Atlan 684 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 684
Název:Průnik na Crynn
(Durchbruch nach Crynn)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Na příkaz Kosmokratů / Alkordoom
« AT 683 • chronologicky • AT 685 »
Vydáno poprvé:5. listopadu 1984
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3818 = 231 NGL
Mise do říše čarodějnice Zulgey

Paul Namarro, jediný celesťanský agent na Crynnu, žije v současnosti v Cornosu, pracuje oficiálně jako výrobní organizátor a snaží se zjistit stanoviště tajemného Pyramidonu. V souvislosti s tím se pokusí přesvědčit jednoho Grayona, že se během několika dnů zastaví produkce lodí třídy Vosa, protože v určité části stavby dochází k problémům. Grayon vyrazí pryč, a když chce Namarro odejít, vejde Integrál. Tato bytost, která dokáže neklamně určit, zda živý tvor mluví pravdu, je přímým podřízeným Fazety a stojí tak jasně nad Crynnskou brigádou. Paulovi se téměř zastaví srdce, ale Integrál tu není kvůli němu, nýbrž kvůli zatčenému Graynovi.

Po tomto hrůzném zážitku si nechá Namarro ostříhat vlasy a oholit vousy. Teprve potom ho napadne, že tím v totalitně hlídaném státě podezření může jen zvýšit. Obrátí se se žádostí o radu na Mackera. Ten mu sice nepomůže, vypráví mu ale, že dostal příkaz od Celeste. Má sem dorazit kosmická loď ANIMA, a on se má postarat o to, aby nepovšimnutě přistála na Crynnu. To je téměř nemožné, ale robot Macker vyvinul plán; musí být zničena strážní stanice na jižním pólu. Mají už jen 29 hodin, aby to dokázali.

Namarro se obrátí s prosbou o pomoc na Parce, který pro Integrály pracuje jako pozorovatel na ministerstvu financí. S ním navštíví spojence Overfana, červovitého Muraena, a Czlotha, Miratorna s dokonalou schopností mimikry. Overfan vlastní kluzák, který není dálkově kontrolován; společně s Mackerem se vydají k jedné budově, ve které si chtějí obstarat průhlednou trhavinovou fólii. Přitom je téměř objeví Thaťané, a Paul téměř dostane infarkt.

Skupinka odlétá na jižní pól. Těsně před strážní stanici objeví cisternovou loď, přistanou v ní a objeví pět ženských Muraenů, které se zde skrývají před dozorčími přístroji Fazety. Cisternová loď je odveze těsně před ostrov se strážní stanicí a tím jím dá téměř dokonalé maskování.

Když se přibližují k ostrovu, jsou objeveni strážní pozitronikou a ostřelováni raketami. Parc přijde o život, ale když tamní posádka Thaťanů nalezen jeho mrtvolu, uvěří tomu, že byl sám. Zbytek skupinky zůstane neobjeven a podaří se jim připevnit trhavinovou fólii na strážní věž a odpálit ji. Věž se zhroutí, Thaťané ale přežijí, protože byli venku.

Namarro a jeho společníci se stáhnout na cisternovou loď. Tam je opustí Overfan, který chce zůstat u muraenských žen. Ostatní odlétají dále směrem na jižní pól. Je to dobrý nápad, protože sousední stanice pošlou do oblasti zkázy tucet Vos. Letíce po oblouku dorazí k sousední stanici, kde najdou čtyři Integrály, kteří tam provozují výzkumnou laboratoř. Tři z nich jsou paralyzováni a čtvrtému integrálovy je podána droga pravdy, která ho přinutí prozradit stanoviště Pyramidonu. Nachází se na hoře Mauntenn na severní polokouli, na poloostrově Talem kontinentu Mels, asi 2000 km jihovýchodně od města Gom. Skupinka se tam chce vydat s kluzákem, ale mezitím se vrátí bojový kluzák Crynnské brigády. Czloth se přestrojí za Integrála a zatkne Namarra; oba pak odletí svým kluzákem. Zpočátku na západ a když jsou z dohledu bojových lodí odbočí na sever. Kvůli rozrušení postihly Namarra několikrát další srdeční příhody, které ale díky lékům rychle zvládne.

Mezitím ANIMA, která letí blízko jedné nákladní lodi, nepozorovaně pronikne do atmosféry a přistane v oblasti jižního pólu, kde se zvnějšku promění v ledovou kru a tak se dokonale zamaskuje. Macker předá Arienu Richardsonovi pozici Pyramidonu; společně s Atlanem a Florou Almuth se tam vydají na KORÁLU, Namarro, Czloth a Macker rovněž, ale z jiného směru.

Na poloostrově Talem přistane Namarro a jeho druhové před domem ležícím v pustině před Mauntenn. Žije v něm Askpren Ronic. Tomu se nejprve podaří získat jejich důvěru, později se ale odhalí jako crynnský brigadista. Podaří se mu Czlotha zabít kousnutím, Namarro prozatím unikne - a musí spolknout zbytek pilulek, aby nedostal infarkt. Když se chce přiblížit ke kluzáku, skočí k němu zezadu Ronic a chce ho zabít. Mackerem vytvořený tažný paprsek tomu zabrání, oba uniknou, ale Ronic je sleduje. Na úpatí je čeká Richardson, ale Ronic je dohoní. Výstřel z paprskometu poškodí Mackera, ale Paulu Namarroovi se v poslední sekundě podaří Askprena zabít. Stres je ale pro něj už příliš velký a tak se stáhne do divočiny, kde chce strávit zbytek života.

Atlan, Arien a Flora se dostanou na místo střetu a najdou Mackera. Jsou ale zastaveni Crynnskou brigádou. Macker stačí ještě odvysílat radiogram na ANIMU, že se nechali dobrovolně zajmout, protože to je jediná naděje, jak se dostat do Pyramidonu.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A684« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál