Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 299
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 299
Název:Orbanascholův konec
(Orbanaschols Ende)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Orbanascholův konec
« AT 298 • chronologicky • AT 300 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 8020 před Kristem

Lebo Axton přesvědčí Cocrosse, velitele císařských elitních jednotek, aby počkal, až se Orbanašol III. probudí z nezbytného ozdravného spánku, a teprve poté mu podal hlášení. Axton mezitím probírá situaci s Avraelem Arrkontou a dozvídá se o vlivné skupině, která chce na trůn dosadit Upoc da Gonozal. Zatímco Arrkonta připravuje nahrávky Atlanova dvojníka, Axton ukradne z Umělecké akademie nahrávky Upocovy hudby, aby získal Upocův obraz.

Poté, co se Orbanashol probudí, přesvědčí kriminalista císaře, aby Atlana jednoduše nezabíjel. V ukázkovém procesu má být Atlan vydáván za zločince, který bude následně řádně popraven. Ministr války Organ Vlerghont předává zprávu, že flotila vzbouřenců pod velením trojité sluneční lodi Konva, Merquont, Treppol a Bekenowo se dala do pohybu. Aby se vyhnul vesmírné bitvě, navrhuje Lebo Axton válečnou lest. Parlamentní loď TURCOS má být poslána zpět k flotile plně naložená arkonskými bombami, které ji masivní explozí zneškodní.

Wessalock vyhledá Axtona a oznámí mu, že odvedl Kornelia a Getraye z Helonku do bezpečí. Axton ho požádá, aby jeho jménem dohlédl na nakládání bomb na TURCOS a zneškodnil je. Lodi však velí důstojník Bloch Mithron, který Wessalockovi vděčí za snížení hodnosti. V touze po pomstě nechá Wessalocka zavřít do jeho kajuty a nechá ho na palubě, když se loď vydává na kamikadze let. Wessalockovi se podaří zabránit konečné tranzici do vzbouřenecké flotily a vysílačkou sdělit, co se stalo na Arkon. Pak TURCOS exploduje. Flotila vzbouřenců odkládá svůj příjezd, aby se vyhnula otevřené občanské válce.

Lebo Axton se od Kareny Ezeové, která ho upřímně obdivuje, dozvídá, že Orbanashol nechává do svých osobních i pracovních prostor instalovat nové pasti. Získá císařovo svolení dohlížet na práci a zasahovat.

Avrael Arrkonta hlásí Axtonovi, že Upoc byl převezen na Arkon. Když si jde Axton promluvit s jedním členem skupiny, narazí na důstojníka Tartse. Axton a Tarts se přou, zda má trůn získat Atlan, nebo Upoc.

Mezitím byli Atlan a Fartuloon přivezeni na Arkon I, kde se koná soudní proces. Když se chystá soud, Avrael Arrkonta přinese do obřího pozitroniku na Arkonu III nahrávku. Pomocí nastražených součástek, které sem s Axtonem před časem propašovali, pustí do všech vysílacích kanálů obraz Atlana s hudbou od Upoca. To je znamení, že převrat začal. Zároveň je ochromena veškerá komunikace.

Axton je na cestě za Orbanascholem, když stroj na sny opět selže. Než se bude moci vrátit do minulosti, musí nyní zcela opuštěné vědce zneškodnit. Orbanašol mu přikáže, aby k němu přivedl Atana a zabil ho. Do soudní síně dorazí detektiv právě včas, aby zachránil Atana před postřelením příliš horlivým policistou.

Zatímco Axton odvádí Atlana k Orbanašolovi, Tarts a další muži odvádějí do vládní čtvrti i Upoca. Ve chvíli, kdy Orbanashol na Atlana zamíří, stroj snů opět selže. Ve 35. století stroj narušilo zemětřesení. Peter Randok se zbláznil a zastřelil svého kolegu. Když prchá před Axtonem/Kennonem, který zde má své vysílené robotické tělo, spadne do trhliny v zemi. Axtonovi se podaří zprovoznit naposledy stroj na sny.

Orbanashol zaváhal kvůli Axtonovu zmizení, které v této časové rovině trvalo jen něco málo přes 16 sekund. Když teď vystřelí, Axton zachrání Atlana štítem, který instaloval při přestavbě Orbanascholových pokojů. Císař uprchne, když se proti němu obrátí šéf jeho zpravodajské služby.

Tarts přichází s Upocem. Axton trvá na Atlanovi, ale ten se vzdává trůnu ve prospěch Upoca. Upoc se chce jmenovat Gonozal VII a nechat Orbanašola upadnout v zapomnění.

Atlan, Tarts, Axton a Gentleman Kelly pronásledují Orbanašola. Císař je zabit jednou ze svých vlastních pastí. Tarts navrhuje, aby se Atlan připojil k vesmírné flotile a posílil ji v boji proti Maahkům.

Fartuloon se loučí s Atlanem. Chce se vydat na dlouhý let s ISCHTAR a jejich společnými přáteli. Ještě předtím se dotkne Atana malým krystalem OMIRGOS, aby manipuloval s jeho pamětí. Poté prozradí, že je posledním Calurianem a že se znovu setkají v daleké budoucnosti.

Lebo Axton nadobro zmizí z časové roviny Starého Arkonu. Gentleman Kelly tvrdí, že instinktivně ví, že se Axton nevrátí, a truchlí nad jeho ztrátou.

Na ISCHTARu starý císař Gonozal naposledy probouzí a nalezne klid, když konečně s úsměvem umírá.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Orbanaschols_Ende« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)