Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Thorrim
hledat
Astronomická data:
Soustava:Thorrtimer
Galaxie:DaGlauš
Vzdálenost od Mléčné dráhy:23,5 milionu ly
Jiné názvy:Thorrtimer II
Typ:kyslíkový svět
Doba rotace:22,5 h
Gravitace:0,92 g
Průměrná teplota:13°C
Pořadí od hvězdy:2
Obyvatelé planety:
Thorrimané, Alašané
Metropole planety:
Zortengaam

Thorrim je vnější ze dvou planet žlutého slunce Thorrtimer, které se nalézá v oblasti bohaté na hvězdy v galaxii DaGlauš. Jedná se o domovský svět Thorrimanů. Vnitřní planeta je Cletternam, mezi oběma tělesy se táhne pás asteroidů.

Díky Šabazziným manipulacím Thorrim napadli Džerrové. Později sem dorazila zmanipulovaná Heliotská tvrz a jejím prostřednictvím byla oblast kolem džerrského hradu, jenž přistál na planetě, trvale vyměněna za terranijskou čtvrť Alašan.

Přehled

Thorrim je kyslíkový svět pozemského typu, ovšem poněkud menší a chladnější než Země. Střídají se zde roční období, které jsou zhruba srovnatelné s těmi na Teře. Na povrchu nenajdeme oceány, je tu rozeseto jen dvanáct slaných moří o velikosti terranského Středozemního. Tvář planety je navíc protkána mnoha širokými řekami.

Zortengaam

Hlavním městem planety je Zortengaam, který leží zhruba na rovníku a má 23 milionů obyvatel. V jeho středu se nachází Centrální palác, v němž sídlí král Thorrimu.

Sídlo vládce původně neslo jméno Palác blažených, ovšem předchůdce současného panovníka Corna Markée tento název změnil (PR 1910).

Královská pokladnice obsahuje mnoho cenných a kulturních předmětů, včetně dvou diamantů, které se staly známými jako Oči královny Thaylee.

Kosmické přístavy

Zortomm je největší kosmodrom na Thorrimu a leží jižně od hlavního města Zortengaamu (PR 1913, PR 1925 – glosář).

Flóra a fauna

Thorrim pokrývají rozsáhlé stepní oblasti, jejichž charakteristickým prvkem jsou živé ploty klaaf. K potravinářským rostlinám patří zelenina lurften a strom leva s chutnými plody. Základem mnoha thorrimanských pokrmů je keřovitý nízkomech se žlutými bobulovitými plody, který pochází ze stepních oblastí (PR 1925 – glosář).

Mausteři, které připomínají terranské krávy, ovšem hlavu mají zploštělou jako ještěrky, jsou hospodářskými zvířaty a zdrojem obživy mnoha pastevců. Sekret těchto zvířat, mausteří šťáva, chutná jako zředěný med (PR 1912). Hurkové, dlouhosrstí psi velikosti jezevčíka, jsou od nepaměti domácími mazlíčky Thorrimanů (PR 1913). Dále jsou známí časaltikové, kteří se v houfech vyskytují v divočině planety.

Obyvatelstvo

Kolem roku 1289 NGL obývalo planetu asi 1,2 miliardy Thorrimanů, kteří byli rozptýleni v mnoha velkých metropolích. Architektura trochu připomíná orientální města Terry, budovy jsou natěsnané hodně u sebe a částečně se prolínají, malé uličky jsou osvětlené lucernami. Pod zemí se nachází systém rozsáhlých jeskyní, které slouží jako místa setkávání nebo dokonce coby útočiště (PR 1910).

Historie

Někdy před zářím 1289 NGL byl Thorrim napaden džerrským hradem GOUŠARAN, který se nedaleko hlavního města propadl do hloubky 400 metrů. Taku na bohatství planety upozornila „Nerohatá“ (Šabazza). Thorrimané se se svým králem ukryli v podzemních jeskyních. Guvernér a několik pomocníků zůstali a – pro Džerry poněkud neuspokojivě – splnili všechny požadavky okupantů, aby se vyhnuli trestu. Přesto bylo zabito více než 4000 Thorrimanů (PR 1910).

O šest týdnů později se nad Thorrimem objevila Heliotská tvrz. Díky tomu byla 4. října 1289 NGL v důsledku Šabazziných manipulací vyměněna oblast kolem hradu Džerrů o rozloze 20 x 30 km za odpovídající kus pozemského hlavního města Terranie, což do značné míry odpovídalo distriktu Alašan. Bylo transportováno asi 200 000 obyvatel, mezi nimi mnoho zaměstnanců SPL a jejich příbuzných. V cizí galaxii se tak ocitli vedoucí Služby Gia de Moleonová, Alaska Saedelaere a Benjameen da Jacinta, stejně jako celá Věž SPL a záložní přistávací plocha (PR 1910).

Když explodovala Heliotská tvrz nad planetou, radiace zcela vyhubila posádky 55 hvězdných lodí Džerrů. Posledních pět barbarů na Thorrimu bylo zabito při záchraně rukojmích agenty SPL. Nakonec se sama zničila i tvrz nad Trokanem, takže Alašan nadobro uvízl na Thorrimu (PR 1910).

Postupem času se podařilo navázat na důvěře založený vztah mezi Alašany a Thorrimany. Postarali se o to Jedder Colusha a jeho děti Earth a China se svým jezevčíkem Chessy a také hudební skupina INTERKOSMO. Kromě toho Benjameen da Jacinta hned zpočátku navedl svými paraschopnostmi krále Thorrimanů správným směrem. Alašan byl napojen na zortengaamský vodovod a 1. března 1290 NGL byla podepsána dohoda o spolupráci (PR 1912, PR 1913).

V dubnu 1290 NGL dopravila GOOD HOPE III na Thorrim Perryho Rhodana s jeho týmem. Rhodan na Alašany narazil na Kristanu. Hned poté napadla planetu ROPICA, hamaradská bitevní loď kapitána Braxena. Hamaradové byli nakonec přemoženi a jejich loď sestřelena (PR 1925).

Zdroje

PR 1910, PR 1912, PR 1913

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Thorrim« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)