Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1971
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1971
Název:Záhadný Sarkamanth
(Rätselhaftes Sarkamanth)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Thoregon / MATERIA
Vydáno poprvé:1.6.1999
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1290 NGL = 4877

Šarlatán a samozvanec Heilsbringer zneužije strachu Alašanarů před hrozivým supertřesením a shromáždí kolem sebe přívržence. Jeden z nich je bývalý agent SPL Gorgin Han Huan, který se nazývá Parallelum a hlásá, že záchrana leží v paralelním světe. Tess Qumisha a Benjameen z Jacinty mohou v poslední sekundě zabránit, aby si nízkofrekvenční inženýrka Vanessa Sossek společně se svýma dvěma dětma vzala život, aby se přemístila do Parallelumu. Zatímco Ayvin Daroke vede SPL komando proti Gorgin Han Huanovi, zbarví se prostor před Thorrimem do duhova a z neznámé dimenze pronikne do normálního prostoru 195 metrů velký, kotoučovitý přemět. Když je dvanáct kilometrů od Alašanu, prohlásí v interkosmu, že přichází Wechselbalg a Sarkamanth povstává. Ze čtyřicet osm metrů vysokého disku vyroste věž, která má průměr dvacet dva metrů a výšku šedesát. Kromě toho z disku vyleze hradní brána, aby kolem ní vzniklo třista padesát metrů velké, kruhové městečko, které připomíná osadu z pozemského středověku. Mezi domy stojí sochy různých bytostí. Mondra Diamond vyhledá Giu de Moleonovou a varuje jí s odvoláním na svého poradce, i když myslí jen sen, postavit se proti Wechselbalgovi, protože je asi přítel.

Zájem Alašanů o Sarkamanth rychle zanikne, když 29. září 1290 NGL přiletí GOOD HOPE III, ALVAREZ a oba Korragské křižníky. Ihned na to začnou přestavbové práce, které v obou robotských lodích vytvoří potřebnou přepravní kapacitu k evakuaci Alašanů. Pozorovatelé třesení oznamují, že počet zón třesení v DaGlauši a Salmenghestu stoupl ze dvou až tří tisíc už na osmnáct tisíc. Když Vanessa Sossek se svými dětmi svévolně pronikne do Korragské lodi a odstraní tam disharmoniii v syntronickém zapojení, objeví se jako klaun vypadající humanoid a její korektury zruší. Barevní klaunové ze Sarkamanthu se vynořují všude po Alašanu, nezahájí ale žádný přímý kontakt s jeho obyvateli. Když cizinci zničí zařízení jednoho korragského křižníku, je nejdříve mylně za vyníka označena Vanessa Sossek. Po dalších sabotážních aktech nechá Gia de Moleonová na klauny zaútočit, ale energetické zbraně Alašanerů prostupují jejich těly, aniž by měli nějaký účinek. Když už jsou obě lodě naprosto nepoužitelné, vydá se Gia de Moleonová a Stendal Navajo s Robinson-plošinou k Sarkamanthu.

Mezitím se podaří Benjameen z Jacinty začátkem prosince po několika marných pokusech dostat se v parasnu do Sarkamanthu. Tam ho osloví jeden klaun. Říká si Kar Os-thana-Tu a označuje se za Toraabera. Na planetě Toraab v galaxii Geunion-Pagewerth sousedící s Planagem, se píše rok 426.999.12, a jeho národ se po dekadentních Bethikernech stal vůdčí životní formou. Benjameen z Jacinty vstoupí do jednoho z domů Sarkamanthu a nalezne tam jen amorfní mlhu. Když dům opět opustí, potká Galorňana1), který je z roku 98.131 galornského letopočtu. Po vstupu do dalších domů potká mladý Arkonidan bezkončetního Mallause, který s nim chce pomocí hlavového ramena, Headysu, komunikovat, potom s Maarhungerny, kteří se vykazují zárověň reptilodními a insektoidními vlastnostmi, Centrifaaly2), nakonec se čtyřnohým chlupatým Vierbeinerem s krátkýma silnýma rokama a narozdíl od jiných inteligencích je má na zádech. Protože už existenční hladinuu Toraaberů a tím i zpáteční cestu do Alašanu nemůže najít, vynaloží všechny síly k tomu, aby proniknul do věže. Tam objeví superinteligenci Wechselbalg, která svůj tvar neustále mění a přitom přijímá vzhled různých inteligentních bytostí své mocenské oblasti. Sarkamanth označuje Wechselbalg jako svou »terminální encyklopedii«, v jejíž paměti má uloženy výjevy ze všech časů a všech míst své mocenské oblasti. Superinteligence kategoricky prohlásí, že Alašané stejně jako ona, i přes hrozbu třesení svou planetu neopustí. Protože někdo má velký zájem na setrvání Alašanů, přišla proto, aby jim zabránila v útěku. Kromě toho také pro to, aby si našla nové pomocníky.

Po skončení své parasnění předstoupí Benjameen z Jacinty s Mondrou Diamond před Giu de Moleonovou a Stendala Navajo a na poslední chvíli zabrání útoku na Sarkamanth. Bezprostředně poté se objeví vír v koroně slunce Thorrtimer, a ve formě pět až deset kilometrů velkého uzlovitého obrazce se zjeví superinteligence Nissaru3).