Atlan 690 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 690
Název:Zářivý
(Der Strahlende)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Alkordoom
« AT 689 • chronologicky • AT 691 »
Vydáno poprvé:17. prosince 1984
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3818 = 231 NGL
Honba ve Sluneční stepi

Pověřenec Osvíceného Neznámý, který se zdržuje na neznámém místě v Alkordoomu, nechá probudit posledních devět Noos-Unosů z hlubokého spánku a odvést je do věže, která ční tisíc metrů vysoko z oceánu. Instruuje kaktusům podobné bytosti, že mají začít honit Atlana a ANIMU a narušitele odstranit. Mají přitom dovoleny všechny prostředky a mohou rigorózně zničit všechny, kdo jim přijdou do cesty; dá jim k dispozici tři dobře vybavené kosmické lodě. Potom vloží devět změnových krystalů do robotských těl, tyto se probudí ze strnulosti a dostanou stejný rozkaz.

Atlan se spontánně rozhodne, že nutně potřebuje několik dnů relaxace a nechá ANIMU přistát na neznámé planetě. Uruch, jak se planeta jmenuje, padla krátce předtím za oběť katastrofě. Všem Uruchanům byl zřejmě ukradnut psionický potenciál a upadli zpět do primitivity. Tedy až na Uruca, který se tou dobou zdržoval na palubě jedné kosmické lodi. Kolport se chce vydat na lov a Atlan tak planetu prozkoumává na vlastní pěst. Přitom narazí na první Roboty měniče, kteří ho napadnou. Dva z nich může zničit a potom jen s obtížemi unikne. Také Kolport potká jednu z robotských bytostí, která právě útočí na Uruca a několik zblblých Uruchů; nemohou ho zničit a loučí se se životem. Pak je ale zachrání Kobranka Erlfret, která už řadu let žije na Uruchu. Zničí roboty pomocí tajemného kamene, který s sebou nosí. Probudí omdlelého Kolporta několika pohlavky, čímž si u Kolporta získá neomezenou náklonost. Erlfret odvede Kolporta a Uruchy do bezpečí. Potom se setkají s Almergundou, Duunou, Wasterjajnem a Dhonatem, ke kterým se připojí.

Mezitím je ANIMA napadena zbylými měniči, a prchne s Atlanem. Zamaskuje se za jezero na povrchu planety a čeká, než měniči ztratí její stopu. Ale Měnič-7, který se jmenuje Zářivý, to odhalí a naváže kontakt s Atlanem. Zářivý se vzbouřil vůči svému zadavateli rozkazů, protože ten vyslal nejen měniče, ale ještě Noos-Unosy a byl by zabil všechny vrátivší se, ať už by splnili rozkaz nebo ne. Atlan se rozhodne bojovat nejdříve proti novému protivníkovi. V říční deltě se mu podaří tohoto živého tvora paralyzovat a ukrást mu výstroj. Jedná se o Unpjoka a Atlan se ho zeptá na jeho rozkazy - netuše, že jsou všichni Noos-Unosové v telepatickém kontaktu. Atlan se pak odebere do blízkosti místa, kde přistála loď Noos-Unosů.

Erlfret, Kolport a Uruchové se toulají po krajině a hledají ANIMU; jsou přitom napadeni měniči, ale magický Erlfretin kámen roboty zničí. Když se Erlfret pokusí později zachránit dvě urušské děti, je jedním měničem zastřelena. Kolport přísahá pomstu; nesprávně za to považuje odpovědné Noos-Unosy.

Měnič-7 naváže kontakt s Unpjokem a snaží se ho přesvědčit, že je Neznámý poštval proti sobě, čemuž ale Unpjok nevěří. Odvede tak ale Noos-Unosy, což umožní Atlanovi umístit v lodi několik trhavinových náloží. Než se mu podaří loď opustit, je napaden dvěma kaktusovými bytostmi. Kolport mu přispěchá na pomoc, podaří se jim uprchnout z lodi, která o několik vteřin později exploduje. Kolport je přitom zabit padajícím kovovým úlomkem.

Měnič-7 se setká s Urucem a rozhodne se pomáhat Uruchům. Mezitím se probudí u táborového ohně ležící Colemayn a obává se, že tentokrát Atlana nestihne. ANIMA se odmaskuje, nabere Zkoumače stepi a chce opustit planetu, ale dvě zbývající kosmické lodě na ní zaútočí hyperpolem. ANIMA je jimi vržena skrze hyperprostor ven ze Sluneční stepi.

Přeživší Noos-Unosové se vrátí k Neznámému a poznají, že Měnič-7 měl pravdu; jsou okamžitě zničeni.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A690« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
7.7.2022
1565 před NGL
30. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459767.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál