Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 885
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 885
Název:Bitva v PAN-THAU-RA
(Kampf in der PAN-THAU-RA)
Autor:William Voltz
Cyklus:PAN-THAU-RA
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3586
Záhada spórové lodě - kdo je tajný vládce?
Hlavní postavy románu:

Ganerc-Callibso - Bezčasý nalezne východisko

Hytawath Borl, Demeter, Plondfair a Arquath - Callibsovi společníci a spolubojovníci

Orbiter Zorg - Voghe

Perry Rhodan - Terranec chce zabrat PAN-THAU-RA

Poté co si Hytawath Borl, Demeter a Plondfair vzájemně s Ganerc-Callibsem vymění své zážitky v PAN-THAU-RA, vysloví malý Mocný domněnku, že LARD kdysi vládl celé spórové lodi a později byl vyhnán do Quostohtu. Na jeho místo zřejmě nastoupili Anskenové1). Po třech hodinách zajetí jsou Ganerc-Callibso, Terranec a oba Wyngerové osvobozeni Kameňákem Arquathem. Arquath oznámí, že Malgoni drancují a ničí území Moda směrem k Bledé hranici, protože Anskenové zřejmě plánují útok na Quostoht. Modo byl přitom prý také zabit. Malgoni jsou velice agresivní a častokrát bojovali mezi sebou, když zrovna neměli žádného protivníka.

Během útěku vysvětlí Ganerc-Callibso svým novým společníkům, že mentální tlak, kterého se Cainstor a Tarmair stali oběťmi, vychází z Noon-kvant. Cestou k velmi vzdálenému hangáru zpozorují utečenci několikačlánkové pásové vozidlo, které nepatří k původní výzbroji PAN-THAU-RA. Demeter padne do zajetí čtyřrukých, bělokožnatých bytostí s planoucíma očima, ale Callibso Wyngerku osvobodí pomocí Obleku zmaru, dříve než jí biofórní bytosti stačí obětovat svým bohům. V boji s dalšími monstrózními produkty biofóry uniknou Bezčasý, Hytawath Borl, Demeter a Plondfair transmiterem, zatímco Arquath zemře krátce před tím při střetnutí se žravými obřími žábami. V blízkosti transmiteru spatří přátelé krátce na to Vogha Orbitera Zorga. Jeho jeden a půl metru vysoké a stejně tak široké, šesti článkovité tělo spočívá na krátkých spodních jakož i delších středních nohách a je pokryto mechově zeleným pancířem. Na chapadlovitém krku sedící kulatá hlava disponuje dvěma pevnýma fasetovýma očima a dvěma chomáčkovitými výstupky pro zachycování zvuků. Ústní otvor, jediné místo na těle ještěřího potomka nechráněné pancířem, leží uprostřed břicha a je obklopen orgány pro chuť, která má pro Voghy největší význam ze všech smyslů. Adekvátně podle svéráznosti Voghů, kteří nepoužívají jména v jejich vlastním smyslu, označuje Zorg chuťovou povahu jeho nositele. Výraz Orbiter označuje funkci, kterou Zorg zastává už tisíciletí. Orbiter Zorg vypráví svůj příběh:

Své mládí strávil Zorg ve Weydelu, v systému dvou tisíc trubek Voghů na planetě Buran, ve kterých žijí převážně filozofové a vědci. Kvůli mírumilovnosti a etickému vysokému postavení Voghenů si Zorga jednoho dne Igsorian z Veyltu, pravděpodobně poslední příslušník řádu strážců Rytířů Hlubiny2), zvolí za svého pomocníka. Přitom zahalí Voghena světelný paprsek a přesune ho do ZYFFO, lodi Rytíře. Aniž by Zorg Igsoriana z Veyltu spatřil, je vyškolován androidem Donnermannem, který je zřejmě tvořen bílým, elasticky působícím materiálem a vypadá jako malý dvouruký Voghe bez pancéřování.

Jako Orbiter následuje Zorg ZYFFO dlouhou dobu s PYE, lodí z pětidimenzionálně orientované formovací energie, aby Isgorianovi z Veyltu pomáhal při jeho misích. O svém předchůdci se Orbiter Zorg dozvěděl jen to, že dýchal kyslík. Později je Zorg od svého Rytíře násilně oddělen3). Při pátrání po Igsorianovi z Veyltu se dostane do systému Torgnisch, kde objevil v hyperprostoru ukrytou PAN-THAU-RA. PYE byla ale zajata roboty PAN-THAU-RA a ukotvena na vnějším trupu spórové lodi. Zorg sám byl roboty odvezen do vnitřku obří lodi. Tam se Voghovi podařilo uniknout svým věznitelům. Od té doby se neustále ohrožován biofórovými monstry snaží nalézt cestu ke své lodi4).

Pomocí transmiteru se Callibso a jeho společníci dostanou do hangáru PAN-THAU-RA. Protože efekty zóny smrti5), ve kterém je spórová loď ukryta, postihují jen lodě Wyngerů, mohou uprchlíci PAN-THAU-RA opustit s dvacet metrů dlouhým, trojhranným pomocným člunem. Bezčasý se nejdříve vydá pro svoje SVĚTÉLKO. Společně s ní a s pomocnou lodí spórové lodi poté dorazí všichni k SOL a k BÁZI6). Varování Ganerc-Callibsa před zmanipulovaným materiálním zdrojem vede Perry Rhodana, Reginalda Bulla, Alasku Saedelaereho a Atlana k přestupu ze SOL na BÁZI, k čemuž se rozhodli už po přijetí volání o pomoc od ID6). Ačkoliv ho Rhodan prosí, aby zůstal na palubě, opustí Bezčasý BÁZI7). Díky vyprávění Hytawatha Borla a obou Wyngerů vejde nyní ve známost také pravda o Dunje Varenczy. Demeter ale dále před velením lodi tají, že jejím skutečným objevitelem byl Payne Hamiller a že byl parapsychicky kontrolován někým jiným. Z náklonosti ke krásné Wyngerce jsou také Borl a Plondfair rozhodnuti toto tajemství zachovat. Lufke se ale plný žárlivosti dívá na náklonnost, kterou Demeter projevuje Roii Dantonovi.