Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Romány > svazek 156
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Romány, svazek 156
Název:Lev z Akkadu
(Der Löwe von Akkad)
Autor:Hans Kneifel
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2302 - 2299 před Kristem
Arkonidan v říši Sharrukina - ID vysílá svého strážce

Zatímco Atlan, Arkonidan, na Gäa, sídle Nového Einsteinova Impéria, zápasí se smrtí, vydá jeho paměť až dosud blokované vzpomínky z jeho dlouhého života. Atlanovo vyprávění je z roku 2302 před začátkem letopočtu - vyprávění o tajné misi, kterou má Atlan z rozkazu ID provést v říši Sharrukina, vládce Akkadů.

Když se Atlan probere k plnému vědomí a je schopen přemýšlet, nachází se uprostřed blížící se pouštní bouře. Pod rouškou počasí se k němu a jeho společníkům připlížili lupiči. Zatímco zůstává zraněný v písku, vrací se mu některé vzpomínky na posledních několik týdnů: spolu s přáteli vystrojil karavanu a vedl ji k hlavnímu městu Akkadského království. Vzpomíná si také, že jeho společníci Rhai-ghur a Kar-shattar byli jeho společníky už v době, kdy jménem ID stavěl město Mo'ensho-tharro. Vrací se ke karavaně a s několika bojovníky pronásleduje lupiče, ale podaří se mu získat zpět jen část ukradeného zboží. Nejdůležitějším předmětem, který zůstává ztracený, je náramek, s jehož pomocí může ovládat svou robotickou lvici Sherengi. Pronásledování do hor je však beznadějné a příliš nebezpečné.

Cestou do Esh-nunny se karavana setkává se samotným králem Sharrukinem, který požaduje Kar-shattar za družku a odvádí ji s sebou. Nyní se ID odhalí svým nedobrovolným pomocníkům: všechny události zinscenoval, aby prostřednictvím družiníků podpořil svého androida Sharrukina a zároveň ho udržel v šachu. Má vytvořit velkou říši a rozvíjet civilizaci, ale nepřekročit své hranice. Atlan ho má podporovat svými znalostmi a schopnostmi, zatímco Kar-shattar ho má jeho způsobem vést a přimět ho, aby si uvědomil své hranice. Nejprve zařídil, aby Atlana vyhledal jako svého spojence, a pověřil ho vybudováním svého nového hlavního města. Atlan přijímá.

Uprostřed neúrodného území zavlažovaného pouze kanály Atlan a Rhai-ghur spolu s armádou dělníků, otroků a vojáků rychle vybudují základy nového města Akkade. Počasí jim to neusnadňuje, ale brzy je jasné, jak velké město jednou bude, a Sharrukin je ohromen. Pověří také Atana novým úkolem: Arkonidan ho má podpořit v plánovaném tažení proti nájezdníkům jihozápadně od Mari. Atlan souhlasí, že pro něj prozkoumá trasy a podpoří rozšíření cest na sever, až přijde čas. Nejprve však obrátí pozornost k jinému problému: mezi dělníky rozpoznal vůdce lupičů, který musí mít v držení náramek Sherengi. Společně s Rhai-ghurem se mu podaří muže chytit, ale po krátkém boji se mu podaří zmizet v bludišti staveniště a zmizet.

Zatímco se Atlan připravuje na svou novou misi, město se každým dnem rozrůstá. V Encheduaně, Sharrukinově dceři, nachází nesmrtelný novou přítelkyni a milenku, která během jejich společného odpočinku vstřebává vše, co ji naučí. Když se konečně vydá prozkoumat cesty na sever, doprovází ho až k hranicím, než se vrátí do rostoucího Akkadu. Sám Atlan prozkoumá trasu, kterou se armáda bude muset vydat do města Ebla, sídla potulných loupežníků v hornaté krajině severozápadně od Akkadu. Když se vrátí, je armáda téměř připravena a o několik týdnů později se po boku Sharrukinova syna Rimushe znovu vydává na sever, aby pevnost loupežníků dobyl. Díky jeho přípravám je bitva krátká a úspěšná, ale muž, který ukradl Atlanův ovládací náramek, zůstává nezvěstný.

Po návratu jsou Atlantovy plánovací práce na vybudování Akkadu rychle dokončeny. Místo toho nyní začíná znovu pečlivě rozšiřovat znalosti a pracovní techniky lidí. Během návštěvy Sharrukina na lovu lvů je Atlan nečekaně napaden: Znovu je to vůdce nájezdníků, který zřejmě z Akkadu nikdy neutekl, ale naopak bojoval na hranicích v Sharrukinových službách. Atlan pronásleduje prchajícího vraha až do Sharrukinova paláce, kde se mu postaví. Porazí ho, sejme mu náramek a nechá robotickou lvici vykonat trest, zatímco sám se obrátí na toho, kdo si vraždu objednal. Sharrukin je však již potrestán: Kar-shattar se sama zabila. Atlan konfrontuje vládce se svým pravým původem a s původem jeho mrtvé milenky, která raději hledala svobodu ve smrti, než aby dál žila jako nástroj. Po tomto šoku, který navždy ukončí jeho ambice a aroganci, nechává Atlan vládce na pokoji. Společně s Rhai-gurem se po krátké době se zbaven paměti odebere zpět do podmořské kopule, aby vstoupil do další fáze hlubokého spánku.

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Der Löwe von Akkad« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)