Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1809
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1809
Název:Honička hyperprostorem
(Hetzjagd durch den Hyperraum)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Thoregon / Tolkandové
Vydáno poprvé:25.4.1996
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1288 NGL = 4875
Atlan v akci - na stopě ježatce
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan jde do riskantní akce

Hermon da Ariga - horkohlavý ze známé rodiny

Gucky - myšob je konfrontován s cizím zářením

Gerine - zastupující velitelka RICA

Sevia a Sassaron - navigátorka a šéf pomocných člunů RICA

Nebezpeční vetřelci do Mléčné dráhy dostávají pro svou ostnatou podobu konečně přiléhavé jméno - ježaté lodi. Dochází ke katastrofální invazi a Atlan se vydává po stopách kosmických útočníků. Začíná nemilosrdná honička hyperprostorem, která má jediný účel: přežití...


Se dvěma křižníky třídy VESTA organizace IPRASA pronikne Atlan 7. prosince 1288 NGL k vodíko-metanovému světu Trankun, na periférii M 13 ležící trestanecké planetě, na které arkonidské Křišťálové impérium vyvíjí biologické zbraně. Při akci komanda je osvobozen vedle 159 dalších vězňů také 27 letý Hermon da Ariga, jehož organizace odporu »Dobyvatelé Arkonu« byla před pěti měsíci zničena1). Po návratu do Sluneční soustavy udělá Atlan z mladého muže, který se mu zevnějškem nápadně podobá, velitele modulu GILGAMEŠ II, který má vlastní název RICO2), a kterému velí Arkonidanka Gerine. Gerine je bývalou velitelkou flotily Křišťálového impéria, která byla odsouzena k smrti, protože odmítla střílet na sto neozbrojených lodí mírové flotily Linguidů3), kteří v roce 1279 NGL odsuzovali politický průběh v Mléčné dráze a prorokovali dohledné zhroucení Galaktika.

Poté co je nad Lafayette ježatkami sestřeleno několik lodí LSP, usoudí se v GILGAMEŠI, že tajemní cizinci jsou odpovědní také pro zánik PRETTY PLAID4). Modulová loď se proto přiblíží na pozici, kde byl obchodní křižník zničen, a Myles Kantor nasadí nově vyvinutý hyperprostorový rezonátor. Dají se s ním zaměřovat pětidimenzionální rezonance, pomocí který se dají slunce charakteristickým způsobem odlišit od šumu pozadí vesmíru. Ale přístroj, který se teprve zkouší, a který nesmrtelné upozornil na neobyčejnou hyperstrukturu na Trokanu5), nepřinese žádné poznatky.

Mezitím se nad dalšími světy, jako je třeba Siga a bluesanská koloniální planeta Grampasz, objeví ježatky. Z celku všech pozorování zjistí Kantor, že jen menší, 450 metrové ježatky vysílají matoucí a trýznivé zaměřovací impulzy, které mají zřejmě zaúkol důkladně proskenovat cizí živé tvory, a proto dostanou označení Tangle-Scan (agresivní skenování). Větší, 600 metrové ježatky, naproti tomu střílí na všechny lodě, které se k nim přiblíží. 9. prosince dorazí GILGAMEŠ k systému Moron, jehož druhá planeta, svět Ligy svobodných Pozemšťanů Haparon, je ohrožována 450 metrů dlouhou a 150 širokou ježatkou. RICO, který jako každý modul GILGAMEŠE disponuje pěti křižníky třídy VESTA, pěti Minor Globy, 10 třicetimetrovými space-jety a 20 minispace-jety, pronikne sám do Haparonu a po slovní přestřelce s Petarem Libbertem, velitel letky LSP, začne ježatku ostřelovat transformačními děly. Cizí loď přečká ostřelování bez újmy, opustí ale soustavu Moron. Ačkoliv posádka RICA a zejména pak Gucky trpí Tangle-scanem, dokáže modul GILGAMEŠE sledovat ježatku hyperprostorem. Nakonec se Hermonu z Arigy podaří cizí kosmickou loď, která se brání rudými paprsky a vyšle krátké nouzové volání směrem do galaktické Westside, způsobit těžké škody. Společně se svým hlavním inženýrem Kahou da Sceerem, velitelem flotily pomocných člunů Sassaronem a sedmi dalšími dobrovolníky pronikne Atlan do olivově zeleného vraku, který disponuje pěti paralelně položenými hřebeny, z nichž každý disponuje deseti dvacet metrů dlouhými a pět metrů vysokými hroty. Každý z nich má na sobě asi dvacet ostnů, které se liší délkou, průměrem a nasměrováním. Centrála lodí, do které se stáhli cizinci, je zabarikádována energetickým štítem. Atlan vyzve neznámé k navázání kontaktů, ale ti vyhodí sami sebe do vzduchu, takže Arkonidan nalezne už jen nazelenalé cáry tkání.

Ačkoliv se v místě událostí objeví třicet ježatek bojového typu, podaří se RICOVI upevnit vrak tažnými paprsky k trupu a odtáhnout.