Atlan 707 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 707
Název:Mrothyr, posel smrti
(Mrothyr, der Todesbote)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 706 • chronologicky • AT 708 »
Vydáno poprvé:15. dubna 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3819 = 232 NGL
Atlan v paláci mocného

Atlana bodnul Aradik. Jed u normálních živých tvorů způsobí během několika sekund smrt, ale buněčný aktivátor jí dokáže zabránit. Přesto je Atlan blíže smrti, než životu; nemůže se hnout a neustále upadá do bezvědomí. Chipol u něj zůstává a stará se o něj. Tarlos využije jeho nepozornosti a položí Arkonidanovi na hruď dalšího Aradika a provokuje ho, aby Atlana bodnul. Ale Chipol přijde včas a Aradika zabije. Věří ale, že Tarlos chtěl Arkonidana před smrtícím zvířetem chránit. Když se Atlanovi konečně podaří procitnout, vysvětlí Dailovi situaci.

Nacházejí se v opuštěné továrně vysoko v zasněžených horách. Jsou tu jen čtyři kluzáky, všechny přísně střežené. Jedinou možností útěku jsou velké kovové mísy, které jdou použít jako sáně. Chipol do ní již předtím uložil deky, do kterých zavrtá Atlana, zakryje ho a saně roztlačí. Sáňky dají jen těžce ovládat a vůbec se nadají zbrzdit. Musí se vyhýbat stromům, řítit se po strmých svazích, přeskočit propast, potom překonat další svah a nakonec přejet frekventovanou komunikaci. Přejezd se nepodaří, saně prolomí bočnici kamionu a zůstanou viset na korbě. Rozzlobený řidič začne na oba řvát. Pak ale spatří, jak Atlanovi na prsou z košile vylézá Aradik. Zvíře bylo u něj celou dobu, ale nepíchlo ho. V jeho oslabeném stavu by to znamenalo smrt. Řidič si myslí, že má před sebou Invasta; ti jsou zde pokládáni za velmi vysoké náboženské hodnostáře. Zbrkle se začne omlouvat a nabídne Atlanovi, že ho odveze, kam bude chtít.

Atlanovi je směr lhostejný, chce jen co nejdříve nabrat síly. Vozidlo tedy pokračuje v cestě, ale nedostane se daleko, protože před nimi Mrothyr a jeho společníci přepadnou zbraňový transport Naldrynnů. Atlan věří, že ho Mrothyr podezřívá, že do jeho tábora propašoval Brutuse a Tarlose, a snaží se proto před ním skrýt. Ukradne tedy nejpřednější vozidlo v koloně a prorazí skrze hořící transportér. Atlan ani Chipol neví, kde má vozidlo brzy, a protože silnice je stále strmější, rychle se zvyšuje jejich rychlost. Kromě toho je pronásledují nejen ostatní řidiči, ale i kluzáky Naldrynnů. V jedné serpentině se jim podaří konečně poslat vůz do protisvahu, ale pronásledovatelé jsou blízko. Zaženou je několika výstřely, pak se vynoří kluzák, jehož posádka je pozve k sobě na palubu.

Uvnitř na ně čeká Mrothyr. Nepodezírá Atlana z kolaborace, ale chce ho u sebe ukrýt. Rozhodne se společně s nimi odcestovat do hlavního města Mhyn, které má stejný název jako nejsilnější spolkový stát na Zyrphu. Na cestu se vydají s osmi kluzáky a cestou náhodou přeletí tajnou základnu Naldrynnů, která několik kluzáků sestřelí. Po boji proti hrstce Naldrynnů mohou dále pokračovat jen čtyři kluzáky a přelétají přes stále rozlehlejší oblasti továren, které Zyrphové museli koupit od Naldrynnů; produkované zboží je ale nepoužitelné a hromadí se před nimi. Pak Atlan zpozoruje pronásledovatele. Aby je setřásli, opustí kluzáky, schovají se a nechají ho dále pokračovat pod autopilotem, dokud není sestřelen. Klamu si zřejmě nikdo nevšimne.

Pěšky se pak vydají k jedné továrně, ze které je na ně stříleno. Zyrphové se brání a zabijí dva Naldrynny. Potom továrnu prozkoumají a najdou tam tucty malých kosmických lodí Naldrynnů. Mrothyr je chce zničit, ale Atlan ho přesvědčí, že by bylo lepší ukrást několik nenahraditelných pozitronických součástek, kvůli čemuž by se nemusel tolik obávat pomsty zelených bytostí. Posádky jsou pouze paralyzované. Při další cestě s nalezeným kluzákem zaslechnou v rádiu informaci, že Mrothyr a jeho bojovníci přepadli základnu Naldrynnů a všechny Naldrynny bezohledně postříleli. Propaganda proti nim tedy běží na plné obrátky. Podaří se jim nepozorovaně se dostat na Mhyn a proniknout do vládního paláce. Prezidentka Grareika poskytne Mrothyrovi, Atlanovi a Chipolovi azyl. Příštího dne jsou přivolání ke Grareice. Přítomni jsou také ještě Tarlos, Invast, několik Naldrynnů pod velením Uaru a představitel exekutivy, který pátrá po teroristech. Grareika pronese mírovou nabídku a chce ještě téhož dne přednést mírové poselství před všemi Zyrphy a Naldrynny. Uaru má rovněž proslov, ve kterém vychvaluje výhody ekonomické spolupráce obou národů. Proslov je živě přenášen po celé planetě.

Trojice se vykrade z paláce, spojí se s Mrothyrovými bojovníky za svobodu a obsadí rozhlasovou stanici. Přinutí jejího velitele, aby do projevu Uarua vysílal obrázky obrovských továren a haldy pro Zyrphy zcela zbytečného zboží. Po projevu se Zyrphové pustí do boje proti Naldrynnům, s čímž ale rychle přestanou, protože na Zyrphu přistane několik tisíc naldrynnských kosmických lodí - mnoho přitom v blízkosti vládního paláce. Atlan objeví v blízkosti Uaru trojici Hyptonů a je společně s Mrothyrem a Chipolem zatčen. Ví totiž, kdo skutečně tahá za drátky. Trojice je odsouzena k okamžité smrti. Tarlos si přeje vykonat rozsudek vlastnoručně, ale nadřazený rozkaz ze ZYRPH'O'SATHU, který právě přistál, mu v tom zabrání. Místo toho odvede Atlana a Chipola na palubu velké kosmické lodi. Naldrynnové se ze Zyrphu stáhnou, zůstane jich tam jen několik. Další úvěr Zyrphům už v budoucnu nedají, obchodní styky jsou dalekosáhle pozastaveny.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A707« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
28.9.2021
1566 před NGL
13. Prikur 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459485.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!