Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 709
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 709
Název:Modulman
(Der Modulmann)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 708 • chronologicky • AT 710 »
Vydáno poprvé:29. dubna 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3819 = 232 NGL
Sledují stopu časem a prostorem

Anima viděla, že Atlan na Ghuurmu nebyl zabit, a správně poznala, že kosmokraté u něj vyvolali novou prostorovou dislokaci. Sklíčena ze ztráty svého rytíře (který nemá status Rytíře Hlubiny, což ale Animě nevadí), ukradne z VIRGINIE pomocný člun a bezúčelně bloudí Alkordoomem. Je stále více zoufalá, protože je extrémně nepravděpodobné, že Arkonidana ještě někdy najde. Prolétá skoro celý Alkordoom, než se dostane do ohonu této galaxie, kde jí tryskající paprsek hyperenergetických efektů vlivem účinku nadřazené energie vytrhne i s lodí z časoprostorového kontinua.

Vigpanďanka Neithadl-Off má ambivalentní vztah k pravdě. Sice nikdy nelže, osvědčilo se jí ale žonglovat s logicky asociovanými volně vymyšlenými fakty, příležitostně smíchanými s troškou skutečných příhod, a tak se snadněji dostat k cíli, než s často nevěrohodně znějící pravdou. Její schopnost se vyvinula do stadia, kdy už nedokáže odlišit, zda přímo lže nebo mluví pravdu (část své minulosti zapomněla). Označuje se za paračasovou historičku, aniž přesně ví, co to je. Na planetě Ummach nenašla to, co najít chtěla - i když už neví, co přesně hledala. Proto si >vypůjčila< ZIRKOZUM, malou kosmickou loď, která stála nepoužitá na kosmodromu. Samozřejmě ani nenechala zprávu, zda ji opět vrátí. Není jí proto tedy vůbec jasné, proč jí sledují dvě kosmické lodě, které ji rozstřílí na vrak. Ten se teď žene ke chladné, daleko od slunce obíhající planetě a hrozí, že se o ní roztříští. Vigpanďance se podaří provést několik oprav a nouzově přistát na planetě Kaldoch. Najdou ji tři prospektoři z národa Snakuldů a vyslýchají ji. Svou schopností se jí podaří trojici přesvědčit o své nevinnosti a získá kromě toho ještě od Hokill-Hommufa informace, že v tomto systému slunce Nutak se nachází časová hrobka. Sice přesně neví, co to má být, ale po několika panácích silného alkoholického nápoje přesvědčí Neithadl-Off prospektory, že jen oni sami mohou proniknout do krajně nebezpečné časové hroby, i když všichni vědí, že ji hlídá nebezpečný strážce. Vigpanďanku zajímají samozřejmě jen vědecké poznatky, nesmírné bohatství má zůstat prospektorům. Nafrein-Nakruf tomuto vábení nedokáže vzdorovat. Přenechá Neithadl-Off svou kosmickou loď DSCHWINGG.

Vigpanďanska se vydá neprodleně ke třetí planetě Xissas, ale nalétávací fáze je velice obtížná. Ovládání velice zchátralé lodě občas nereaguje na povely; protože se Neithadl-Off ve všech kosmických lodích velice dobře vyzná, svádí to na cizí vliv strážce časové hrobky. Dříve než se prospektorská loď roztříští o Xissas, je zachycena neznámým jevem a snesena dolů. Z oceánu se vynoří kovový ostrov, ke kterému se Vigpanďanka vydá v kosmickém obleku. Když na něj vstoupí, vyjde před ní prastaře vypadající, humanoidní bytost, která se jí ptá, zda hledá Modulmana. Je velice starý a trpí výpadky pamětí, které Neithadl-Off okamžitě doplní svými vymyšlenými příběhy. Strážce jí nechá proniknout do nitra hrobky, kde se dostane až k Modulmanovi. Do tohoto humanoida se Vigpanďanka, která vypadá jako trampolína s kovovým rámem, okamžitě zamiluje a rozhodne se ho osvobodit. Lásku před ním ale zpočátku tají. Neithadl-Off přesvědčí strážce, že jen Modulman může potvrdit její smyšlený příběh, a tento již zřetelně zmatený strážce, který náleží k řádu Časových chirurgů, vypne poté stázové pole, ve kterém je bytost jménem Goman-Largo zachycena. Dříve než strážce a jeho kolegové prokouknou bluf, podaří se Neithadl-Off a Goman-Largovi opustit časovou hrobku. Dostanou se na DSCHWINGG a uniknou z Xissasu.

Modulman byl Časové škole v Rhufu vyškolen, aby potíral Časové chirurgy. Jejich členové ho ale zajali a na několik tisíciletí uvrhli do stáze. Protože Vigpanďanka představuje zcela odlišný druh života je Goman-Largo přesvědčen, že se do něj zamilovat nemůže. Označení Modulman nosí proto, že ho Časová škola v Rhufu adekvátně připravila.

Pomocí genotronických (zkratka pro geneticko-pozitronické) moduly, které má v těle, může působit jak na technické přístroje, tak i živočichy v okolí.

Již tak už nutně opravu potřebující loď zasáhne na zpátečním letu na Kaldoch dimenzionální katapult a vír n-dimenzionální energie je vrhne do jiného kontinua, kde jsou zdánlivě na věky uvězněni. Po nějaké době ale dojde ke strašlivé kolizi, která DSCHWINGG opět odhodí do normálního prostoru - stejně jako objekt, se kterým se srazil. Jedná se o jednomístnou kosmickou loď, ve které se zdržuje Anima. Obě strany jsou přesvědčené, že srážku úmyslně zavinil ten druhý. Obě poškozené lodě se ženou k poli asteroidů. Když obě lodi přistanou na různých, ale sousedících asteroidech, začnou proti sobě navzájem bojovat.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A709« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)