Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1972
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1972
Název:Kosmická továrna
(Kosmische Fabrik)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Thoregon / MATERIA
Vydáno poprvé:8.6.1999
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1291 NGL = 4878

Perry Rhodan se vrací s THOREGONEM ŠEST k centrální galaktické černé díře Dengejaa Uveso1). Zatímco činkovitá loď pátrá po kosmické továrně MATERIA, pokustí se Gucky pomocí Caritové hole teleportovat, to se nepovede a on ztrácí vědomí. Aby našla superinteligenci ukrytou v Dengejaa Uveso, mizí MATERIA neustále po 9,554 sekundách za horizontem událostí a vnořuje se do singularity a při ponoření do singularity vyvolá hyperšokovou vlnu, jejíž echo má udat polohu hledané singularity. Když se kosmická továrna velkou rychlostí přibližuje k THOREGONU ŠEST, ten na ní vypálí gravitačními bombami vybavená torpéda a z transformačních děl a jiných palubních zbraní. MATERIA ale každou střelu jednotlivě odrazí. Haluťan Blo Rakane pro to razí pojem »bodově orientovaná selektivní defenzíva« (BOSD). Obranný systém pracuje na principu pulzující grigoroffovy vrstvy, ve které se při útoku cíleně vytvářejí otvory tak, aby nepřátelské střely odrazili do hyperprostoru.

THOREGON ŠEST prchne před tažným paprskem MATERIE a následuje radiogram, který ho přivede k jeden tisíc padesát světelných let vzdálené bodu v mlhovině Gevari. Jen Monkey ví, že deset světelných let od Gevari se nacházý pozůstatky PHAROSu XII, tajné SPL-stanice, kterou s komandem musel zničit, protože posádka byla ovlivněna cizí inteligencí. U Gevari čekají jednotky druhé LSP-experimentální flotily pod velením RIO TOCA, kterou Paola Dašmaganová a Cistolo Khan neoficiálně vyslali na podporu Rhodana. Jedná se o 120 bezposádkových kulovitých křižníků s průměrem dvou set metrů, které jsou podle principu HOST-REMOTE řízeny týmy na palubě šestiset metrové kulovité lodě. Rudo K'Renzer, velitel flotily, připomíná Reginaldu Bullovy svým vzezřením Dona Redhorse2).

Mezitím se dozvědí Solmothové na Zyanu3) od Marga Rejka3) plány Perry Rhodana. Ve společném tanci se vodní obyvatelé rozhodnou, zprostředkovat mírumilovný kontakt mezi Šestým poslem a továrnou kosmokratů. Solmothka Ryschantal a její druh Purn proto odlétají s válcovitým křižníkem PERLAMARIN V na Gevari. Ačkoliv je od toho Rhodan naléhavě odrazuje, přiletí Solmothové k MATERII a vyzvou Shabazzu, Torr Samaha a Cairola druhého k navázání příjmu. Namísto odpovědi zničí kosmická továrna PERLAMARIN V pomocí oranžového paprsku.

Protože přímý útok na MATERII se jevý beznadějný, přiblíží se Blo Rakane, Monkey se stále ještě oslabeným Guckym k továrně 18. ledna 1291 NGL se space-jetem PICCOLO. K rozptýlení napadnou THOREGON ŠEST a HOST-lodě experimentální flotily MATERIE zároveň. Navíc je hypervysíláním vyvolán dojem, že útočník disponuje tajnou zbraní, Exektiv-Destruktivatorem. Výbuchem termonáloží se simuluje havárie PICCOLO, tři pasažéři jetu jsou přitom chráněny záchranou koulí z Ynkelonium-terkonitu. Manévry MATERIE ukazují na to, že kosmická továrna je řízena automatem. Sto metrů velká zóna klidu obklopí továrnu a uchrání jí před šokovou vlnou v akceleračním disku obří černé díry. Protiútokům MATERIE padne za oběť velká část HOST a REMOTE lodí. Když PICCOLOvi hrozí rozlomení, teleportuje Gucky se svými dvěma průvodci na povrch MATERIE a ztrácí přitom vědomí. S pomocí letových agregátů se zachrání Haluťan a Oxtorňan s Guckym na jedné z věží komokratické továrny. MATERIA se znovu chystá ponořit se ze horizont událostí, a jim tak hrozí smrt.