5. cyklus

Na příkaz Kosmokratů

z Databáze Multiversa

Tak zní podtitul posledního cyklu série Atlan od sešitu 675: Hexakotel Alkordoom, od Petra Grieseho, který vyšel v září 1984. Děj se odehrává v letech 3818 až 3821 neboli 230 NGL až 233 NGL. Děj se odehrává ve 200 miliónů světelných let vzdálené galaxii Alkordoom a v sešitech 700 až 799 v "jen" asi 20 miliónů světelných let vzdálené galaxii Manam-Turu. Tématem je Atlanův boj proti podlému Mocnému Vergalovi a jeho pomocníkům, v jeho plánu hraje EVOLO zvláštní úlohu. Nakonec také zvítězí proti Koncilu Sedmi, o kterém se věřilo, že je přemožen.

V roce 3811 nastoupí Atlan na přání kosmokratů do úlohy věštce z Krandhoru, aby pracoval na vývoji nárazníkové zóny mezi superinteligencemi ID a Seth-Apophis. Už v roce 3818 potřebují kosmokrati Arkonidanovi služby někde jinde. Atlan je náhle vytržen z úlohy věštce a je vyzván, aby přijal nebezpečnou misi v neznámém kosmickém prostředí. Atlan přijme úkol, ačkoliv informace, které jsou mu zprostředkované, pokládá za nedostatečné. Ví v podstatě jen, že se zase má zapojit do boje proti mocnostem chaosu a že tentokrát na úspěchu nebo neúspěchu jeho mise závisí osud kosmokratů. A tak je Atlan takřka v nulovém čase transportován na obrovskou vzdálenost a dostává se doprostřed Hexakotle z Alkordoomu.

Odpovědnost za expozé měl až do sešitu 699 Peter Griese, od 700 do 707 Marianne Sydow a od 708 až 760 se Peter Griese a Marianne Sydow střídali po čtyřech a od 760 se střídal H.G. Ewers a Peter Griese. Se svazkem 750: EVOLO, od Petera Grieseho, je podtitul "Na příkaz kosmokratů" nahrazen podtitulem "Velká kosmická dobrodružství". Tento krok je zdůvodněn změnou konceptu. Atlanova série má být zastavena dílem 850: Transfer od H.G. Ewerse a Petra Grieseho. Poukaz na to, jak měl Atlan pokračovat poskytl román 307: Na okraji vesmíru, od Petra Grieseho, který vyšel v říjnu 1988. Už v červenci 1984 se objevil román 256: Tajemný projekt Hyptonů, od Petra Grieseho, který prozradí něco o prehistorii nového Koncilu.