Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 708
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 708
Název:Colemaynovo pátrání
(Colemayns Suche)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 707 • chronologicky • AT 709 »
Vydáno poprvé:22. dubna 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3819 = 232 NGL
Hvězdný tramp v Manam-Turu

Evroňan Colemayn byl zajat v Oku Osvíceného na Ghuurmu, poté co vběhl do pronikavého světelného úkazu, poté co se s Atlanem navzájem zahlédli.

Protože je jeho přežívací potenciál podezřele mimořádně vysoký a důvod pro to leží v přirozenosti věcí, je až na několik ožehnutých vlasů prakticky nezraněný, když opět přijde k sobě na neznámé planetě. Má také svůj batoh s výstrojí. Nachází se v mrazivé, téměř temné oblasti. Na určitém místě na horizontu zpozoruje vzdálený záblesk světla ještě nevyšlého slunce a vydá se tímto směrem. Brzy na to zaslechne výkřik, který přichází od dvou malých živočichů, po který jde zřejmě místní šelma. Zabije šelmu pomocí malé pušky a bytosti osvobodí. Mají čtyři nohy, dvě ruce, zelený kožich a jsou asi 60 cm vysocí. Jmenují se Zenneck a Cyrga, jejich planeta Pharst a jejich národ si říká Pharstové. Hvězdný tramp se dokáže relativně rychle naučit několik zlomků jejich jazyka, zatímco společně jdou směrem ke světlu.

Pharst má vázanou rotaci, nastavuje tedy slunci stále tutéž stranu. V přechodovém pásmu se nachází vesnice, ve které se oba Pharstové rychle ztratí. Pak se ukáže hejno větších Pharstů a Colemayna zajmou. Je zavřen do domu a tam se s pomocí televize rychle naučí jejich řeč. Od Tuffelsyta, strýce obou zachráněných dětí, se tramp dozví, že Atlan by mohl být v asi 800 km vzdáleném městě Nald-Pharst, pravděpodobně někde u kosmodromu. Tuffelsyt slíbí Clemaynovi, že ho tam dostane. Nebude to ale jednoduché, protože ho ostatní chtějí postavit před soud. Zenneck a Cyrga při svém vyprávění, pravděpodobně ze strachu, lhali. Ve skutečnosti Tuffelsyt počítá s vysokým ziskem, když Colemayna prodá jako pracovního otroka. Po vyvolání rozruchu se mu podaří trampa dostat pryč, vesničani ho ale přitom poznají a musí tak s sebou vzít i Zennecka a Cyrgu, proti jejich vůli. Ve zchátralé čtvrti Nald-Pharst odvede trojici do úkrytu, který zvenku zatarasí. On sám odejde, aby se dozvěděl, kde by se dal najít Atlan. Podporuje ho přitom starý a zkušený obchodník Szulcy, který pomáhá svými skvělými kontakty. Od nich se Tuffelsyt dozví, že Atlan je zajatec na palubě ZYRPH'O'SATHU, velké, tajemné lodi, do které se nedá jednoduše dostat.

Colemaynovi se mezitím podaří uniknout s dětmi z úkrytu, uprchne s kluzákem z města, zatímco děti se vrátí do své vesnice. Během prudké bouře je Tuffelsyt zatčen a postaven před soud, protože se provinil vůči zájmům své vesnice a navíc unesl Zennecka a Cyrgu. Přelíčení je živě přenášeno v televizi, což Colemayn sleduje z úkrytu poblíž kosmodromu. Pharsťan je odsouzen k deseti letům vyhnanství na Světě temného mrazu. Jak je u Pharsťanů zvykem, dostane Tuffelsyt po vyhlášení rozsudku od žalobců mnoho darů na rozloučenou, které mu mají ulehčit čas v exilu. Potom je odvede na kosmodrom.

Colemayn neví o jiné šanci, jak se dostat k informacím o Atlanovi jinak než přes Tuffelsyta, protože už jen jeho vzhled je zde velmi nápadný. Rozhodne se tedy padoucha osvobodit. Dostane se na palubu vězeňské lodi NOČNÍ HON a vypne tamní roboty, poté co z nich předtím vymámí informace o tom, jak funguje ovládání letu. Tuffelsyt, který se před vstupem na palubu ještě pokusí vyvolat rozruch a uniknout, je přemožen a odveden na palubu. Potom loď rychle opustí Pharst. Po dlouhém rozhovoru je Colemaynovi jasné, že se na Tuffelsyta nemůže spolehnout, protože mu jde jen o zisk. Zřejmě ale od Atlana čeká větší zisk než od Colemayna, proto se rozhodne pomoci Arkonidana vysvobodit. Poté co pomocí nadsvětelné etapy setřesou ze stopy pronásledovatele, skryje Colemayn NOČNÍ HON v jeskyni na jednom asteroidu.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A708« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)