Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 712
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 712
Název:Dawaggor, svět duchů
(Dawaggor, Welt der Geister)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 711 • chronologicky • AT 713 »
Vydáno poprvé:20. května 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: březen 3819
Nepřítel Koncilu je pronásledován

Halphar dorazí se svou vlajkovou lodí, jednou z nejsilnějších bojových jednotek, kterou ligridská flotila disponuje, k Dawaggoru. Obchodníci (nebo piráti, podle úhlu pohledu) ho zpočátku nemohou efektivně zasáhnout. Najednou se ale loď Ligridů ocitne v nebezpečí; z neznámých důvodů spadne najednou ochranný štít na 20% výkonu. Halphar rozkáže aktivovat V-pohon. V-pohon ale vypadne, a Obchodníci rozstřílí nemilosrdně loď. Stále více sektorů lodi je zničeno, a když už nepoškozená zůstává jen centrála, zjeví se posledním dvou přeživším (Halphar a zaměřovací technik Khodar) postava, která je k sobě láká. Když se jí dotknou, opustí zániku zasvěcenou kosmickou loď a později se objeví - odděleni - v neznámém prostředí.

Kosmická loď, se kterou Obchodníci odvezli zajaté spolubojovníky jakož i Atlana s Chipolem z BAŠTY-V, dorazí konečně na Dawaggor. Předtím se jí s námahou podařilo uniknout ligridským lodím. Dawaggor má nanejvýš pochybnou pověst; planeta je prokletá, žijí na ní »strašidla«. Je to skutečně pravda, protože když Atlan opustí loď, spatří dvě bojující, humanoidní postavy, přes které ostatní obchodníci prostě procházejí. Sspordon vysvětluje, že to už viděl tisíckrát a už to prostě ignoruje. Nesmí ale udělat chyba a duchy následovat. Několik obchodníků to už udělalo a nikdy se nevrátili.

V základně Obchodníků musí Atlan předstoupit před jejich radu. Obchodníci vidí v Osvíceném, kterého Atlan sleduje, potenciálního spojence proti Novému Koncilu, a chtějí s ním navázat kontakt. Atlan jim to ale rozmlouvá. Během rozhovoru s radou se Chipol nepozorovaně odplíží pryč. Daila je pořád ještě částečně pod mentálním vlivem Hyptonů z BAŠTY-V. Pravděpodobně je na cestě k velmi vzdáleným městským ruinám, kde se má nacházet hypervysílačka. Atlan se ho s kluzákem vydá sledovat. Dostane se k cíli rychleji než Chipol, protože Daila musí kvůli utajení letět kluzákem skrze lesy, zatímco Arkonidan to vezme vrchem.

Mezitím Halphar přijde k sobě a nachází se v neznámém prostředí. Sedí proti němu Ligrida, který se představí jako praobyvatel planety Dawaggor. Během rozhovoru pozná bystrý Halphar, že se nachází ve virtálním světě a je součástí nějaké hry. Je součástí počítačového programu a někdo, kdo tento program kontroluje, by mohl lehce navždy skončit jeho existenci.

Chipolovi se stane nehoda s kluzákem a zřítí se do lesa. Není zraněn, ale kolem se začne tvořit hustá mlha, která ho pohltí.

Atlan dorazí do města ruin a zjistí, že kameny zřícených budov jsou skrz naskrz prošpikovány počítačovými čipy. Také zde se spontánně objeví mlha a něco se snaží, uchopit jeho vědomí. Díky mentální stabilizaci tomu dokáže zabránit, načež se mlha vypaří a místo ní se před ním objeví téměř dokonalé zosobnění jeho samého. Zosobnění naléhá na Arkonidana, aby ho následoval, protože jde o osud jeho národa. Ačkoliv byl před tím varován, Atlan souhlasí, protože nemůže odmítnout, když jde o osud celého národa. Je předveden před shromáždění, kde mu z ještěrů pocházející humanoidní Qalbytové vypráví historii svého národa:

Dawaggor byl kdysi výpočetním střediskem mocné hvězdné říše, která se jmenovala Impérium Kurgutů. Povrch planety byl až do hloubky několika kilometrů přeměněn v obrovský počítač. Když se objevil nepřítel zvenčí a hrozil zničením impéria, chtěli bytosti ukrýt obrovské vědomosti uložené v Dawaggoru. Souřadnice Dawaggoru byly vymazány ze všech záznamů a Qalbytové se zřekli své skutečné existence. V budoucnu už existovali jen jako exaktní kopie vědomí uložená uvnitř počítače. Mohli se projektovat na povrch planety, což Obchodníci označovaly za zjevení duchů. Problémem byla, ale data stále ještě uložená v počítači. Sice byly dobře zabezpečené, ale heslo, které je chránilo, bylo generováno samotným systémem, a vetřelci by se mohlo podařit ho rozlousknout a pak se stát také součástí systému. Pokud by se počítač vypnul, přestali by Qalbytové existovat. Atlan ale může zadat nové heslo, které nikdo nezná, protože mu nikdo nemůže proniknout do vědomí.

Halphar se stal pro Qalbyty nebezpečným protivníkem, protože Ligrida se naučil využít své nové existence. Má v úmyslu data ukrást a předat je Ligridům. Začal tedy preparovat jednu obchodnickou loď, kterou dokáže ze svého místa ovládat. Svou vlastní tělesnou identitu uchovává v blízkosti lodi, což mu umožní během mikrosekundy se vrátit ke svému uloženému tělu a s obchodnickou lodí opustit Dawaggor. Potom se pokusí dostat se do archivu.

Atlan přesně toto vytuší a vydá se do přísně chráněného sekce, kde dojde k velice dlouhému, virtuálnímu duelu mezi oběma protivníky. Když se Halpharovi nakonec přeci podaří Arkonidana překvapit a chce ho uškrtit, objeví se najednou Chipol a chce vyřadit Ligrida z boje ranou pěstí. Halphar se ráně vyhne, tak mu Daila hodí na hlavu helmu. To je to nejhorší, co se Ligridovi může stát. Ochromený jako šokem zůstane stát ohnutý před Atlanem, který ho definitivně vyřadí dagorským úderem. Pak jde Atlan konečně zadat nové heslo. Když se vrátí, je Halphar pryč. Dvojice se pak vrátí na povrch planety.

Halphar najde i přes nové heslo způsob, jak proniknout do archivu. Qalbytové poznají, že jejich tajemství se dají ochránit jen jediným způsobem: vypnout počítač a ukončit tak svou existenci. Protože všechna vědomí v systému (včetně Khodara) souhlasí, provedou to. Krátce než všechny systémy vypadnou, může se Halphar (bez dat) vrátit na povrch a s připravenou lodí utéct.

Obchodníci začnou okamžitě vyklízet základnu, o které teď Ligridové vědí. Atlan a Chipol dostanou malý člun, který má akční rádius jen 100 světelných let. Mohou se tak dostat na Aklard, domov Dailů, který je jen 80 světelných let daleko.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A712« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)