Atlan 718 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 718
Název:Vyslanec z Tryshu
(Der Gesandte von Trysh)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Manam-Turu
« AT 717 • chronologicky • AT 719 »
Vydáno poprvé:1. července 1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: květen 3819 = 232 NGL
Mutant na tajné misi

Vyhnaní Dailaové na planetě Trysh, kteří jsou informováni o situaci na Aklardu, se rozhodnou, vyslat tam jednoho z nich. Vybraným je slabý mutant Elyl. Má navázat konakt s politiky a přislíbit případnou pomoc.

Elyl přistane tajně v nákladním kontejneru na Uschriinu, nejsevernějším kontinentu. Ačkoliv přílet probíhá podle plánu, stane z jeho pobytu trauma. Nejen že se mu parapsychicky nenadaní Dailaové jeví jako mrtví, hrozí mu ještě také, že bude jako horník odveden na několik let na nucené práce. Jednou v noci za mlhy těsně unikne, pak padne do rukou lupičům, nakonec znovu unikne. Do svého konečného cíle, do oázy Rhyikeinym, se tak dostane výrazně později, než plánoval.

Rhyikeinym sice leží v klimaticky chladné oblasti, profituje ale z okolní silné vulkanické aktivity, takže tam celeročně panují velmi mírné podmínky. V centru oázy se nachází starobylý chrám, centrum léčení nejrůznějších nemocí, který vede několik knězů. Co kromě několika zasvěcenců neví nikdo je, že úspěšné léčení spočívá v neposlední řadě na skupině léčitelů, parapsychicky nadaných Dailaů, kteří žijí ve skrytu v katakombách pod oázou.

Jediný, kdo toto tajemství objevil již před lety, je Aksuum, nejvyšší rada z Aklardu. Rozhodne se vydat se do Rhyikeinymu, aby tamní mutanty požádal o pomoc. Mají vypátrat Daily vyhnané na jiné světy. Rada sice ví o probíhající misi GHYLTIROONu, dává této operaci ale málo šancí. Díky svým schopnostem jsou léčitelé dobře informovaní, proto očekávají nejen přílet Aksuuma, ale pověří také chrámového služebníka Bannishe úkolem vyzvednout velvyslance z Tryshu na kosmodromu. Tento záměr se ale nezdaří.

Elyl se přes všechny obtíže dostal mezitím do oázy. Tamní takřka rajské poměry jsou ve velkém protikladu k jeho dosavadním zážitkům na Aklardu, představují splnění všech jeho snů. Utrpí psychickou blokádu, zapomene zcela na svůj úkol a pokládá se za Dailu z Aklardu. Chce strávit zbytek života v Rhyikeinymu. Ruší ho jedině několikrát se opakující vize velké postavy, která nosí helmu.

V oáze nezůstane Elyl dlouho neobjeven. Duševní zmatek se ale nedá jednoduše odstranit. Kněží poznají v Elylových vizích Ligridy a vydají se pátrat po špionovi - neúspěšně. Následkem toho vpadnou ligridští invazoři také do Rhyikeinymu. Teprve teď, když hrozí zničení ráje, uvolní se Elylova blokáda. Oznámí Aksuumovi nabídku pomoci od vyhnanců. Je nutno spěchat a Aksuum a Elyl musí prchnout z Rhyikeinymu. Tajnými chodbami se dostanou ke kluzáku a odletí ke kosmodromu. Tam je právě odbavovaný GUNDBAD AKLYS, nákladní loď z Tryshu. Oba se dostanou na palubu, kde je přivítají. Posádka je informována o Elylově misi a předá ji na velitelství. Loď může bez potíží odstartovat - cílem je tajné místo srazu. Když dorazí do prázdného prostoru, vyšle vyslanec hyperradiogram »příteli slunce« s prosbou o setkání u »ústředí světla«.

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál