Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 176
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 176
Název:Intrikář
(Der Intrigant)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 174 • chronologicky • AT 177 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Specialista USO Kennon pátrá po vrahovi - ve vzdálené minulosti

Ve snu pod přístrojem na iluze o TRAUMPALASTU na planetě Meggion se specialista USO Sinclair M. Kennon přenese v čase do roku 10 498 da Ark a ocitne se ve svém zmrzačeném původním těle na Arkonu III.

Aby utišil svůj hlad, je nucen žebrat o jídlo. Hrdí Arkonidé se mu přitom kvůli jeho vzhledu vysmívají. Aby získal peníze, jde do továrny. Chce majiteli prodat technickou inovaci. Společnost Ervolt Far má zájem na vylepšení mechanismu přechodové komory. Lebo Axton samozřejmě ví, že systém, který nabízí, je jen dočasně revoluční a později bude nahrazen jinou metodou, ale nyní mu prodej přinese nemalou částku peněz, kterou nutně potřebuje.

Axton se snaží pronajmout si pokoj v zapadlém hotelu na okraji velkého kosmodromu na severní polokouli Arkonu III. Když se majitel hotelu zamořeného červenými korály pokusí ukrást Axtonovi trochu peněz, mrzák se brání. Podvodník utrpí bolestivé zranění, když po něm Axton hodí dlouhý hřebík a probodne mu nohu. Axton opouští zchátralý hotel.

Na ulici se dozvídá o smrti důstojníka Cerona Mosselkrina ze zpráv vysílaných na jedné z nově vyvinutých 3D sférických obrazovek. Tento muž byl jedním z prvních lidí, kteří se s ním na Arkonu III setkali, a dělal si legraci z jeho vzhledu.

V Axtonovi se probudí zločinecké instinkty. Doufá, že se mu podaří vyřešit případ Mosselcrinovy vraždy. To mu přinese pozitivní pozornost, o kterou v arkonidské společnosti usiluje. Aby však nebyl neustále závislý na cizí pomoci, rozhodne se vášnivý nenávistník robotů pořídit si takový stroj sám. Na obrovském vrakovišti Axton za málo peněz nakupuje neporušené části vyřazených robotů. Mezi nálezy je i plně funkční hlava, která s ním naváže zajímavý rozhovor. Hlava promluví temným, svůdným ženským hlasem. Stroj neustále oslovuje Axtona "miláčku", "zlatíčko" a "drahoušku". Axton najde modře zbarvené torzo a připojí ho k hlavě. Když se mu podaří nasednout na druhý nález, je Gentleman Kelly schopen se pohybovat vlastní silou. Když robot nazve Axtona "hnízdem", mrzák se neovládne a udeří Gentlemana Kellyho nástrojem. Na hlavě mu zůstane důlek. Axton se pustí do odstraňování reproduktoru. Od této chvíle musí Gentleman Kelly vše dokončit sám.

Axton odpočívá. Náhle se objeví dva Arkonidé a chtějí jeho peníze. Ti dva se do sebe pustí. Kus železa zasáhne jednoho z mužů do hlavy. Druhý muž dostane železnou koulí do krku. Spěšně přiběhne robot bizarního tvaru. Je to gentleman Kelly, který se rozšířil. Axton přikáže stroji, aby ho zvedl a odnesl do malého lesíka. Tam si robota prohlédne zblízka. Gentleman Kelly úspěšně dokončil svou práci. Nyní je vysoký asi metr osmdesát, má sedm rukou a novou kulovitou hlavu s pásem orgánů, který obsahuje hlavní technické vybavení, jako jsou zrakové čočky, řečové membrány, antény a senzory. Tato hlava je umístěna na spirálovém krku. Když Axton objeví na jedné z robotických rukou nůž, málem se zblázní a nasedne na gentlemana Kellyho, kterému tři ruce oddělí, takže mu zůstanou jen čtyři. Kromě fyzických změn provádí Kennon také drobné přeprogramování. Robot teď udělá cokoli, aby Axtona ochránil. Od nynějška má zakázáno používat pro svého pána domácí jména.

Lebo Axton se svým robotem jako ochráncem vstupuje do kasina v nedaleké zábavní čtvrti. Tam se setkává s důstojníky arkonidské flotily Eflou Aratem, Samklem a dvěma dalšími muži, kterým předvádí karetní triky. V rozhovoru dojde i na vraždu Mosselkrina, člena soffského kultu. Axton dostane nápad, že si chce promluvit s knězem sekty.

Nejprve však navštíví projekční kancelář, která sídlí ve sto metrů vysoké budově s trychtýřem a pracuje pro vesmírnou flotilu. Představí inženýrovi Eglo Buteinovi technické vylepšení energetického emitoru a po krátkém seznámení se změnami se stane Arkonidovým partnerem.

Další cesta vede Lebo Axtonem do chrámu sekty Soffů. S nátlakem a energickou pomocí gentlemana Kellyho donutí Axton přítomného Krvavého kněze, aby se přiznal ke smrti Cerona Mosselkrina. Důstojník byl zabit svým nadřízeným za to, že se o něm dozvěděl. Obchodník Bollpta upozornil Mosselkrina na toto tajemství. Víc se kněz neodvážil říct, protože se bál o svůj život.

Axton nyní navštíví obchodníka Bollpta. Kelly, který ho doprovází, je od svého pána oddělen energetickou zástěnou. Rozhovor přeruší policista, který se objeví v obchodě. Oba muži se dohodnou, že se znovu setkají později.

Lebo Axton a jeho partner Eglo Butein vyjednávají se zbrojířem páté flotily. Úředník je z inovací nadšený. Axton a Butein jsou převezeni do podzemního obranného centra pro paprskové zbraně. Terran se seznámí s konstrukčními plány a objeví několik chyb, které činí provoz děl extrémně nebezpečným. Během následující diskuse s policisty a techniky se Axton nenápadně vyptává i na Cerona Mosselkrina.

Když se do diskuse zapojí Aprit Dirgok, Axton má silné podezření, že se dívá na Mosselcrinova vraha.

V Bollptově obchodě vjede ke dveřím sanitka. Obchodník je mrtvý. Axton a jeho robot letí kluzákem na Bollptovu adresu. Gentleman Kelly otevře bezpečnostní zámek. Axton najde Bollptův zápisník. Při jeho studiu najde četné záznamy o Apritu Dirgokovi. Na Arkon ho vyslalo podzemní hnutí na jeho domovské planetě Akkerek, kde měl zavraždit císaře Orbanašola III. Aprit Dirgok však podpořil císaře a zradil svůj lid kvůli osobnímu prospěchu.

V hotelovém pokoji navštíví Lebo Axtona Eglo Butein. Inženýr mu řekne, že na Arkonu III probíhá velké pátrání. Řekne Axtonovi o vloupání do Bollptova bytu a požádá ho, aby zastavil vyšetřování Mosselcrinova případu, protože jinak jim oběma hrozí největší nebezpečí. Lebo Axton požádá Buteina o laskavost. Má poslat Apritu Dirgokovi dopis obsahující úryvky z Bollptova deníku. Butein je ohromen, ale nějak požadavku vyhoví.

Axton přilepí na záda gentlemana Kellyho dvě opěrky nohou a dvě madla. To mu umožňuje používat robota jako relativně pohodlný dopravní prostředek. S Axtonem na zádech se robot vydá na kosmodrom, kde se nachází 30 kulových kosmických lodí arkonidské flotily. Nastupují na menší hvězdnou loď. Na Axtonovo přání přijíždí velitel lodi na schůzku se Zneuctěnými. Velitelem je Akkereker. Axton mu sdělí roli Aprita Dirgoka. Axton má podezření, že Dirgok se chystá spustit na své planetě vlnu čistek, aby zlikvidoval všechny, kdo jsou pro něj nebezpeční. Předloží Akkerekerům svůj plán, podle něhož by Dirgoka měli císaři vydat sami Akkerekerové. Na znamení své nové oddanosti císaři mají dát najevo svou původní roli u dvora a svou úlevu, že Dirgok svůj útok neuskutečnil. Axton se vrací do hotelu s gentlemanem Kellym.

Hned za hotelem však Axton prakticky vycítí nebezpečí. Zastaví se ve tmě s robotem a pozoruje vchod do hotelu. Brzy se tam objeví kluzák. Axton a Gentleman Kelly se stáhnou do zábavní čtvrti. Cestu však blokují kluzáky a muži. Zarostlí se tedy musí stáhnout do nálevny. Podzemním tunelem se dostanou do další budovy s trychtýřem. V garáži kluzáku se setkají s kosmonautem, který na Axtona okamžitě vystřelí z vrhací pistole. Stejně jako kdysi Lebo Axton opět použije prak a vyšle na kosmonauta ocelový hřebík dlouhý jako prst. Hřeb pronikne do čela muže, který upustí zbraň a zhroutí se. Gentleman Kelly odstraňuje hřebík. Kosmonaut přežije. Pomocí kluzáku opustí robot a mrzák budovu trychtýře. Vozidlo je ostřelováno několika Arkonidy, ale podaří se mu bez úhony zmizet v zábavní čtvrti. Ve vysílání se Axton dozvídá, že je obviněn z Bollptovy vraždy a že je hledán všude na Arkonu III. Dirgokovi muži jsou mu v patách. Axtonovi se podaří jednoho z nich přemoci a dozví se, že Butein byl zatčen.

Axton se spojí s Armsmasterem z Arkonu III prostřednictvím komunikačního zařízení ve starém dřevěném domě v zábavní čtvrti. Axton se odvolává na svou schopnost odhalit chyby ve zbraňových systémech a požaduje, aby byl jeho partner Butein propuštěn. Poté přístroj vypne a odejde. Gentleman Kelly ho nyní odvádí do bytu obchodníka Bollpta. Zde se Axton hodlá několik dní zdržet a čekat na kurýra přicházejícího z Akkereku, kterého zadrží Dirgok. Akkerek je k tomu donucen, aby se vyhnul setkání kurýra s Orbanascholem.

Po několika hodinách někdo zaklepe na dveře a vejde Eglo Butein. Aby Dirgoka znervóznil, plánuje Axton vstoupit do jeho bytu, zatímco Butein bude sledovat zprávy. V luxusně zařízeném bytě Aprit Dirgokové najde Axton tajný trezor. Verwachsene pomocí reflektoru střílí na trezor, dokud se kov nerozzáří a nezničí vše uvnitř. Gentleman Kelly ho vyzvedne na kluzáku ze střešní paluby nálevny. V Bollptově bytě Butein hlásí, že v přístavu AYA se chystá přistát loď z Akkereku. Axtonův partner si pořídí automatickou převodovku Eppter.

Axton čeká poblíž kosmodromu AYA na kurýrní loď. Po přistání vystoupí z kulové lodi jediný muž a zamíří ke kluzáku. Axton vystřelí z automatického eppteru. Tři kulky zavařily dveře vozidla. Gentleman Kelly se přiřítí na kluzáku a vystoupí. Rozbije okno vozidla, jehož dveře nelze otevřít, a spustí stroj. Ve výšce několika set stop motor exploduje, kluzák se zřítí a je zcela zničen. Akkerekův kurýr nastoupí do robotova kluzáku. Axton letí za Kellym kluzákem do kanceláře vojenského pozorovatele Akkerek. Vchází do kanceláře, kde se zdržuje kurýr a vojenský pozorovatel. Axton řekne oběma mužům, aby toto místo co nejdříve opustili. Budovou otřese výbuch. Gentleman Kelly vletí oknem přímo do kanceláře na kluzáku. Axton, aniž by si toho Akkerekerovi všimli, vezme z kurýrovy tašky usvědčující dokumenty a vymění je za prázdné listy. Kluzák přistane a všichni vystoupí. Kelly programuje kluzák, který letí bez pasažérů. Muži a robot se dostanou do sousední budovy, kde stráví relativně klidnou noc. Zatímco Axton spí, oba Akkerekerové opouštějí kajutu.

Když se Lebo Axton probudí, je na gentlemana Kellyho velmi rozzlobený. Odlétá na největší kosmodrom na Arkonu III, kde si všimne, že Aprit Dirgok sleduje, jak vojenský pozorovatel a kurýr jdou ke skupině vyšších důstojníků. Dirgok dobře mířeným paprskem zabije vojenského pozorovatele. O chvíli později postihne stejný osud i kurýra. Axton znovu použije prak a zasáhne Dirgoka ocelovým hřebem do ramene. Několik policistů strhne Dirgoka na zem a ten jim přikáže, aby Axtona zabili. Policisté však nestřílejí, ale odvádějí Axtona pryč.

Po dvou dnech zadržování je Lebo Axton předveden před shromáždění asi dvaceti policistů. Přítomen je také Aprit Dirgok. Axton vypráví o původním poslání Akkerekera a o záměru zabitého kurýra odhalit zrádce. Policisté o Axtonově výpovědi pochybují, zejména proto, že v kurýrově tašce byly jen prázdné listy papíru. Axton mu předá skutečné dokumenty, které těžce usvědčují Aprita Dirgoka a také řeší vraždu Cerona Mosselkrina. Po důkladném prostudování dokumentů je Aprit Dirgok odveden a Lebo Axton propuštěn. Za několik dní má odpovědět na otázky o své minulosti a o tom, kdo je.

Lebo Axton si musí přiznat, že Aprit Dirgok vlastně neměl s jeho plány vůbec nic společného. Chce pouze pomoci křišťálovému princi Atanovi v boji proti Orbanascholu III. a získat pro sebe větší vliv. Nyní se však musí vypořádat se záchranou svého života, protože výslech nebude tak snadné zvládnout.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Intrigant_(Atlan-Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)