Atlan 713 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 713
Název:Pronásledování a bezprávní
(Verfolgt und vogelfrei)
Autor:Falk-Ingo Klee
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 712 • chronologicky • AT 714 »
Vydáno poprvé:27. května 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: duben 3819 = 232 NGL
Atlan a Chipol u rebelů z Aklardu

Atlan a Chipol získali od Obchodníků malý člun, se kterým se z Dawaggoru dostali k 80 světelných let vzdálenému Aklardu, k domovu Dailaů. Když vlétnou do systému Suuma, napadne je ligridská loď. Ligridové zřejmě již dávno tento systém obsadili. S námahou se podaří nouzově přistát na kontinentu Akbarry. Člun je přitom ale zcela zničen. Dvojice zůstane nezraněná a opustí místo zřícení, protože se blíží ligridské pátrací oddíly.

Gleerth je dvanáctiletý Daila, který se vzdělává na bylinkáře. Je právě sám na výpravě do hor, kde chce sbírat vzácné květiny, když zahlédne pád. Spěchá k místu neštěstí a nabídne Arkonidanovi s Chipolem pomoc. Bez okolků je dovede ke Kyrkodhovi, veliteli místních vzbouřencům proti okupantům. Atlan by rád získal kosmickou loď, aby se vrátil na Zyrph, kde je jeho LÉTAVICE. Kyrkodh je ve spojení s bývalým členem vlády, který by nějakou loď mohl sehnat. V doprovodu dvou jeho zkušených mužů jsou Atlan a Chipol odvedeni tajně do nejbližší osady, protože ligridský velitel Ghorza po nic začal intenzívně pátrat. Ghorza dostal rozkaz od Halphara oba dva zajmout a na místě zabít. Protože Ghorza povýšence Halphara nenávidí, změní rozkaz, že se mají oba zajmout bezpodmínečně živí a okamžitě přivést přímo k němu. Velitel věří, že by od nich mohl získat přitěžující materiál proti Halpharovi.

V nejbližší osadě dostanou příležitost se svézt do Ghyltirainenu. Poté co Ligridové obsadili planetu, je tam vězněno více než sto Naldrynnů. Aby své spojence nerozhněvali, nemohou Ligridové tvrdě zakročit, protože by tím ohrozili život Naldrynnů. Obchodník se sýrem Schirtuboh a jeho oplzlý robot Svokra vezmou dvojici ve své dodávce na dvoudenní cestu. Při několika kontrolách se musí Atlan a Chipol schovávat v nákladním prostoru mezi několika bednami Merlitongu. Tento odporně páchnoucí sír se Ligridům obzvláště hnusí, proto je kontrola jen zběžná. Když se konečně dostanou do Ghyltirainenu, jsou odvedeni k vládní radě. Ta dá Atlanovi k dispozici 90 metrovou kulovitou loď GHYLTIROON s úkolem, aby našel a požádal o pomoc Daily, kteří byli stejně jako Chipolova rodina Sayum vyhnáni z Aklardu, protože disponovali parapsychickými silami.

Robot Svokra by chtěl Atlana bezpodmínečně doprovázet, ale Schirtuboh mu to zakáže. Svokra Atlanovi slibuje, že ho bude při nejbližší příležitosti následovat.

Po dvoutýdenní době, ve které se GHYLTIROON dává do pořádku, mohou vyrazit. Posádka je pětičlenná: velitel Norgis, pilot Raegul, palubní technik Ganno, mechanik Trom a vysílačku a zbrojní systémy odpovědný Mallosh. Kromě nich také Atlan, Chipol a tři naldrynnské rodiny, kterým je po zdařeném odletu slíbena svoboda.

GHYLTIROON odstartuje a podle očekávání je okamžitě po startu vyzván Ligridy k návratu. Podle dohody promluví ale k Ligridům velitel naldrynnských rukojmí a tvrdí, že prachají ze zajetí Dailaů a chtějí se vrátit ke svému národu. Ghorza se sice domnívá, že Atlan a Chipol jsou na palubě, nemůže ale zakročit, protože by vyšlo najevo, že změnil Halpharovy rozkazy. Nedobrovolně nechá kosmickou loď v klidu odletět.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A713« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál