Atlan 677 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 677
Název:Krystalové komando
(Das Kristallkommando)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Alkordoom
« AT 676 • chronologicky • AT 678 »
Vydáno poprvé:17. září 1984
Vydáno v češtině: -
Čas děje: červenec 3818
Na světě nočních duchů

Krystalové komando dorazí pod Kennennickovým vedením na krystalové lodi na Lummensand. Ačkoliv je planeta pustým světem, který původně kolonizovalo jen několik horníků, panuje na orbitě čilý ruch. Důvodem je zázračný krystal, který byl na Lummensandu objeven před asi 500 dny a který dokáže léčit fyzické nebo psychické nemoci. Kolem tohoto krystalu se rychle vynořil kněžský kult, který nemocného nechá před krystal předstoupit jen po odpovídajícím daru. Krystalové komando má právě tento krystal ukrást.

Mezitím je piráty zajata ke sešrotování určená kosmická loď KHARLHON. Na palubě se nachází mladík Ily Locarnen, jeho všechny možné nemoci simulující tetička a svéhlavě naprogramovaný robot Gräzzer. Šéf pirátů Thaťan Ishan-Khan se rozhodne využít rozpadlou kosmickou loď jako kamufláž, aby z Lummensandu ukradl obětní dary. Již během příjezdových formalit si Atlan Ilyho, jeho nové přítelkyně (kterou dříve také unesl Ishan-Khan) a šéfa pirátů několikrát všimne, rozpozná Thaťanovy úmysly, ale nezasáhne.

Atlan je společně s Pazzonem a Blackboxem vyslán napřed, aby prozkoumali situaci kolem zázračného krystalu. Při této příležitosti se Blackbox rozhodne utéct, je ale o několik hodin později zabit zahalenou bytostí se jménem Foinsell - zřejmě je to jakýsi prostředník k Gentile Kazovi. Atlanovi se zdá být Foinsell jaksi známý, ale navzdory fotografické paměti nemá tušení odkud (přes plášť může z Foinsella jednoznačně určit jen velikost, zbytek je skrytý). Zatímco Atlan a Pazzon v noci obhlížejí krystal, zjistí, že se o něj zajímají ještě dvě další skupinky: Ishan-Khanovi piráti a skupina tří mutantů. Údajně jsou odpovědní za to, že krystal ještě neopustil Lummensand. Obě skupiny se spojí, když se najednou objeví strážci krystalu; pomocí hypnosugestivního vlivu je všem přítomným předstírán útok předimenzovaných robotů, načež všichni prchnou.

Při útěku narazí Atlan a Pazzon na Ilyho a jeho přítelkyni. Atlan jim dá osudovou radu, že příští noc budou mít vhodnou příležitost k útěku, protože všichni piráti budou mít jiné starosti. Detaily ale neprozradí. Kennennick dá příští noc znamení ke krádeži krystalu, což se ale neobejde bez několika mrtvých v Krystalovém komandu. Když je uvolněno ukotvení krystalu, teleportuje se Foinsell s Atlanem na můstek krystalové lodi a Atlan s ní odletí ke krystalu a podaří se mu ho připevnit k lodi. Poté Kennennick paralyzuje všechny ostatní členy Krystalového komanda, nechá je na pospas svému osudu a vstoupí na loď.

Krystalová loď prchne z Lummensandu; během následného zmatku se Ilymu Locarnenovi podaří utéct se svou kosmickou lodí, na které se kromě jiného nachází pirátská kořist. Z chlapce se během událostí posledních dnů stane muž, protože se mu podaří jeho věčně hubující, panovačnou tetičku umlčet několikaminutovou slovní tirádou, čímž získá respekt u své nové přítelkyně.

Najednou se nad Lummensandem vynoří několik bojových eskader čarodějnice z Kontagnantu tvořených Vosami, napadnou Krystalovou loď, protože rovněž chtějí získat zázračný krystal. Řízení krystalové lodi je stále obtížnější a Atlan pozná, že Kennennick je mutant, který zřejmě pracuje pro Zulgea z Mesanthoru a Krystalické komando sabotoval. Pozná také, že Foinsell musí být identický s Gentile Kazem, který je zřejmě krystalovou bytostí. Poté co zjistí, že ukradený krystal je ANIMA, podaří se jim utéct. Protože loď dostala těžký zásah, přejde Atlan do záchranné kapsle. Krystalová loď s Gentile Kazem dokáže přesto uprchnout, Atlan je naproti tomu zajat Crynnskou brigádou.

Aktuální data:
24.5.2022
1565 před NGL
29. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459723.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál