Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Technologie > Lairovo oko
hledat

Popis

Jako Lairovo oko bylo označováno levé oko kosmokratického robota Laireho, které mu mimo jiné umožňovalo dospět za materiální zdroj Gourdel.

Oko bylo 19,6 cm dlouhé, jeho maximální průměr činil 9,6 cm. Bylo sestaveno ze tří částí:

1. přední část, blýskavá, třpytivá polokoule

2. jak diamant se třpytící, dvanáctihranná střední část, měřící 5 cm na délku a 7 cm na šířku

3. kovový, černá, dvanáctihranný; 9,6 cm dlouhý sloupek, nálevkovitě se rozšiřující na konci

Kompletního spektra schopností dosáhlo oko teprve tehdy, kdy bylo doplněno klíči. Po jednom klíči přitom vlastnil každý ze Sedmi Mocných.

Historie

Před dávnými časy bylo Lairovo oko ukradeno Loowery. Po dlouhá staletí pak bylo ukryto na Zemi, kde ho v jeho nezničitelném pouzdře objevili Egypťané, pracující na výkopu základů Cheopsovy pyramidy. Roku 2540 př. Kristem pak bylo oko uloženo v dokončené pyramidě.

V roce 3586 bylo opět nalezeno a přes Boyta Margora, který ho zneužil k vytvoření hyperprostorového úkrytu, se nakonec dostalo až k Perrymu Rhodanovi. Ten ho předal původnímu majiteli, avšak později mu ho Laire definitivně vrátil zpět.

Ze všech známých a neznámých schopností oka může Perry Rhodan, toho času budující Kosmickou hanzu, použít pouze „chůzi“ (ta mu umožňuje přemisťovat se na stanice a lodě Hanzy a další místa, s Hanzou související). Roku 425 NGL selže i tato schopnost oka (při pokusu vyhledat Porleyty) a krátce nato zničí oko Armadokováři.