Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 967
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 967
Název:Materiální propad
(Die Materiesenke)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Duel v Nikdekde - přátelé bojují proti sobě
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan a Ellert/Ashdon - dva staří přátelé se setkají v Nikdekde

ID - nesmrtelný v zajetí

Kemoauc - Mocný narazí na ještě mocnějšího

Stříbrná liška - záludná projekce

Atlan - Arkonidan přelstí Mocného

Po pádu do jednoho z vystupujících vedlejších ramen materiálního propadu, který Harno označuje jako Místo dokonalého ticha1), získá koncept Ernst Ellert/Gorsty Ashdon znovu vědomí. Prostředí je úplně tiché a zcela bez hvězd. Koncept přistane na čtyři sta kilometrů dlouhém, ale jen sto metrů tlustém fragmentu světa, který pro jeho tvar nazve Střepina. Koncept je přitom pozorován Stříbrnou liškou, ID vytvořenou projekcí s postavou tlustého muže.

Superinteligence ID ztroskotal při svém záměru zachránit Rytíře Hlubiny Igsoriana z Veyltu2). Místo toho byl svými protivníky, kteří chtějí destabilizovat jeho mocenskou oblast3), vlákán do pasti. Vznášeje se jako koule v nicotě materiálního propadu, vytvářel ID fragmenty světů, kterých je potřeba osmdesát až sto dvacet, aby se prolomil akausalní stav materiálního propadu a vytvořil se tak most se vztažným bodem pro útěk do normálního universa.

Díky koncentraci superinteligence na vytváření osmatřicátého fragmentu se Stříbrná liška dokáže osamostatnit. Když Rhodan, který přichází ze Schambally, přistane na Střepině, poštve projekce jeho a Ellerta/Ashdona proti sobě. Po krátkém střetnutí prokouknou bojující ale dvojí hru Stříbrné lišky a poznají se navzájem. Když Stříbrná liška na ně poté chce zaútočit paprskometem, vystřelí na něj Rhodan a zasáhne ho do paže se zbraní. Spálená ruka se ihned regeneruje, ale ID nyní vyšle jinou, strach budící projekci na fragmentový svět, aby Stříbrnou lišku zastrašila. Se svými kosmickými oděvy opustí Perry Rhodan a Ellert/Ashdon Střepinu a Stříbrnou lišku tam nechají.

Nesmrtelný a koncept se dostanou na další fragment světa, který má tvar koule a průměr devět set kilometrů. Má dokonce i vlastní oceán a země je pokryta hustou vegetací. Zde naváže ID s Perry Rhodanem a Ellertem/Ashdonem kontakt skrze lovce motýlů Heriberta Widolvo, jehož Ellert zná z prastarých filmových komedií. Zatímco je Widolvo hostí, vysvětluje Rhodanovi, že ID nejen vytváří projekce, ale také manipuluje časem. Skrze oplzlou projekcí Widolva chce ID zřejmě naznačit, že ani pro něho samého ani pro Rhodana a koncepty tu není nebezpečno. Rhodan opustí s Ellertem/Ashdonem kulovitý fragment a přiblíží se k místu, na kterém vzniká osmatřicátý fragment. V jeho blízkosti naleznou ID ve fluoreskující mlze telepsimatické sféry. Na pokyn superinteligence přistane Rhodan a koncept na nedokončeném fragmentovém světě.

Rhodan nyní pochopí, že se superinteligence ID stydí, přiznat svojí bezmocnost. Dá mu proto nabídku, aby se na všechny roky, které potřebuje pro vytvoření chybějících fragmentových světů, zřekl pomáhat lidstvu. Tím Terranec fiktivní bytosti z Poutníka umožní přijmout jeho nabídku pomoci.

Na BÁZI mezitím Kemoauc přizná, že Perryho Rhodana zanechal v materiálním propadu na fragmentovém světě Schamballa. Atlan ho nechá paralyzovat, ale Laire zjistí, že Mocný okem manipuloval tak, že už jen on sám může do materiálního propadu proniknout. Atlan se proto s Kemoaucem dohodne na kompromisu. Odmítne sice, Mocnému, jak požadoval, předat velení nad BÁZÍ, je ale připraven, najít nejdříve materiální zdroj, přičemž Kemoauc má fungovat jako navigátor. Potom má osvobodit Perryho Rhodana.

Po sedmadvaceti hodinovém, bezúspěšném pátrání na souřadnicích udaných Pankha-Skrinem uzná i Kemoauc, který chce rozluštit tajemství svého původu, že materiální zdroj se nedá objevit jen za použití oka. BÁZE se proto vrací zpět do systému Drink.

Kemoauc pronikne do materiálního propadu, zpočátku bezúspěšně pátrá na Schamballe po Perry Rhodanovi a poté odletí na jiný, klínovitý fragmentový svět. Když ho ani zde nenajde, osloví ho mentálně ID a vyčítá mu zradu Perryho Rhodana. Nakonec najde Terrance na nově vytvořeném fragmentálním světě. Po krátké ostré diskuzi vrátí Mocný zpět provedené změny Oka a předá ho Rhodanovi.

ID nyní vyzve Perryho Rhodana, aby se vrátil na BÁZI. Superinteligence vysvětlí Terranci, že se jim ho nepodaří zachránit, aniž by porušili zákony kauzality. Kromě toho upozorňuje na to, že EDEN II mezitím dorazil do centra jeho mocenské oblasti a že koncentrovaná pozitivita spojených konceptů je důležitá pro další osud vesmíru.

Společně s Kemoaucem a Ellert/Ashodem opustí Rhodan nyní fragmentální svět4) a vrací se zpět na BÁZI.