Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Romány > svazek 152
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Romány, svazek 152
Název:Stavitel měst
(Der Städtebauer)
Autor:Hans Kneifel
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2502 - 2498 před Kristem
ID dává rozkaz - a nová kultura vznikne u velké řeky

Zatímco Atlan, Arkonidan, na Gäa, sídle Nového Einsteinova Impéria, zápasí se smrtí, vydá jeho paměť až dosud blokované vzpomínky z jeho dlouhého života. Atlan vypráví o vzniku nové kultury na Zemi. Městský rolník je nová Atlanova epizoda z terranské minulosti.

Atlan se náhle ocitá na plachetnici, která společně s druhou lodí putuje z Mezopotámie na východ. Lidé, s nimiž se plaví, hledají legendární zemi Černé bohyně na Zázračné řece. Chtějí se tam usadit a vybudovat nové město. Zdá se, že je Arkonidan vede už několik týdnů - aniž by si to uvědomoval. Brzy se ukáže, že podle očekávání za událostmi opět stojí superinteligence ID. Tentokrát se však jedná o mírovou misi a pro Atlana je téměř úlevou ji přijmout - výstavba nového města má totiž podpořit civilizaci i v této oblasti. Cestují proti proudu Zázračné řeky, dokud nedorazí do osady, kterou vede legendární "Černá bohyně". Tam se Atlantovi podaří dosáhnout dohody s vládkyní, na jejímž základě začnou společně budovat město.

O čtvrt roku později již stojí základní struktury nového města. Brzy se však ukáže, že je zapotřebí více lidí. Aby Atlan tento problém vyřešil, zajistí, aby se mezi primitivními kmeny v sousedních horách rozšířily zvěsti, že nové město je bohaté a špatně střežené. Zároveň arkonidskou technologií zničí starobylou černou věž, která podle staré pověry bránila horalům v cestě do údolí. Krátce nato začínají nájezdy z horských lesů a hor do Mo'ensho-tharro (Mohendžo-Daro, "Skvostné město"), jejichž všichni účastníci jsou zajati Atlanovými a Shahinými muži a dočasně se stávají otroky, než jsou povýšeni na plnoprávné občany města.

Dalším problémem je nedostatek mědi v regionu. První výprava AIV pod vedením Rajgira naváže obchodní styky s přístavním městem Tarama O'Vrec na západě. Atlan, jeho družka Charsada a chladná spoluvládkyně Shahi se rozhodnou další výpravu osobně doprovázet. Tentokrát jsou obě lodě vybaveny a naloženy zbožím města. Atlan se vydává s Charsadou na AIV, zatímco Shahi se usídlí na ASHIU. Po několika dnech je zastihne silná bouře, kterou naštěstí přežijí živí a relativně bez úhony. Zároveň jim však značně zkrátila cestu: když bouře ustoupí, už vidí známý obchodní přístav Tarama O'Vrec, známý také jako Jelení přístav. Zakotví a po několika dnech odpočinku začíná obchodování, které je ještě úspěšnější než při předchozí výpravě. Charsada také nakreslí všem obchodním kapitánům v přístavu mapy, podle kterých mohou zavítat do Mo'enscho-tharro, aby zde mohli obchodovat.

Během zbytku jejich pobytu se ukáže, že nebezpečí smrti během bouře Shahi změnilo: stala se lidštější. Zároveň touží po dceři, jejímž otcem má být podle staré legendy Atlan. Charsada se stáhne a vrátí se až po několika dnech. Vše je zjevně součástí plánu superinteligence.

Po jejím návratu je samotné město hotové, ale struktury a techniky se i s Atlanovou pomocí vyvíjejí dál. Po několika měsících je však jasné, že nová kultura stojí na vlastních nohou a pomoc jeho a jeho přátel už nepotřebuje. Shahi a její nenarozená dcera mají být v očích obyvatel ještě posíleny coby vládkyně, ale pak se "cizinci" hodlají stáhnout. Aby tohoto cíle dosáhli, zaranžují mýtus o Zlatém městě Charappa, ležícím daleko na severu na řece, jehož princ se jednoho dne bude ucházet o Shainu dceru Aiv a sjednotí novou kulturu se starou. Jakmile legenda zapustí kořeny, Atlan, Charsada, Rajgir a padesát nejpodnikavějších obyvatel Mo'enscho-tharru tajně opustí město na lodi AIV a odplují směrem k Mezopotámii. Cestou však loď i posádku přepadne ID: Ta si vezme zpátky svá stvoření, která Atlana na jeho cestě doprovázela, a pošle Atlana zpět do hlubokého spánku.

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Der Städtebauer« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)