Atlan 725 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 725
Název:Naprogramovaná zkáza
(Der programmierte Untergang)
Autor:Peter Griese
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 724 • chronologicky • AT 726 »
Vydáno poprvé:19. srpna 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3819 = 232 NGL
Další smrtící plán Osvíceného

Atlan, Colemayn, Chipol a Mrothyr jsou s LÉTAVICÍ na cestě k planetě Tener ve sluneční soustavě Latos-Tener. Kosmická loď si souřadnice kdesi »opatřila«. Mrothyr je stále ještě nepoužitelný, ačkoliv se jeho stav lepší, od té doby, co ho Colemayn ošetřuje. Atlanovy pokusy dozvědět se něco o hvězdném trampovi jsou jen málo úspěšné. Tvrdí, že mnohé zapomněl, ale poskytne překvapivě informaci, že Manam-Turu je identická s galaxií NGC 4449, což je jednoznačně terranské označení. Zůstane ale nejasné, odkud má tyto vědomosti.

Cestou utrpí LÉTAVICE téměř totální ztrátu energetických rezerv. Prolétala právě singulárním místem, uzlem k jiné dimenzi nebo časové rovině, vysvětluje Colemayn. Cesta musí být na 24 hodin přerušena. Že byli dokonce v ohrožení života, dozvědí se cestující teprve později.

Osvícený chce nechat Atlana zabít. Z malé části svého těla postaví Pre-Lo, předstupeň EVOLO, které je schopné otestovat některé z jeho pozdějších schopností. S robotskou lodí zbylých Traykonů-1 a -6 se přiblíží k přistání na Teneru. Pre-Lo může měnit tvar, nejdříve nabere vzhled Traykona. Loď přistane v jeskyni kousek od města, v blízkosti několika domů.

Vedle národa Tenerů žije na stejnojmenné planetě také malá kolonie vypovězených Dailaů. Disponují jen slabými psionickými silami, které občas kompletně vypadávají. Dailaové se přizpůsobili středověké kultuře Tenerů a využívají své schopnosti převážně v nouzi. Něco takového se zrovna stalo u mlýna Tatar Taara, tenerského mlynáře, který leží zraněný pod mlýnským kamenem. Telekinetka Nemissa Pauh a léčitel Memmer ho zachrání.

Krátce na to padnou do rukou Pre-Lovi. Ten stříkne maličké množství své tělesné substance na každou svou oběť a učiní ji tak poddajnou. Pre-Lo, oba Dailaové a Tatar Taar odjedou do města. Zanedlouho jsou téměř všichni obyvatelé tenerského města Lator, jakož i několik Dailaů, »částí« Pre-Loa, jehož samotné tělo je »kmenem«, které má vyhrazeno úkol zabít Atlana.

Několik psionicky nadaných, mezi nimi teleportér Bung uniknou těsně vlivu Pre-Loa, protože si všimnou podivuhodných událostí. Nemir, nejstarší, pošle tyto zjevně ohrožené osoby ke svému bratru Nemosovi, který žije jako poustevník v horách a pro mnoho vyhnanců je jen mýtickou postavou.

Navzdory důraznému varování ze strany Colemayna nechá Atlan LÉTAVICI přistát na Teneru, poblíž města Lator. Arkonidan a hvězdný tram opustí loď oblečeni do středně těžkých bojových oděvů. Později se u místa přistání objeví několik tuctů Tenerů a Dailaů. Příchozí následovali pozvání do města. Sotva přijdou blíž, je jim jasné, že se dostali do pasti, protože kosmická loď, zřejmě nekontrolovaně, odletí. Svými psionickými silami, mnohdy posílenými skrze Pre-Lo, přinutili Dailaové LÉTAVICI nejen k násilnému startu, ale narušili také citlivé naprogramování lodi. Není už schopna adekvátně jednat. Teprve když se Chipolovi podaří převzít lodní automatiku, zatímco se vydává za Atlana, uklidní se situace. Kosmická loď je ale prozatím vyřazena z boje, protože se musí nejdříve dát do pořádku její naprogramování.

Atlan a Colemayn jsou dalším cílem Dailaů. Svými psionickými silami své oběti unaví, takže Pre-Lovi stačí už jen přijít. Atlan věří už jen v rychlý konec.

Když Arkonidan přijde opět k sobě, leží napůl nahý ve stodole na slámě. V poslední sekundě je s Colemaynem zachránil Bung. Několika dalšími skoky přenese teleportér oba cizince do hor k chatě poustevníka. Tam je jim dopřána krátká fáze klidu.

Zatímco se Colemayn vydá pro pramenitou vodu, následuje útok ovlivněných Dailaů. Když Atlan prosí Bunga o pomoc, pozná, že se z něj stal také nepřítel. Nositel aktivátoru se zoufale snaží utéct a vběhne do chaty. Když ji chce opustit zadním vchodem, stojí proti němu oba Traykoni. Poslední východ je zahražen. Předními dveřmi vstoupí Pre-Lo. Zatímco něco na Atlana vystřelí, ozve se šustot, objeví se světelná trubice, Atlanovým posledním vjemem je meč, potom ho trubice pohltí. Chata za ním exploduje a on upadne do bezvědomí.

Atlan se probudí na palubě LÉTAVICE, ale vůbec netuší, co se stalo. Colemayn stojí při něm. Řekne, že občas může nabrat svou skutečnou podobu - a před Atlanovýma očima se promění v jeho starého učitele Fartuloona.

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál