Atlan 728 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 728
Název:Prospektoři z Cirgro
(Die Prospektoren von Cirgro)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 727 • chronologicky • AT 729 »
Vydáno poprvé:9. září 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3819 = 232 NGL
Tajemství kamene štěstěny

Prospektor Moxey hledá na planetě Cirgro se svými Enzefalofantem Charlotem vzácné minerály a krystaly. Jeho výtěžek je ale dosud skromný. Se svými nedostatečnými technickými přístroji vyrazí do úzké propasti, kterou protéká horská bystřina. Na jejím konci by se mohlo nacházet slibné ložisko materiálu s mimořádně vysokou hustotou. Musí svého Enzefalofanta nechat na místě a pokračuje dál pěšky. Přitom ho bystřina několikrát strhne a utrpí bolestivé odřeniny a pohmožděniny. Zcela vyčerpán dorazí k jeskyni, kterou obývá opeřený ještěr, jeden z nejnebezpečnějších obyvatel Cirgru. Během boje se mu do břicha zavrtá žihadlo, které má plaz na konci ocasu. Moxey uřízne ještěrovi, který ho doposud svíral, krk. Nebezpečné zvíře odnese potok. Dailaovi je jasné, že co nejrychleji musí odstranit vajíčka, které mu do těla umístilo kladélko. Jeho tělesná teplota bude využita k vývinu mláďat, které potom jeho tělo použijí jako zdroj výživy.

S pomocí skalpelu si Moxey po předchozím lokálním umrtvení vyoperuje vajíčko opeřeného ještěra z těla. Vajíčko vypadá jako temně červeně se třpytící krystal, třikrát hustější než olovo. Po ozáření extra tvrdým gama zářením se krystal promění v dokonalý tetraedr z černočerného materiálu, který obklopuje duhová aura.

Moxey se vrátí do města. Přesune Charlota do zamýšlené oblasti a nechá ho opatrovat od jednoho starého Daily. Aby ušetřil nějaké peníze, vydá se prospektor pěšky do blízkého města. Tam se na nerostné burze pokusí zpeněžit své nálezy. Od jednoho Pretha, který působí jako odhadce, dostane cenu, která nestačí na financování dalších expedicí.

Moxey doufá, že by v nějaké hospodě u kosmodromu mohl dostat lepší výnos. Potká alkoholika Darpha, který chce být bezpodmínečně jeho partnerem. Moxey to odmítne. Osloví ho Gamyhn, číšnice v baru, která mu pomůže se Darpha zbavit. Půjčí mu také nějaké peníze, aby prospektor mohl asi tři týdny přežít. Do té doby má na Cirgro přistát zásobovací loď. Na oplátku Moxey podepíše dlužní úpis.

V baru začne Moxey hrát s Krirrerem. Sázky jsou stále vyšší. Moxey se štěstím vyhraje. S pomocí získaných peněz koupí nejlepší vrtač a analyzátor, jaký je k dostání. K jídlu si dopřeje lahůdky. S Charlotem se vydá odkrýt nový claim. Přicházející bouře ale Enzefalofanta znervózní. Blesky, hromy, vražedný vítr, který žene dešťové kapky téměř vodorovně nad zemí, vyvolá u Charlota paniku. Moxey opustí útroby Enzefalofanta. Zvíře vyrazí v divokém útěku pryč a je zasaženo bleskem. Drahé přístoje jsou zničeny a mají už jen hodnotu šrotu.

Moxey se rozhodne navštívit zakázené území Krelquottů. Na svahu jedné náhorní plošiny objeví naleziště kamenů štěstěny. S asi půl tunou kamenů se vydá na zpáteční cestu. Před městem na Moxeye čeká Krirrer se dvěma kumpány. Jedna robolasička sledovala prospektorovy stopy a informovala Pretha. Krirrer požaduje po Moxeyovi vydání celé kořisti. Když prospektor podnikne pokus o útěk, střelí po něm Preth z paprskometu. To vyvolá u Enzefalofanta takový šok, že udělá skok stranou a tři lupiče odstrčí. Dva z nich jsou na místě mrtví. Krirrer má zlomenou páteř. Krátce na to zemře také.

Ve městě se Moxey snaží svoje nálezy prodat nejdříve jednomu Baluchthovi. Je ale odmítnut. Pro Baluchtha nejsou perly nic než jen bezcené hroudy. Jeden Ichthyaň reaguje po analýze kamenů krajně rozzlobeně, protože nevykazují žádné zvláštnosti.

Hospodský Quanor nabídne Moxeyovi, že se na jeho nález podívá. Kočičák není ale z malých perel, které mu prospektor ukáže, příliš nadšen a je skeptický i o jejich ceně. Teprve když se o kameny začne zajímat Shanby, začnou se Moxeyovi obchody dařit. Jako vynikající telapat známý humanoid se ale s třesem zhroutí, když mu Quanor perly ukáže. Dva ozbrojenci, kteří jsou se Shanbym v lokálu, ohrožují prospektora paprskomety. Když se Shanby začne opět hýbat, získá Moxey šanci k útěku.

V jedné herně se Moxey setká s Gamyhn. Vypravuje ženě o svých nálezech a následných zážitcích. Gamyhn si prohlédne jeden krystal a položí pak malou perlu na stůl. Procházející prospektor z národa Dailaů nabídne okamžitě velkou sumu, aby kámen mohl získat. Ale Gamyhn není připravená ho ihned prodat. Odkáže Dailu na příští den, protože si chce mezitím ověřit ceny. Chce kameny prodat za průměrnou cenu.

Příštího dne začne Gamyhn obchodovat s kameny štěstěny. Před jeho obchodem se vytvoří dlouhý zástup. Shromáždí se koupěchtiví občané ze všech měst na Cirgro a jsou ochotni obětovat celé své jmění, jen aby jeden kámen získali. Jakmile se šťastlivec stane držitelem kamene, není ochoten, ho prodat dále. Z tohoto důvodu začne docházet k loupežným přepadením a dokonce i vraždám. Mezi kupujícími je také jeden robot. Gamyhn dodá několik strážců a Moxey si může koupit nové vybavení pro těžbu. O jednáním o prodeji se Daila dál nezabývá.

Jednoho rána se Moxey probudí poté, co minulou noc vypil příliš mnoho alkoholu. Burcuje jím jedna žena. Poblíž je také Darph. Oba hledají Gamyhn. Žena vypravuje, že Gamyhn jednala na její příkaz a svými paraschopnostmi lehce ovlivňovala prospektora. Dlužní úpis teď obsahuje jednu nulu navíc, kterou napsala Gamyhn neviditelnou barvou. Skupina, ke které patřil i Krirrer teď hledá Gamyhn, ta ale beze stopy zmizela.

Moxey rychle zjistí, že Gamyhn vstoupila na palubu nákladní lodi, která již Cirgro opustila, aniž by vyložila náklad.

Barmanka a Darph požadují od Moxeye další várku kamenů štěstěny, aby mohli pokračovat v obchodu. Na oplátku pak prospektor požaduje dlužní úpis se všemi kopiemi, který pak zničí. Moxey se s Charlot vrací k nalezišti. Po několika dnech úspěšného dolování si Moxey všimne robota, který se blíží k nalezišti. Je to tentýž stroj, který u Gamyhn koupil jeden kámen. Objeví se další dva roboti stejného typu a začnou prospektora ohrožovat. Pak přistaví zcela moderní, pozitronickou dolovací aparaturu, která začne kameny štěstěny těžit ve velkém.

Přistane kluzák a odveze Moxeye hlouběji do země Krelquottů. Stroj přistane na obrovském kosmodromu, na kterém stojí několik kosmických lodí a kde panuje čilý ruch kluzáků. Moxey je odveden do lodi a předveden před jednoho Hyptona. Po intenzívním rozhovoru je Moxey více méně spokojen. Hypnotové použijí na Dailu své schopnosti. Daila se pak s Charlot vydá na cestu a najde v oblasti Krelquottů bohaté naleziště Tharytu jakož i horninovou žílu, ve které se kameny štěstěny jen hemží. Pomocí tohoto nálezu dokáže vyléčit Daily a další psionicky nadané živé tvory od jejich nešťastného daru.

Jedné noci se v jeho táboře objeví Gamyhn. Je v žalostném stavu. Kapitán kosmické lodi jí omráčil, oloupil a zase vysadil na Cirgro. Prospektor vezme ženu do nitra Enzefalofanta. Po vydatném jídle padne Gamyhn zcela vysílená na postel a ihned usne. Moxeyovi je jasné, že ženě nemůže důvěřovat.

Aktuální data:
7.7.2022
1565 před NGL
30. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459767.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál