Atlan 721 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 721
Název:Kde slunce nezapadá
(Wo die Sonne nie untergeht)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 720 • chronologicky • AT 722 »
Vydáno poprvé:22. července 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3819 = 232 NGL
Z ráje se stane peklo

Na Zyrphu je bojovník za svobodu Mrothyr a jeho tři druhové v ponorce na cestě k ostrovu, na který byla odstavena LÉTAVICE. Doufají, že budou moci s Atlanovou lodí odstartovat, aby více postoupili proti invazorům. Vedle Mrothyra je ve skupině ještě Arishka, Ťuhýk Lait a jeho společník Prerk. Navzdory problémům s navigací dorazí ke svému cíli a zakotví v malém zálivu. Skupina se rozdělí, aby ostrov nejprve pěšky prozkoumala. Arishka přitom s Mrothyrem narazí na město s kosmodromem. Nad centrální stanicí zpozorují obrovský hologram, který zobrazuje zatýkací rozkaz na Mrothyra. Je na něj vystavena velmi vysoká odměna, na živého nebo mrtvého. Oba se vrátí zpět k ponorce. Lait a Prerk mají dobré zprávy, spatřili na kosmodromu LÉTAVICI. Loď je ale přísně střežena.

Mrothyr si to chce prohlédnout sám a proto jde večer s Arishkou znovu do města. Cestou ukradnou opilci paprskomet. U kosmodromu získají informace, které potvrzují zjištění jejich přítele. Zpátky ve městě přemýšlejí o vloupání do supermarketu, protože nemají žádné zásoby. Když chtějí úmysl realizovat, jsou osloveni. Mrothyr je překvapen, když pozná svého starého přítele Pleashcroyta. Oznamuje jim, že se asi padesát bývalých bojovníků za svobodu zdržuje na ostrově, pracují mezitím pro Ligridy, aby jim alespoň finančně trochu uškodili.

Při setkání se starým spolubojovníkem je vypracován plán na dobytí LÉTAVICE. Na kosmodromu se nachází silně hlídaný nakladač. Zatímco skupinka Mrothyrových starých přátel na něj zinscenuje klamný útok, podaří se bojovníkovi za svobodu a jeho třem kamarádům proniknout na palubu Atlanovi lodi.

Sotva se dostanou na palubu, LÉTAVICE odstartuje. Když se dostanou do kosmického prostoru, zjistí, že je pronásledují tři ligriské lodě. Mrothyr, zcela nezkušený ve věci navigace, nechá loď, aby sama pronásledovatelům utekla. Navzdroy různým změnám kurzu a několika nadsvětelným etapám se to zpočátku nedaří. V jedné sluneční soustavě, kde se hemží miliony malých asteroidů, nastane vhodná příležitost. LÉTAVICE přistane v jeskyni na jedné malé planetce.

Zatímco posádka LÉTAVICE čeká, až Ligridi přeruší pátrání, zpozoruje Lait několik robotů v jeskyni. Kromě toho zaměří mezi asteroidy roje malých lodí, které se pustí do ligridských lodí a zaženou je. Když chce LÉTAVICE opět startovat, něco selže. Silové pole z asteroidu nechce loď pustit.

Mrothyr se rozhodne promluvit si s roboty. Dříve než vyrazí, najde LÉTAVICE v jeskyni přepážku a vybuduje k ní energetický tunel. Když potom opustí loď a přepážku otevřou, spatří velkou, jasně osvětelnou a bujně zarostlou jeskyni, ve které je velké množství Zyrphů a dalších bytostí. Jeden z robotů je přivítá v Eleyionu a nabídne jim občerstvení. Jak se ukáže, jsou všichni obyvatelé asteroidu zajatci, částčně už i desetiletí. Průchody jsou zajištěny dezintegračním polem, kterým mohou projít pouze roboti. Někteří z obyvatel kolem Zyrpha Kartrokraeta zde vybudovalo krutovládu. Když se Mrothyr a jeho přátelé odmítnout podřídit, jsou brutálně zmláceni. Mrothyr se dozví od Daila jménem Taduk, že mnoho obyvatelů nechce asteroid opustit, protože si tu žijí jako v ráji a dokonce se obávají, že by mohl být zničen, pokud někdo unikne.

Navzdory tomu sestaví Mrothyr společně s Dailou tajný plán útěku. Zatímco Lait a jeho Prerk odvrátí lidi Kartrokraeta, zabijí jednoho robota aby se v jeho těle dostaly na místo, kde si myslí, že jsou řídící prostředky. To se sice podaří, ale Lait je během snahy o odvedení pozornosti zabit. Přes dezintegrátorové pole musí Mrothyr pozorovat, jak se Kartrokraet zmocní Arishky. Chce se vrátit a pomoct jí. Když si toho všimne, s posledními silami se od násilníka odtrhne a úmyslně skočí do smrtícího pole.

Otřesený Mrothyr a Taduk hledají řídící centrálu. Když jí najdou, dozví se z interaktivního záznamu bytosti Arcklörn-Ilo historii asteroidu a jeho stavitelů. Národ Karalkonů žil kdysi dávno na čtvrté planetě. Disponovali velice málo surovinami, proto se jim nepodařilo rozvinout mezihvězdné kosmické lety. Aby toto manko překonali, rozhodli se rozstřílet třetí planetu s cílem vybudovat z některých asteroidů kosmické lodě. Roboti pak měli s malými loděmi převést lidi do asteroidů, až budou dostatečně vybavené. Než se plán podařilo dovést do konce, rozpadla se také čtvrtá planeta. Bylo jen málo přeživších, teď i málo obyvatel pro asteroidy, ale roboti se na věčné časy držely svého rozkazu.

Mrothyr přemluví počítač, aby vězně nechal jít. S Tadukem se vydají k LÉTAVICI, když potkají Prerka. Ten se s nimi rozloučí, protože je jeho poviností se Kartrokraetovi pomstít za smrt Ťuhýka. Následně bude následovat Laita.

Mrothyr vezme na palubu několik dalších Dailaů a odstartuje. Taduk ještě v asteroidu zachytil radiogram, kde jsou »přátelé slunce« svoláváni k »ústředí světla«. Jemu to neříká nic, ale Daila vědí, o co jde. Letí tedy na Gyd, kde se setkají s GHYLTIROONEM. Ten vezme na palubu Dailay, zatímco Atlan převezme LÉTAVICI. Společně s Chipolem a Mrothyrem pak pokračuje v cestě.

Aktuální data:
16.1.2022
1565 před NGL
34. Tartor 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459595.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál