Atlan 711 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 711
Název:BAŠTA-V
(Bastion-V)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 710 • chronologicky • AT 712 »
Vydáno poprvé:13. května 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: březen 3819 = 232 NGL
V rukách Ligridů

Atlan a Chipol jsou už několik dnů v zajetí na palubě ZYRPH'O'SATH. Jejich naldrynnský strážce Gashdal jim neustále dávají informace o jejich okolí a to tom, co je čeká. Nakonec dorazí do BAŠTY-V, obrovské kulovité kosmické stanice o průměru více než deset kilometrů. Jsou umístěni do cely ve vnitřní oblasti. Brzy na to je Chipol odveden k výslechu. Zpočátku je to celkem nenucený rozhovor s několika Hyptony; Chipol si ale neuvědomuje, že ho parapsychicky ovlivňují a všechny věci, které dělá, se mu jeví, jako by je dělal z vlastní vůle. V průběhu několika výslechů prozradí, co ví, a což naštěstí není příliš mnoho; že je Atlan Arkonidan z Mléčné dráhy a sleduje Osvíceného, zajímá ale netopýrovité bytosti velice. Pojem Mléčná dráha probouzí u Hyptonů nepříjemné vzpomínky z minulosti a v Osvíceném vidí potencionálního spojence.

Protože je Atlan imunní vůči paraschopnostem Hyptonů, je osobně vyslýchán ligridským vědcem Halpharem. Halphar se může tak dobře vcítit do svého protějšku, že má téměř telepatickou jistotu, že někdo mluví pravdu nebo lže. S téměř stoprocentní pravděpodobností může také předpovědět, kde se někdo skrývá. Ale na Atlanovi si vyláme zuby. Dozví se jen to, co mu Atlan dobrovolně řekne a to je jen to, co si myslí, že už prozradil Chipol. Dojde k psychoduelu, při kterém Arkonidan získá mnoho cenných informací. Zdá se, že vzniká Nový Koncil, jehož členi jsou Hyptonové a proti jejich vlivu dalekosáhle imunní Ligridové. Jestli jsou další národy, jako Naldrynnové, členy tohoto Koncilu, se nedozví.

V BAŠTĚ-V je drženo několik stovek pirátů, kteří si říkají »obchodníci« a pocházejí z nejrůznějších národů Manam-Turu. Akční komando pod velením Sspordona je na cestě je osvobodit. Kvůli tomu se stáhlo více než 100 snadno ovladatelných bojových lodí do blízkosti stanice a pomocí maskovaných nákladních lodí bylo dovnitř propašováno asi 3500 bojovníků, kteří okamžitě začnou s bojem. Přes prostředníka se dozvědí o poloze cely, ve které se nacházejí dva zvlášť cenní zajatci. Obchodníci se rozdělí na mnoho komand a postupují k celám.

Atlan podporuje Halpharovu obrannou strategii, protože je stále ještě u něj u výslechu, a pozná tím jeho strategii. Když je odveden zpět do cely, jedno z komand ho osvobodí. Chipol už ale ve své cele není; byl rovněž osvobozen, ale utekl zřejmě pryč, protože je ještě částečně pod vlivem Hyptonů. Atlanovi se ho podaří vypátrat, ochromit a vzít s sebou.

Protože Arkonidan prokoukl Halpharovy plány, dokáže zneškodnit smrtelnou past. Stanice je mezitím napadena bojovými loděmi, které zničí velkou část její obrany. Rebelové stahují mezitím osvobozené vězně k jednomu bodu na povrchu, odkud je mají odvézt transportní lodě. Atlan pozná, že jedno domněle nepoužitelné obranné dělo je jen na oko zničeno. Má sestřelit uprchlíky. Podaří se mu dělo vyřadit. Plán musí být změn, všichni bojovníci a osvobození vězni mají utéct jednou jedinou lodí - což se nakonec podaří.

Ačkoliv byla více než třetina stanice v rukou obchodníků, nebyla ani náhodou celá dobyta nebo zničena. Protože je takových stanic více, její zničení by vojenský potenciál Ligridů nijak nenarušilo, šlo jen o to, zasadit jim úder, který na který budou dlouho vzpomínat. Obchodníci se vydají k tajné základně na Dawaggoru.

Mezitím musí Halphar podat hlášení svým představeným. Ačkoliv by si útěk vězňů mohl odpykat jen sebevraždou, přesvědčí Halphar svoje představené, že Atlan musí být opět chycen, jelikož je to potenciální mocný spojenec. Osvobození vězňů bude prezentováno jako úmyslná past. Díky svým nadpřirozeným schopnostem pozná Ligride, že obchodníci míří na Dawaggor.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A711« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
27.1.2022
1565 před NGL
2. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459606.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál