neprobudil mrtvou Li znovu k životu, ačkoli to bylo v jeho moci (Centauri 12).

Brzy nato poslal Samkar opět žijící tělo Li da Zoltral na zapomenutou plošinu ((Obsidian 1). Robot už od počátku pánoval znemožnit nové zformování prahejna Litrakduurn, jelikož by bylo provázáno rozerváním Mléčné dráhy. Implantace druhého vědomí do těla Li da Zoltral měla zajistit, že se Atlanova pozornost upře na hvězdokupu Omega Centauri. Robotovi totiž neušly Sardaengarovy aktivity. Atlan měl najít Epetranova krish'una a při svém dalším pátrání objevit Kharagský sluneční dvanáctistěn, kde bylo možné získat vzpomínky Nevuse Mercova-Bana a s nimi odkaz na Sardaengara (Obsidian 12).

Li da Zoltral nakonec zničila Krystalický měsíc. Protože se Samkar oprávněně obával, že by při explozi zahynul, nehodlal tuto akci realizovat sám (Obsidian 12).

Zdroje

PR 969, PR 970, PR 979, PR 981, PR 982, Centauri 12, Obsidian 1, Obsidian 2, Obsidian 12

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Samkar« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
18.5.2022
1565 před NGL
24. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459717.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál