Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 868
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 868
Název:Odlet BÁZE
(Aufbruch der BASIS)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:PAN-THAU-RA
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3586
Velká cesta začíná - na palubě ale číhá smrt
Hlavní postavy románu:

Payne Hamiller a Jentho Kanthall - velitelé BÁZE

Roi Danton - nejvyšší představený Terranské rady je unavený

Kershyll Vanne - Koncept naváže kotnakt s ID

Dargist - nestvůra na palubě BÁZE

Augustus - robot jako zachránce v nouzi

Ve Sluneční soustavě1) jsou koncem dubna roku 3586 přípravy pro expedici BÁZE konečně dokončeny. Se zařízením Selphyr-Fataro2), který je kombinací tradičních transformačních děl a lemurských úderných děl s konstantním rozptylem, disponuje nosná loď zbraní, jejíž účinek si nemůže nikdo představit. Jentho Kanthall, velitel 1600ti členné kmenové posádky BÁZE a 10‘450 členů posádek pomocných lodí, je bezprostředně podřízen veliteli expedice Paynemu Hamillerovi. Roi Danton, nejvyšší představený Terranské rady, si vážně pohrává s myšlenkou vzdát se svého úřadu a kvůli Dunje Varenczy (Demeter), která ho neodolatelně přitahuje, se připojit k expedici.

28. dubna je v BÁZI aktivován Dargist, jehož části jsou decentralizovány po celé lodi a koordinovány pozitronikou jménem Kolektor. Jako první zpozoruje Mara Bootes, která se svým manželem Walikem Kaukem rovněž patří k posádce BÁZE, že nemá žádný přístup k periferním počítačům, které jí byly předěleny. Staromutanti, jejichž PEZ-blok byl nainstalován do bezprostřední blízkosti řídící centrály BÁZE, zjistí cizorodý, nevysvětlitelný vliv na nosnou loď, aniž by mohli určit jeho výchozí bod nebo cíl.

Dunja Varenczy - Demeter, která se mezitím v BÁZI ubytovala, prosí 29. dubna Payneho Hamillera, aby s ní strávil noc, a v transu mu vypráví o pátrání po Oku3), které by jí přivedlo k Utnapishtimu, do země Eden a města Henoch. Pozitronik a sběrač dat Harso Sprangohr, paratender Boyta Margora, kterého Hamiller informoval, ví jen to, že se tato jména vyskytují v Eposu o Gilgamešovi a v Bibli.

Bezprostředně před startem BÁZE zachytí Kershyll Vanne 1. května na palubě nosné lodi slábnoucí volání od ID: »Zbytečně jsem se snažil pomoci! Odvážil jsem se příliš blízko! Teď se zhroutím do této zaniklé...«

Ve stejnou dobu je na SOL, která se stále ještě nachází nad planetou Drackrioch, ke kterému před několika dny odvezla mozek Bardioca4), zachyceno stejné poselství. Perry Rhodan se domnívá, že se ID zřítil do zaniklého materiálního zdroje5).

1. května 3586, ve 12:00, se BÁZE vydává na expedici do Čušiku. Po startu lodi převezme Dargist, který se jako mlhovitá nestvůra skládá z bezpočtu maličkých útvarů, které jsou obklopeny hyperpoli, téměř sto členů posádky a otráví je, každého jinou exotickou chemickou substancí. K2-robot Augustus současně zjistí, že periferní počítače, které Maře Bootes nefungovali, jsou aktivní. Kollektor je ale chrání energetickým štítem. Teprve když mu Augustus vysvětlí, že lidé mu BÁZI nechtějí sebrat, čemuž měl podle svého naprogramování z časů Aphilie6) zabránit, rozhodne se Dargist přestat s útoky. Brzy poté ale vypne pohon a další důležitá zařízení a vyžaduje důkaz o tom, že je BÁZE ovládána »čistým rozumem«. Jako jediné možné řešení navrhuje Jentho Kanthall prezentovat Dargistovi nějakého aphilika.